Forza Horizon 6 (PC, Xbox Series, ja myöhemmin myös PS5) 19.5.2026

No niin, nyt on täällä Uudessa Seelannissa :asif: peli korkattu ja onhan tämä pelisarja aina ollut hyvän mielen peli ja sellainen se tuntuu edelleen olevan.

Koska nörttifoorumi, niin suorituskyky ensimmäisenä tapetille. Viitoseen verrattuna jonkin verran raskaampi peli kyseessä, eli jos vitosessa presettinä oli Extreme, ilman DLSS:ää ja ilman framegeniä ja sillä sai tasaiset 120 fps, niin kuutosessa Extreme presetillä ja ei-DLSS/FG fps on n. 60. Koneessa RTX 4090 ja reso 5120 x 1440. Mutta DLSS Quality päälle ja fps on n. 100-110. Peliin ympätty raytracing ilmeisesti syö jonkin verran suorituskykyä, mutta varmasti joka kokoonpanoon löytyy sopivat asetukset.

Itse pelistä nyt ei vielä kovin paljoa kokemusta ehtinyt kertyä, mutta onhan tämä kuin olisi tullut takaisin kotiin. Siis rempattuun ja muokattuun kotiin, mutta silti siihen tuttuun ja rakkaaseen kotiin piiiiitkän odotuksen jälkeen! :happy: Ajotuntuma on minulle ollut se do or die autopeleissä ja Horizonissa se on aina ollut mieleinen, niin se on edelleen tässä kuutosessakin, vaikuttaisi jopa vielä vähän parannetulta. Ajo pädillä on vain ihan helvetin miellyttävää. Tämä ei ole simu, mutta onneksi ei tämä ole lähelläkään mitään NFS tai TDU ajotuntumaltaan, vaan paljon parempi.

Ensikokeilun perusteella tuntuisi että NPC-kuskien vaikeustasoa on hilattu ylöspäin. Väänsin vaikeustason takki auki ja kahta kättä heiluttaen suoraan vaikeimmalle ja huonostihan siinä kävi. Piti jo ihan puristaa että karsinnoissa rupesi tulemaan voittoja.

Kehityspolkuja on tosiaan kaksi rinnakkaista, ja siitä ei vielä sen enempää näin pintaraapaisun jälkeen. Kamerasnäppäily on näköjään uudistunut kokonaan, enää ei taideta bongailla autoja vaan jotain maamerkkejä yms.

Jatkan huomenna hidasta naatiskelua drink&driven merkeissä. :kippis: :comp2:
 
Hohhoijaa. Julkaisivat siis FH5:sen uudelleen kuorrutettuna. Tätä vähän pelkäsinkin. Oletin kuitenkin, että viidessä vuodessa olisi jotain saatu kehitettyä mutta mitä vielä. Graafisestikin täysin sama tekele. Nauru pääsi kun näki ensimmäistä kertaa bambumetsän tai tunnelit. Melkein olisi voinut luulla katselevansa ps3-aikakauden tuotosta. Montahan täysin uutta autoa tähän on edes tehty? Kovin on rosteri tutunoloinen.

Maailma on aution tuntuinen ja vaikea olisi sokkotestinä tietyistä maastokisoista sanoa, ollaanko Meksikossa vai Japanissa.

Teknisesti tosiaan toimii. Eihän se yllätä, koska on tuota edellistä osaa sen verran vuosin varrella varmasti hierottu. Valikot on tosin saatu kohtalaisen rumiksi muutettua.

Ei näytä tuovan käytännössä mitään uutta sarjan edelliseen osaan verrattuna, joten osta korkeintaan itsellesi gamepass kuukaudeksi ja kokeile miltä maistuu. Täyttä hintaa en tästä suosittele missään nimessä maksettavan, koska tosiasiassa tämän kuuluisi olla vitosen DLC.
 
Ei hitto noi pakolliset xbox gaming services on hanurista. Ei oo vieläkään päässyt pelaa kun store debloatattu ja nyt sitä tarvis...
 
Jokos jengis Series X:llä vedellyt parit? Itse en näin töissä olevana en ole vielä voinut, pommejakaan ei tullut(pettymys) niin normisti piti vaan arkeen mennä.

edit. Niin ja onko se autoilu-Buddha patsas mukana pelissä?
 
Viimeksi muokattu:
Mielestäni ~2h pelaamisen jälkeen maistuu ja todella hyvältä, toki voi olla hieman "alku" huumaakin. En kadu hetkeäkään Premium painoksen ostoa..
Maisema on vähintääkin silmiä hivelä, autot hienoja ja tämmöiselle perus autojuntille pelinä sopii kuin nenä perseeseen. Itse aina tykännyt Horizon sarjan peleistä, toki on jakanut täälläkin paljon mielipiteitä mutta itselleni 10/10 .

9800x3d + 5090, kaikki aivan tapissa niin kyllä kurittaa konetta ja vesi lämpenee mukavasti. :)
 
Pari tuntia myös takana, mulla vääristyneet lasit päässä kun asunut japanissa ja autoihmisiä henkeen ja vereen. Koko ajan menee kylmiä väreitä ja karvat pystyssä kun niin kotoisat maisemat yms.
Hienoin hetki oli kun tulin tunnelista ulos ja ihastelin kun niin tuttua, siinä sitten tuli ruudulle ilmoitus että saavuin Shirakawa-Go:hun. Ei ihme että tuntui tutulta kun Shirakawagoossa käynyt kymmenisen kertaa niin että päätynyt sinne vuoristoteitä pitkin!

Pari ihmetystä:
-rekisteritunnukseen ei saa kaikki hiraganoja. En pysty laittamaan oman auton japskikilpeä.
-ohjaustuntumaa pädillä on sotkettu. En saa autoja menemään suoraan. Tuntuu kuin ohjaus keskittäisi salaman nopeasti itsekseen ja siksi pienikin korjaus toiseen suuntaan heittää auton väärään suuntaan. Tän kun tekee mutkassa niin metsä kutsuu tai suoralle tullessa ei saa autoa menemään suoraan. Hämmentävää mutta täytyy totutella. Simulaatio ohjaus on hieman parempi.
-ns drift kameraa en löydä. Eli että kuskin päätä, kuvakulmaa, käännetään automaattisesti menosuuntaan. Nyt auton sisältä hyvin heikko näkyvyys jos yhtään auto karkaa sladiin mutkassa. Outoa jos tämä on unohtunu pelistä.
 
-ns drift kameraa en löydä. Eli että kuskin päätä, kuvakulmaa, käännetään automaattisesti menosuuntaan. Nyt auton sisältä hyvin heikko näkyvyys jos yhtään auto karkaa sladiin mutkassa. Outoa jos tämä on unohtunu pelistä.
Kyllä siellä asetuksissa oli driftaus kameran säädöt. En nyt enää muista mistä löytyy mutta löytyy kuitenkin..
 
Miten toi autotallin sisustus pitäs toimia? Tyhjensin oman tallini, ja latasin jonkun toisen tekemän sisustuksen. En vaan saa omaan talliini noita toisten luomia talleja. Tyhjältä vaan näyttää.
Vai olenko ymmärtänyt jotain väärin?
 

Statistiikka

Viestiketjuista
307 192
Viestejä
5 201 291
Jäsenet
83 037
Uusin jäsen
jasteknik

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom