Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Tostakaan ei ole hirveästi hyötyä jos ei tiedä miltä sen kuuluu maistua. Sama hajujen kanssaItse maistan juurta aina lusikankärjellisen verran kun ruokin sitä.
Oksennus ja oksennus. Ihmisillä on eri käsitys hajuista. Ruisleivälle se minusta haisee mutta jotkut kokevat sen pahaksi hajuksi. Sanoisin että ei uusi juuri muutamassa päivässä ala haisemaan kuin käyneelle kuten pitääkin. Jos on lämpimässä ja puhtaat välineet ja aineet niin ei tuo oikein epäonnistuakaan voi.Oksennukselle ei valmis juuri kyllä haise, toki kasvuvaiheessa jos hometta ei ole voi hajut olla rajumpiakin.
Eipä siinä ole käytännön eroa. Juuressasi elää todennäköisesti ihan samoja hiivasieniä kuin käyttämässäsi hiivassa, lisäsit vaan niiden konsentraatiota. Ajan myötä juuri tasapainottuu olosuhteiden mukaan.Onko muut käyttäny "dopingia" juuren teon kanssa, eli laittanu ripauksen kuivahiivaa ensimmäiseen satsiin? Itse aloitin juuret noin, maitohappobakteerit seurasi aina perässä suht nopeasti ja nousi hyvin pelkällä juurella. Ruisleivän teossa oli helppo ja varma.
Mutta pitää varmaan vihdoin tehdä oikeaoppinenkin juuri ja verrata sitä doupattuun juureen.
Ja päivä kolme.Jahas, taas se aika vuodesta että tekee mieli kokeilla omaa juurta.
Purkkiin 1dl ruisjauhoja (en ihan varma ole luomusta, mutta myllärin viljaa mihin ei ainakaan pitäis olla lisätty mitään) ja desi vettä. Katotaan kuin käy.
Viime vuonna pari kolme koetta pääty siihen että mössö haisi ihan oksennukselta tai kasvatti turkin..
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.