- Liittynyt
- 16.08.2017
- Viestejä
- 7 380
Onko sinulla tai jollakin tullut joskus vastaan eriparia olevat muistikammat samassa kitissä?Ei ne täysin identtisiä ole välttämättä kitin sisälläkään, kun alat tarkemmin säätämään ajoituksia. Ja toisaalta saman valmistajan saman muistin saman speksin yksittäiskappaleet hyvin todennäköisesti toimivat yhteen riittävällä tasolla, vaikka noissa voi mahdollisesti olla isompia eroja, koska ne karkeat ylätason speksit/latenssit millä noita myydään voivat kattaa enemmän vaihtelua piirien osalta. Voivat myös olla ihan yhtä lähellä toisiaan kuin saman kitin muistit. Tottakai varmemmin paremmin yhteen toimivat saa ostamalla kitin, mutta ei nuo yksittäiset mikään katastrofi ole jos ei nyt ihan sekaparia koita muodostaa.
Kuulostaa äkkiseltään hyvin erikoiselta jos noin kävisi, että kitin muistit olisikin erilaisia keskenään. Asiakaspalautuksissa yms, tietenkin tuollainen riski on, mutta uutena myytävissä muistikitin idea on nimenomaan, että kammat ovat: samalta tuotantolinjalta napattu about samaan aikaan valmistetut kammat, jotta ne varmasti olisivat identtisesti toimivia keskenään.
Tietenkin kampojen välillä voi olla eroja laadullisesti, kuten missä tahansa piipohjaisia tuotteissa (eli yksittäin toinen kampa kellottuisi paremmin tms), mutta tuo ei tee kammoista erilaisia tässä tarkoituksessa. Tuollainen laatuero on sitten binnausta, jota sitäkin tekevät jotkin valmistajat, jotka lupaavat tuotteella olevan tietynlainen kellottuvuus tms.
