Ihan ok aloitusjaksoksi, olisin kyllä halunnut nähdä vielä Mustalinnan, nyt sitä tuskin tullaan enää näkemään kun Edd (josta Jon Snow teki Mustalinnan komentajan) liittyi Tormundin seurueeseen. Olisi ollut ehkä hyvä näyttää joku Mustalinnan kaatuminen kuolleiden armeijalle.
Mahtaakohan käydä niin, että taistelu Yön Kuningasta vastaan on vaan jaksojen 2 ja 3 kestävä tapahtuma, loppukausi menee varmaan sitten Cersein hoitelemiseen, täytyy sanoa että koska noita White Walkereita on koko sarja pohjustettu, niin vähän on pettynyt mieliala sen suhteen. Mielestäni olisi pitänyt ehkä jopa kokonainen kausi käyttää siihen. En myöskään usko että Yön Kuninkaasta tulee mitään lopputwistiä, että Bran onkin Yön Kuningas, varmaan ihan perinteinen "White Walkerit tappaa ihmisiä, koska siihen ne on luotu ja that's it".
Uskon että Daenerys ei tule hallitsemaan Westerosia, varmaan sekoaa kuten isänsä, sitten kun saa myös tietää Jonin todellisen syntyperimän, tämä voikin pistää muikkelin nupin sekaisin.
Tuo lohikäärmelentelykohtaus ei sinänsä ollut turha, sillä vaan kehitetään tuota Jonin ja Daeneryksen romanssikuviota, joka ei tule päättymään hyvin.