- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 98
Siihen ei riitä suomalaisilla rahkeetJoko aletaan boikottia pykäämään?![]()
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Siihen ei riitä suomalaisilla rahkeetJoko aletaan boikottia pykäämään?![]()
Niin tässä olisi kiva jos Verkkis (hehe) selvittäisi hiukan mitä tuli myytyä ryssille ennen sodan alkua - niille kun kelpaa elektroniikka kuin elektroniikka kun sanktiot alkoivat (ja kyllä siellä tiedossa oli että tulee tuontikieltoja kun aletaan hiukan hippastelemaan Ukrainassa).En nyt ihan ymmärrä Jimm’s vertauksia kun tässä on täysin eri asiasta kysymys.
Ensinnäkin tyhjästä tuleva oletus, että kyse on kaksikäyttuotteista on aika kummallinen. Jos olettaa pahinta, niin tottakai kaikki näyttää pahalta. Ja syyttää verkkistä tälläisen moraalisäännön rikkomisesta, ja pitää sitä itsestäänselvää että näin ei saisi toimia, niin eikö silloin lähtöoletus pitäisi olla nimenomaan että näin ei ole tai olisi toimittu jos kyseessä olisi ollut kaksikäyttötuotteet.
Jos Venäjän valtio haluaa sen kätyrin ostavan tavaraa verkkokauppa.comista, niin tuskinpa se jää maksutavasta kiinni. Eihän niitä Jimm’sin laskujaan maksettu käteisellä. Etenkin jos kyse oli vielä ennen sotaa maksukorttiliillennerajoituksia tehdyistä kaupoista niin miksi ihmeessä joku Venäjän bulvaani ei ihan tyytyväisenä maksaisi venäläisellä luottokortilla, jonka valvonta jää sitten venäläiselle pankille?
Laittaisin rahat ihan vaan yksittäisten trokareiden piikkin, miksi mafia ostaisi Verkkiksen outlettoa ja tsrjouseriä? Luulisi sen varastavan niitä mieluummin.Joka tapauksessa paskan maku jäi suuhun yrityksen toiminnasta ja moraalista - oli sitten kyse venäjän tukemisesta sodassa tai rikollisen rahan vastaanottamisesta venäjän mafialta.
Samalla lailla voisi kysyä, että miksi mafia ryöstäisi rahaa, kun sillä rahalla ostettavat tavarat voisi myös aivan samalla tavalla ryöstää.Laittaisin rahat ihan vaan yksittäisten trokareiden piikkin, miksi mafia ostaisi Verkkiksen outlettoa ja tsrjouseriä? Luulisi sen varastavan niitä mieluummin.
Ei se ole mikään oletus, vaan AVIn päätöksessäkin lukeva fakta.Tässä nyt on oletettu, että ostajat on venäläisiä.. Ihan hyvin voi olla toisestakin maasta, esim. Virosta. Siellä on about yhtä kallista ja jos ovat Suomessa käymässä viereisellä laivalla.
Lisäksi voi olla myös ihan kantasuomalaiset trokarit hakemassa halpoja tuotteita outletistä , myyden ne eteenpäin käteisellä Torissa ja sieltä tulee käteistä seuraaviin ostoihin. Lisäksi näin voi jotenkin kikkailla, että verottaja ei näe todellisia tulojasi, ja siitä tässä on mielestäni kysymys - ihan perinteisestä rahanpesusta ja tulojen salaamisesta verottajalta.
Rahanpesua silloin, kun on saatu 100 000€ käteistä, ostetaan sillä vaikka Applen tuotteita Verkkokauppa.comista käteisellä ja myydään -10% alennuksella pois. Sitten rahat on pesty ja ne saa kauppojen yhteydessä myös tilille.
--
En minä tästä boikottia virittele. Mutta viimeeksi ostin ATK:ta Verkkokauppa.comista 2023, koska niiden hinnat ei vaan ole kilpailukykyiset. Tosin kellarissa odottaa 2 siirrettävää ilmastointilaitetta, joka ostin loppukesästä, eli ostelen sieltä lähinnä kodinelektroniikkaa.
Se että kyse on yrityksistä, tekee tuosta mielestäni huomattavasti erikoisemman tilanteen, sillä luulisi legitiimillä yrityksellä olevan moninverroin helpompaa ja fiksumpaa liikutella tuollaisia rahasummia sähköisenä kuin käteisenä.Tässä tapauksessa tosiasialliset edunsaajat ovat jäänet osin epäselviksi, vaikka kyse on ollut pääsääntöisesti venäläisten yritysten suorittamista suurista käteismaksuista, mihin voidaan katsoa liittyvän kohonnut rahanpesun ja terrorismin rahoittamisen riski.
Ymmärsinkö oikein, että nyt puhutaan transaktioista, jotka ainakin valtaosaltaan tapahtuivat vuoden 2021 aikana? Eli ennen surullisenkuuluisan kolmen päivän erikoisoperaation alkua? En väitä, että tämä tekee hommasta kosheria, mutta aika harvassa ovat firmat, joille ei vielä tuolloin olisi veli venäläisen heiluttama rahatukko kelvannut.
Ei se ole mikään oletus, vaan AVIn päätöksessäkin lukeva fakta.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.