- Liittynyt
- 22.12.2016
- Viestejä
- 20 579
Suomessa on sellainen ongelma, että vitsin vääntäminen uskonnoista on rikos (tai ainakin voi olla rikos) ja sama voi päteä kansanryhmiin.Kai tuommoinen voisi toimia suomessakin. Sanomistahan siitä tieten tulee, mutta mitä sitten, varmuudella sitä sanomista tulee kaikkialla, missä esiintyy tuommoisten settien kanssa.
Ei oikein koomikoita taida hirväesti napata käydä testaamaan näitä rajoja, koska aika pienistä on ennenkin raastupaan jouduttu. Case in point Jussi Halla-Aho, jonka kirjoitus oli hyvin pientä, hyvin kesyä.
Tätä voi sitten peilata siihen, että Jimmy Carr yhdessä vitsissään antoi ymmärtää, että romanien tappaminen holocaustissa oli hyvä asia (leikillään tietenkin, mutta kuitenkin). Repikää siitä, kokeilkaa perässä.