Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Listassa on päivämäärä milloin mikin tulee saatavaksi edellinen poistuu kun seuraava tulee.Tuosta listasta Hogwarts Legacy näytti olevan edelleen saatavilla. Ilmeisesti nämä ovat saatavilla aina siihen saakka, kunnes tilalle vaihtuu seuraava.
Niin, sitä minä tuossa vähän yritin ilmaista. Musitelen, että näissä olisi joskus ollut aikaraja joka olisi tullut täyteen jo ennen seuraavan ilmaispelin julkaisua.Listassa on päivämäärä milloin mikin tulee saatavaksi edellinen poistuu kun seuraava tulee.
Juu joskus silloin on ollut tuollainan aikaisempi aikaraja kun pelejä on tullut selvästi harvempaan mutta tällä kerran päivässä tahdilla edellinen on poistunut samalla kuin uusi on tullut.Niin, sitä minä tuossa vähän yritin ilmaista. Musitelen, että näissä olisi joskus ollut aikaraja joka olisi tullut täyteen jo ennen seuraavan ilmaispelin julkaisua.
Alan Wake 2 ei tainnut olla Epicin yksinmyynnissä (vai muistanko väärin) niin voi olla että sitä ei tule ilmaispeliksi ehkä ollenkaan tai ainakaan pitkään aikaan.Aika kova setti taas. Joskus 3-4v sitte ostin Detroitin kupongilla ja en oo saanu vielä pelattua, RDR2 oli tarkotus nyt jouluna alotella mut kone sanoi kaputt. Millohan alan wake2.
Ei ole oikein uskottava lista. Joulupäivänä perinteisesti ollut selvästi kalliimman pään aaa tai aa peli, nyt sitten olisi joku vitosen retroräpellys.
Hogwarts legacy oli auki jo kun tuo huhu laitettu liikkeelle, niin sitä ei voi laskea. Lisäksi listasta puuttuu vielä ainakin viimeinen peli. Ei listan väsääjä vissiin katsonut kalenteria miten päivät menee. Niin en itse ainakaan pidättelisi hengityksiä mitään rdr2 odotellessa, joka ollut kaiken lisäksi monivuotinen vitsi että olisi joskus ilmaisena.Totta. Toisaalta joulunajan ilmaisjakelut ei oo alkanu yhtä vakuuttavasti aikaisemmin. Ehkä Hogwards siirrettii joulupäivältä tarkoituksella game awardsin kohdalla, jotta saataisiin maksimaalinen näkyvyys?
Joulun alla uusia pelejä tulee päivittäin vain päiväksi saataville, eli kannattaa olla tarkkana ja varmistaa että pääsee puhelimella kirjautumaan. 31.12 RedDead Redemption 2! Jäi kesken aikoinaan PS5:lla ku se oli niin pirun hidas, mutta kiinnostais koittaa uudestaan PC:llä kun odotukset ei ole enää niin kovat.
Dec 11 – Hogwarts Legacy
Dec 18 – Jurassic World Evolution 2
Dec 19 – Desperados III
Dec 20 – Total War: WARHAMMER
Dec 21 – Tropico 5
Dec 22 – Chicken Police: Paint It Red!
Dec 23 – Loop Hero
Dec 24 – LEGO Batman
Dec 25 – Commander Keen
Dec 26 – Farming Simulator 22
Dec 27 – Slime Rancher 2
Dec 28 – Terraria
Dec 29 – Detroit: Become Human
Dec 30 – Mortal Kombat 11
Dec 31 – Red Dead Redemption 2
Linkki: https://x.com/beebomco/status/2000429641828585684?s=20
Miksi eka olisi väärin mutta joku muu oikein? Ihan satua koko lista.Juuh, elikkäs Dec 18 olikin Jotunnslayer: Hordes of Hel. Pitääköhän nuista mikään paikkansa?
Tuskin pitää. Ajoitukset sen sijaan pitää aika varmasti paikkansa, eli kalenteriin kannattaa panna päivittäinen muistutus klo 18 lunastaa Epicistä ilmaispeli vuoden loppuun asti.Juuh, elikkäs Dec 18 olikin Jotunnslayer: Hordes of Hel. Pitääköhän nuista mikään paikkansa?
Tarvis vielä semmoisen toiminnon, että vois poistaa pelejä kirjastosta. Alkuhuumassa tuli täytettyä kirjastoa kaikella ilmaisroskalla.Tuskin pitää. Ajoitukset sen sijaan pitää aika varmasti paikkansa, eli kalenteriin kannattaa panna päivittäinen muistutus klo 18 lunastaa Epicistä ilmaispeli vuoden loppuun asti.
Tee uusi collectioni ja lisää pelejä siihen mitä oikeasti pelailet.Tarvis vielä semmoisen toiminnon, että vois poistaa pelejä kirjastosta. Alkuhuumassa tuli täytettyä kirjastoa kaikella ilmaisroskalla.
Oon tehny nuita, ratkaisee osin ongelmaa, vielä parempi kun voisin poistaa kokonaan roskatTee uusi collectioni ja lisää pelejä siihen mitä oikeasti pelailet.
![]()
Nettisivun kautta kun tekee asiakaspalveluilmoituksen, niin ne poistaa sitä kautta. Aivan idioottimainen systeemi, että täytyy asiakaspalvelijaa häiritä tuollaisen takia, mutta se on ainoa toimiva keino.Oon tehny nuita, ratkaisee osin ongelmaa, vielä parempi kun voisin poistaa kokonaan roskat
Joo nämä ilmaispelit todella vaikuttaa miten pelikirjastoaan selaa! Epic Games Launcherissa oletetaan että pelaaja tuntee kaikki "ostamansa" pelit mikä olisi normaalia, mutta ku 90% pelaajista on saanut kaiken ilmaiseksi. Heilläkin ketkä ovat ostaneet sieltä pelejä, on silti se 90% peleistä ihan tuntemattomia! Paljonko vie tilaa, jne? Pitää aina googlettaa pelin Steam-sivu että näkee tarvittavat tiedot! Ois helppo muutos vain lisätä nuo sinne pelin kirjaston sivulle, mutta näyttää olevan hankalaa. Ehkä ne ei sielä pelaa ollenkaan Epic Storen kautta...Tarvis vielä semmoisen toiminnon, että vois poistaa pelejä kirjastosta. Alkuhuumassa tuli täytettyä kirjastoa kaikella ilmaisroskalla.
Johan se oliskin helpottanut jos lista olis ollut valmiiksi minkä perusteella katsoa milloin käy pyörähtämässä. Desperados olis ollut hauska nostalgiapläjäys kokeilla ykkösen jälkeen ties milloin olikaan tuore peliJuuh, elikkäs Dec 18 olikin Jotunnslayer: Hordes of Hel. Pitääköhän nuista mikään paikkansa?
Juuh, elikkäs Dec 18 olikin Jotunnslayer: Hordes of Hel. Pitääköhän nuista mikään paikkansa?
Tuo on totta. Mulla on Epic Games Launcherissa 41 peliä. Yhdestäkään en ole maksanut mitään. 35 noista on tilassa "never installed".Joo nämä ilmaispelit todella vaikuttaa miten pelikirjastoaan selaa! Epic Games Launcherissa oletetaan että pelaaja tuntee kaikki "ostamansa" pelit mikä olisi normaalia, mutta ku 90% pelaajista on saanut kaiken ilmaiseksi. Heilläkin ketkä ovat ostaneet sieltä pelejä, on silti se 90% peleistä ihan tuntemattomia! Paljonko vie tilaa, jne? Pitää aina googlettaa pelin Steam-sivu että näkee tarvittavat tiedot! Ois helppo muutos vain lisätä nuo sinne pelin kirjaston sivulle, mutta näyttää olevan hankalaa. Ehkä ne ei sielä pelaa ollenkaan Epic Storen kautta...
539, joista 1 saatu komponenttikylkiäisenä ja ostettujen määrä varmasti välillä 5-10kpl. En tiedä, miten monta olen saannut haalittua sitten valmiiksi ilmaistuotantoa... Taitaa olla 5kpl ilmaiseksi saatua ei-normaalisti-ilmaispeliä, joita olen edes minuuttiakaan pelannut heidän alustallaan. Läpi näistä on pelattu 2kpl (Just Cause 4 ja Shadow Tactics:Blades of the Shogun)Aika paljon noita ilmaispelejä on ollut tarjolla, kirjastossa on launcherin mukaan 451 peliä enkä ole muistaakseni ostanut kuin Alan Wake 2:n epicistä.
Itse ostelen Steamin puolellakin pelejä mitä en ikinä pelaa (toki toivon, että olisi aikaa ja energiaa pelata kaikkia), ihan vaan tukeakseni devaajia joilla on sielu tmv. syistä. Testaan varmaan maksimissaan 20 peliä vuodessa, pelaamiseksi voi ehkä kutsua alta 10 pelin kohdalla. Pari peliä vuodessa viekin sitten 1500 tunnin siivunJoo nämä ilmaispelit todella vaikuttaa miten pelikirjastoaan selaa! Epic Games Launcherissa oletetaan että pelaaja tuntee kaikki "ostamansa" pelit mikä olisi normaalia, mutta ku 90% pelaajista on saanut kaiken ilmaiseksi. Heilläkin ketkä ovat ostaneet sieltä pelejä, on silti se 90% peleistä ihan tuntemattomia! Paljonko vie tilaa, jne?
Suurin osa peleistä on ihan paskaa. Nämä ilmaispelit ovat pääsääntöisesti syystäkin ilmaisia, eli ne eivät ole käyneet kaupaksi edes alennuksissa, saati ovh:lla. Seassa on toki muutamia poikkeuksia ja vanhoja helmiä, kuten vaikkapas pari vuotta sitten ilmaisjakelussa ollut Prey, mutta noin se tuppaa menemään. Se että joku semilaadukas tutkan alle jäänyt peli saa ilmaisjakelun myötä lisää näkyvyyttä, voi auttaa tuottamaan sille ja kehittäjille rahaa myöhemmin. Tuo ajatusmalli siinä käsittääkseni on taustalla.Itse ostelen Steamin puolellakin pelejä mitä en ikinä pelaa (toki toivon, että olisi aikaa ja energiaa pelata kaikkia), ihan vaan tukeakseni devaajia joilla on sielu tmv. syistä. Testaan varmaan maksimissaan 20 peliä vuodessa, pelaamiseksi voi ehkä kutsua alta 10 pelin kohdalla. Pari peliä vuodessa viekin sitten 1500 tunnin siivun
Nykyään en jaksa ottaa Epicistä edes ilmaispelejä, koska pelkkä "ostaminen" ei tue suoraan devaajaa, ne pitäisi myös jaksaa asentaa.
Eternights is a dating action game where you try to make the most out of life during the apocalypse. Monday: Go on a date. Tuesday: Clear dungeon. Friday: Freak out! The clock is ticking!!
Kyllä ne on neljänä edellisenä vuonna vuotaneet. Eivät tosin aivan kaikki mutta suurin osa peleistä. Viime vuonna redditin meguminshiro vuoti kaikki muut oikein paitsi joululle veikkasi civ:6 ja tulikin control.Taisi olla vaan silloin yhtenä vuonna vuotanut (tai kaivettu jostain koodista) oikea pelilista ja nyt ainakin viime ja edellisvuonna ollut pelkkiä fake listoja mitä itse muistan noita etsineeni ja nähneeni.
Kyllä ne on neljänä edellisenä vuonna vuotaneet. Eivät tosin aivan kaikki mutta suurin osa peleistä. Viime vuonna redditin meguminshiro vuoti kaikki muut oikein paitsi joululle veikkasi civ:6 ja tulikin control.
Joo. Jos en väärin arvaa, niin se oli vuosi 21 kun twitteristä lähtöisin oleva lista lähti viraalina kiertämään. Sen jälkeen ne on mennyt enemmän reddittiin keskusteluihin ja pysyvät enemmän siellä. Tänä vuonna ei ole sielläkään paljastuksia.Okay uskon sinua. Itse vaan muistin sen jonkun vuodon useamman vuoden takaa jolloin about näihin aikoihin tuli jo lista kaikista peleistä ja se piti paikkaansa täsmälleen.. Olisko silloin ollut Mass Effect tms. se suurin hittipeli silloin jaossa, en muista enää. Sen jälkeenkin muina vuosina olin noita listoja yrittänyt hakee mut ei ainakaan omaan silmään samanlaista yhtä tarkkaa listaa sitten enää löytynyt. Olihan joku vuosi sitten se, että tosta käärepaperista pystyi päättelee ja jotkut sitten osasi arvata seuraavan sen perusteella.
Suuri osa peleistä on enemmän paskaksi luokiteltavia ihan vaan sen takia, että epicilläkin on budjetti millä pelejä ilmaisjakeluun hankitaan. N. 20 miljoonaa dollaria käyttävät nyt joulun ajan ilmaispeleihin. Lähes varmoja kustannuksia mitä pelit maksavat epicille, niin batman arkham collection maksoi ilmaisjakelu n. 1,5 miljoonaa dollaria. Siitä kun laskee niin tais hogwarts legacy jo viedä ainakin viidenneksen budjetista.Suurin osa peleistä on ihan paskaa. Nämä ilmaispelit ovat pääsääntöisesti syystäkin ilmaisia, eli ne eivät ole käyneet kaupaksi edes alennuksissa, saati ovh:lla. Seassa on toki muutamia poikkeuksia ja vanhoja helmiä, kuten vaikkapas pari vuotta sitten ilmaisjakelussa ollut Prey, mutta noin se tuppaa menemään. Se että joku semilaadukas tutkan alle jäänyt peli saa ilmaisjakelun myötä lisää näkyvyyttä, voi auttaa tuottamaan sille ja kehittäjille rahaa myöhemmin. Tuo ajatusmalli siinä käsittääkseni on taustalla.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.