Nom
homo debilis obēsus
- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 2 188
Vaikka osalla näyttääkin olevan se asenne, että mitä välii, kun et kuitenkaan rahojasi menettänyt, niin kyllä minusta tuosta saa ja jopa pitääkin laittaa negatiinen kauppiaspalaute. En minä ainakaan halua käyttää aikaani siihen, että sovin jonkun kanssa kaupat esim. emosta. Tämän jälkeen käyn ostamassa siihen sopivan prosun vain huomatakseni, että kaveri onkin jo myynyt emon jollekkin, joka on tarjonnut siitä 5 euroa enemmän
Jotenkin vielä ymmärtäisin, että joku myy vaikka näytönohjainta ja tekee siitä kaupat kun tilalle on tulossa uusi ja tehokkaampi kortti. Jostain syystä uusi kortti on vaikka paskana, niin ehkä sitä miellään pitää siinä kohtaa vanhan kortin. Mutta se että joku tarjoaa muutaman euron enemmän ja sen takia peruuttaa jo tehdyn kaupan, niin negatiivinen palaute vaan menemään, että me muut osataan varoa tälläisiä tapauksia.
Pitääkin laittaa palautetta ja nimenomaan tänne, eikä kauppiaspalautteisiin. Sitähän varten tämä on olemassa, mutta että vaaditaan banneja ja päitä vadille. Mennään siinä kohtaa vähän korpeen. Kuten tuossa tapauksessa, josta paskamyrsky alkoi. Harmittaahan se ostajana, mutta eipä tuossa parin kymmenen minuutin puheen perumisessä nyt suurta vahinkoa käynyt kellekään. Jos on saanut kortistaan esim. hintapyynnin heti hätiköintinsä perään niin hyvä. Ehkä se 50€ juuri ja juuri korvaa negatiivisen palautteen täällä. Ehkä. Toisilla. Kuitenkin rehdisti ilmoitti mitä oli tekemässä ja tehnyt, eikä pitänyt mykkäkoulua asiasta.
Minä kannatan vahvasti sitä, että pyritään pitämään siitä kiinni mitä sovitaan. Ei kai siitäkään pidä liikaa oppirahoja maksella.

Viimeksi muokattu:



