Facebook ja tilien automaattiset poistot

Liittynyt
07.09.2021
Viestejä
169
Nyt rupeaa v*n. Facebook lukitsee jatkuvasti tunnuksiani ja pyytää videoselfieta tarkistusta varten ja siltikään ei kelpaa = tili poistetaan.
Olen tehnyt about 2vko aikana 4-5 tunnaria ja kaikki on mennyt lukkoon ja poistettu. Eri domainien sähköpostiosoitteita olen käyttänyt.

En tee mitään "väärää" ja silti potkitaan pihalle. Eilen uudella tunnarilla liittysin ryhmiin, kirjoittelin sinne ja yhdessä vaiheessa se heitti ulos ja vaati tarkistusta.

Ei ole kiva menettää yksityisviestejä, ryhmien postauksia jne.

Olenko ainoa "uhri" vai onko tämä yleinen ongelma? ja pystyykö tuonne ottamaan jotenkin yhteyttä (ilman vastauksen odottamista 1v ajan....)?
 
Viimeksi muokattu:
Tämä on kyllä naurettavaa. Tein uuden profiilin, lisäsin itseni joihinkin ryhmiin ja laitoin kaverille yksityisviestiä.
Nyt about 2h myöhemmin, avasin läppärin kannen ja taas oli tullut ilmoitus "Oma nimi, vahvista olevasi ihminen, jotta voit käyttää tiliäsi". Edes VPN ei ole käytössä. Onko Face nykyään näin paska vai onko ne laittanut kaikki Elisan IP:t jollekkin "paskalistalle".......
 
Mieti toimintaasi Facebookin kannalta. Jostain syystä alkuperäinen tilisi on siis joutunut epäilyksen alaiseksi ettei se olisi oikean henkilön tili, tai esittää toista henkilöä. Tästä syystä FB on kysynyt vahvistusta henkilöllisyydestä, mutta sen sijaan että olisit vahvistanut henkilöllisyyden , alat tekemään uusia profiileja. Eikö tämä ole aika epäilyttävää toimintaa? Mitä jos olisitkin vaikka huijari, joka haluaa tekeytyä toiseksi ihmiseksi.

Tämän takia FB on varmaankin merkinnyt IP-osoitteesi ja laitteesi epäilyttäväksi ja tulee varmasti ikuisesti sulkemaan tilejäsi jos niiden henkilöllisyyttä ei vahvisteta.
 
Eipä ollut montaa päivää pitkä oma Facebook kokemukseni. Olen vältellut tätä tauhkaa alusta asti mutta nyt kävi niin, että erääseen harrastetoimintaan osallistuakseni piti käytännössä luoda tunnus. Tapahtumaketju:

1. Koko homma lähti käyntiin väärällä jalalla, ensin en pystynyt luomaan koko tunnusta kun väitti että supisuomalainen nimeni ei ole aito :D Piti lähettää kuvan henkkareista (sai peittää viivakoodit ja sotut). Tässä meni aikansa ja kas, nimi hyväksyttiin.

2. Kerkesin pari asiapostausta tekemään ja sitten tuli viesti että tili lukittu. Piti tehdä erinäisiä palikkatehtäviä, minkä jälkeen totesivat että en ole robotti.

3. Hetikohtaperään jumi jatkuu, nyt piti lähettää video pärstästä. Tässä vaiheessa aattelin jo että nyt saa riittää mutta taivuin kuitenkin...Meni tunti ja seuraava viesti:"
Your Facebook account has been permanently disabled.

You requested a review of this decision, but we still found that your account, or activity on it, didn’t follow our Community Standards. You can’t request another review."

No just joo. Pitäkööt tunkkinsa. Olen sitten kommunikaation ulkopuolella.

Tietääpähän mitä vastata kun seuraavan kerran joku kyselee että "oletko facessa".

Viestini facebook ketjusta Facebook - triidi . Et liene ainoa, satuin juuri tuubista törmään tapaukseen missä esim. ammattikuvaajan tilit pyyhkäistiin pois ja tilejä tuntuu katoavan oikealta ja vasemmalta. Mielenkiintoista touhua ei voi muuta sanoa.

Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://youtu.be/PCl-cIljOpY?si=0mJqRcFHgtK462e1
 

Statistiikka

Viestiketjuista
288 755
Viestejä
4 947 820
Jäsenet
79 539
Uusin jäsen
Circusofvalues

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom