Eikös kakan ja orionin liikemäärällä ole mitään virkaa tuossa miten ne kuun ympäri kiepsahtavat ? Peruskoulufysiikalla orion vettää kaukana ulkokaarteessa ja kakka sisäkaarteessa. Eli ajautuvat ihan eri radalle ?
Liikemäärä(=massa * nopeus) ei vaikuta, koska ne kulkevat
samalla radalla ja nopeudella avaruudessa selvästi isomman kappaleen(maa / kuu) painovoimakentässä, niin silloin ne myös seuraavat samaa lentorataa. Sama asia tässä kuin tuo pudotus esimerkki maapallolla, jos tiputat Orionin ja kikkareen vaikkapa x (kilo)metrin korkeudelta kuuhun, niin kumpi tippuu nopeammin?
Vastaus: ne tippuu tasan samalla nopeudella, vaikka niitten massassa on aika iso ero. Sama (paino)voima vaikuttaa samalla tavalla myös silloin kun kappaleet on kiertoradalla, on se sitten maan tai kuun tai niiden yhteinen kiertorata, silloin vaan kappaleilla on myös se sivusuuntainen nopeutensa(vrt. em. tiputuskoe).
Ja eikös se kakka ejektoitu orionista pois, joten sen radalle on myös erinlainen nopeusvektori ja suunta kuin orionilla. Kuvitellaan että se "ammuttiin" sivulle. Matkaa kuuhun oli aika paljon silloin, joten kun pääsevät kuun lähelle, kakka ja orion ovat aika kaukana toisistaan.
Jos pökäle on heitetty/ammuttu kapselista pihalle, niin silloin se liikkuu kapseliin nähden jonkinlaisella nopeudella (ehkä muutamia metrejä minuutissa?) poispäin, jolloin se lopulta ajautuu hiukan erilaiselle radalle, ja mitä pidemmälle mennään niin ero kertaantuu. Mittakaava on kuitenkin sen verran pieni, että todennäköisesti myös se pökäle päätyy kulkemaan takaisin maata kohti.
Ja kakkahan voi hyvinkin silloin joutua kuun vetovoiman vaikutukseen ja iskeytyä sinne ?
Kappaleet ei mitenkään maagisesti "joudu" vetovoiman vaikutukseen jonka jälkeen kappale (=kuu) yhtäkkiä imaisee kappaleen jolloin se törmää siihen. Painovoima on kenttä joka vaikuttaa kappaleisiin etäisyyden funktiona, eli Orion ja pökäle ovat molemmat jokatapauksessa kuun vetovoiman vaikutuksessa ja käyttäytyvät samalla tavalla kiertoradalla.
Noin niinkun esimerkkinä että yksittäinen kiertoradalla oleva kappale ei putoa myöskään vaikka mustaan aukkoon, ellei jokin (esim toisiin kappaleisiin törmäily kertymäkiekossa) ensin hidasta sen nopeutta, jolloin sen kiertorata laskee ja lopulta "törmää" tapahtumahorisonttiin jne. Mutta pointtina siis että edes musta aukko ei siis mitenkään "ime" kaikkea painovoimakenttäänsä tulevaa sisuksiinsa, vaan samalla* tavalla sieläkin pätee samanlainen orbitaalimekaniikka kuin vaikka maan ja kuun läheisyydessä.
*Mustan aukon tapauksessa tosin fysiikka menee aika kimurantiksi jossakin kohtaa kun lähestytään tapahtumahorisonttia, mutta kauempana painovoima toimii samalla tavalla...
Meidän varmaan pitää kysyä NASA:lta mitä kakalle tapahtuu. Kakan kohtalo taitaa olla kiinnostavampi kuin itse Orionin.
Orbitaalimekaniikka on ihan kiinnostava aihe ja sitä voi itsekin opiskella, vaikkapa sieltä NASAn sivuilta...