Elisa taloyhtiö laajakaista "vaatii toimenpiteitä"

Liittynyt
14.08.2017
Viestejä
139
Porukat muuutivat uuteen kerrostalo asuntoon, jossa on Elisan taloyhtiö laajakaista. Tulee huoneiston sähkökeskukseen verkkopiuhalla, mistä jatkuu verkkopiuhalla huoneeseen. Huoneen päässä Amplifi HD jakamassa wifiä.

Aina jos Amplifin sammuttaa tai aina tietyn ajanjakson (vrk?) päästä kun yrittää nettiä käyttää, niin esim tietokoneen päässä on ilmoitus netto "vaatii toimenpiteitä" eikä toimi, ennen kuin klikkaa ko ilmoitusta, joka vie Elisan sivuille missä on "tilaa laajakaista", sitä kun klikkaa niin alkaa taas joksikin aikaa pelaamaan.



Miten tästä ongelmasta pääsee eroon, että netti toimisi suoraan ilman tälläisiä toimenpiteitä. 80+ vuotiaat kun ehtii jo vuorokaudessa unohtaa, että mitä piti tehdä että netti toimii 😅
 
Jos veikata pitäs niin pitää tilata se nettiyhteys. Elisan sivulta saa tilata 0e/kk hintaan sen perusnopeuden taloyhtiö liittymään.
Se on tilattu jo pari viikkoa sitten. Se tosiaan toimii muuten kyllä, mutta aina tulee välillä tuo että ei toimi ilman toimenpiteitä
 
Minullakin on taloyhtiössä Elisan laajakaista, enkä muista että olisi tuollaista säätöä ollut silloin vuosia sitten, kun muutin nykyiseen osoitteeseeni. Oletko kysellyt tästä Elisan aspalta? Mitä sieltä kerrottiin?
 
Sitä kautta tunnistan. Oletettavasti netti ei varmaan toimisi lainkaan jos ei olisi tilausta?

Täytynee vaan soitella Elisalle.
Ainakin jossain Elisan yhteyksissä on ollut niin, että ilman aktiivista liittymätilausta netti kyllä toimii, mutta rajoitetulla nopeudella (1-2 mpbs). Samalla ohjaa Elisan sivuille ostamaan liittymää. Olisikohan tässä kyse samasta, eli liittymä ei olekaan auki?
 

Statistiikka

Viestiketjuista
295 738
Viestejä
5 052 994
Jäsenet
80 927
Uusin jäsen
Mairouh

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom