Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Miten tietyt tuotemerkit saa pidettyä itsensä pois alennuksista. Eikö se ole laitonta?
Sopimalla siitä myyjän kanssa. Miksi olisi laitonta?Miten tietyt tuotemerkit saa pidettyä itsensä pois alennuksista. Eikö se ole laitonta?
Tod.näk. ko. merkit eivät ole tulleet sisäänostohinnoissaan tarpeeksi vastaan, että niiden myyminen ei olisi liikkeelle riittävän kannattavaa.Miten tietyt tuotemerkit saa pidettyä itsensä pois alennuksista. Eikö se ole laitonta?
Powerin vanhassa paikassa. Sähkötie 2Missähän tuo putiikki aikoo sijaita siellä Tammistossa?
Valmistaja, maahantuoja tai muu vastaava ylempi myyntitaho ei saa määrittää jälleenmyyjille hyväksyttävää vähimmäishintaa tai alennusrajoitusta, sillä se tulkitaan kilpailun rajoittamiseksi. Määrähinnoittelu-termillä löytää lisätietoa, sisältäen esimerkiksi Markkinaoikeuden lätkäisemän 4 000 000 euron seuraamusmaksun Iittalalle kyseisenlaisesta toiminnasta.Miten se olis laitonta jos siitä ilmoittaa selkeästi?

Valmistaja, maahantuoja tai muu vastaava ylempi myyntitaho ei saa määrittää jälleenmyyjille hyväksyttävää vähimmäishintaa tai alennusrajoitusta, sillä se tulkitaan kilpailun rajoittamiseksi. Määrähinnoittelu-termillä löytää lisätietoa, sisältäen esimerkiksi Markkinaoikeuden lätkäisemän 4 000 000 euron seuraamusmaksun Iittalalle kyseisenlaisesta toiminnasta.
Noita käytäntöjä on kuitenkin suhteellisen vaikea osoittaa toteen, kun yritykset eivät tietenkään kirjallisena lähde tuollaisia asettamaan, vaan homma tuntuu monilta osin pohjautuvan erilaisiin sanattomiin sopimuksiin ja yhteisymmärryksiin. Jälleenmyyjät eivät halua riskeerata suhteitaan tiettyihin oman arvonsa tunteviin valmistajiin, minkä takia niin monissa ko. yritysten tuotteissa hinnoittelu on täysin identtistä eri jälleenmyyjien välillä. Käytäntöä perustellaan myyntikatteella, ja tälläisissä kymmenien prosenttien alennuksissa se onkin ihan käypä selitys jättää tiettyjä tuotemerkkejä ulos, mutta yleisellä tasolla yhteneväiset hinnat on ainakin mun mielestä tosi kummallista toimintaa, kun edes sentinkin alennuksella voisi saavuttaa hintavertailun paalupaikan. Mutta kai se on just niissä tuotteissa myyntikate sentistä kiinni![]()
Juu. Tarkoitus oli vastata alkuperäiskysyjän esittämän kysymyksen kontekstissa, vaikka vähän hölmösti lainasinkin pelkästään sinun viestiäsi.EI toi nyt suoraan liity mitenkään siihen millaiset kampanjaehdot myyjä omille kamppiksilleen asettaa. Tai ainakaan nyt kuluttajaoikeudellisesta näkökulmasta. Tai toki toi voi olla siinä taustalla syynä mutta ei se vaikuta siihen kampanjan laillisuuteen sinänsä mitenkään.
Erikoinen asia boikotoida, mutta tiettävästi tämä kyseinen liike ei edes ole käteisvapaiden myymälöiden listalla (voi toki olla ettei uutena myymälänä ole vielä päivitetty, mutta mistäs sen tietää)Ei tekisi mieli tukea tuota kauppaa, kun eivät hyväksy käteistä.
Mitäs erikoisempaa siinä nyt sitten on? Mielestäni ei ole hyvä kun syrjitään tällä tavalla käteistä rahaa. En tykkää tästä nykysuuntauksesta, että yhä useampi kauppa kieltää sen käytön. Käteinen on kumminkin viime kädessä se luotettavin maksuväline. Mutta hyvä homma, jos juuri tuo kauppa ei olekaan käteisenkieltäjä.Erikoinen asia boikotoida, mutta tiettävästi tämä kyseinen liike ei edes ole käteisvapaiden myymälöiden listalla (voi toki olla ettei uutena myymälänä ole vielä päivitetty, mutta mistäs sen tietää)
![]()
![]()
Asiakaspalvelu - Yleisiä kysymyksiä | Clas Ohlson
www.clasohlson.com
Mitäs erikoisempaa siinä nyt sitten on? Mielestäni ei ole hyvä kun syrjitään tällä tavalla käteistä rahaa. En tykkää tästä nykysuuntauksesta, että yhä useampi kauppa kieltää sen käytön. Käteinen on kumminkin viime kädessä se luotettavin maksuväline. Mutta hyvä homma, jos juuri tuo kauppa ei olekaan käteisenkieltäjä.
Kyllä minä kortillakin voin maksaa, mutta välillä olisi hyvä myös käteistä käyttää. En minä kenenkään muiden puolesta varsinaisesti boikotoi, vaan periaatteen vuoksi enemmänkin.Eikö toi ole aika typerä syy boikotoida kun se kauppa ei ottais sun käteistä vastaan vaikka et boikotoiskaan eli et vois asioida siellä kummassakaan tapauksessa? Vai onko tää joku moraalinen muiden puolestas boikotointi että et periaatteesta käy vaikka maksatkin ostokset aina kortilla?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.