Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Et saa kyllä alla 100€ mitään säädyllista. Uutena siis.Mitä vaihtoehtoja olisi suositella <100€ kelloista? Etsinnässä korvaaja vanhalle Garminille, ei jaksa kun pari tuntia trackata GPS päällä.
Prioriteettinä GPS:n kesto ja toimivuus (hyvä jos +12h), sykkeen seuranta bonus.
Muille toiminnoille (uni, lähimaksu etc) ei ole oikein mitään käyttöä.
Nothing Watch olisi ollut budjettiin sopiva mutta arvosteluissa kritisoitu gepsin huonoa toimintaa?
Muita suosituksia?
Joku Amazfit Active 2 voisi mennä lähelle tota budjettia
Näyttäisi olevan vieläkin halvempi :Näyttäisi Amazfit olevan 99.90€ Multitronicilla. Toinen vaihtoehto voisi olla Moto Watch Fit (89€), 16pv luvataan akun kestoa normikäytössä. Gepsin kestosta ei löydy mainintaa, muutenkaan kunnollisia revikoita ei näytä olevan. Voisihan sen pistää testiin ja palauttaa jos on kelvoton..
Näyttäisi olevan vieläkin halvempi :
![]()
Amazfit Bip 6 40.2mm -älykello, kulta
Amazfit Bip 6 on älykello, joka on suunniteltu monipuoliseen käyttöön arjessa ja aktiivisessa elämäntyylissä. Sen keskeinen elementti on suuri 1,97 tuuman AMOLED-näyttö, joka tarjoaa kirkkaan kuvan ja selkeät visuaaliset tiedot 390 x 450 pikselin tarkkuudella. Kevyt, alumiinista valmistettu kellonr…www.multitronic.fi
jos vaan laji valikoima riittää. GPS aktiivitilassa 32 tuntia. Karttoja voi ladata kelloon.
Itsellä Amazfit GTR 2 (69 Euroa) ollut 3 vuotta käytössä.
Condition
Medium scratches/tarnishing on the metal. Item will come in original packaging. Packaging will be damaged.
Jos uusi ranneke on silti yhtään vaihtoehtona, Keskisen myymät Tieran nylonrannekkeet ovat hyviä, alkuperäistä silikoniranneketta mukavampia, kestävät, eivätkä muutu tahmaisiksi.Vastasit varmaan minulle, uusi ranneke maksaa tosiaan 52 euroa ja tuota 6s:n ranneketta en ole nähnyt tarjouksessa.
Lisäksi 6s on jo maksettu niin uusi kello ei tosiaan olisi paskempi vaihtoehto mutta onhan sellaisella tosin sitten hintaa kolmisensataa. Sampan saattaisi saada halvemmalla ja muita Android-kellojakin sinällään voisi harkita mutta samppa-avioliitto olisi ehkä järkevämpi.
Itse esim pidän enemmän painikkeiden painelusta kuin näytön hiplaamisesta niinkuin vaimokin( sillä hän on hilpaillut ihan eri juttuja kuin kelloaan), joten venut ja vivot kaipaisivat perusteluja hankinnalle( mielellään niiltä naiskäyttäjiltä), ja onko edelliset versiot riittäviä( yleensä ovat).
Jotkut Garminit pääsee, mut esim. mikään Wear OS -kellot ei todellakaan. Mulla Garmin Fenix 8 AMOLED ja tässä kestää about viikon verran akku kun on kaikki hilavitkuttimet päällä koko ajan.5 vuotta vanhassa Honor MagicWatch 2:ssa akku kestää vielä tänäkin päivänä vajaa 2 viikkoa. Onko nykykelloissa sellaisia, jotka pääsee akunkestoltaan suunnilleen samaan tai paremmin?
Joo toi toki että miten sen älykellon nyt sitte kukanenkin haluaa määritellä. Mulle tässä Garminissa on riittävästi älyä, vaikka enitenhän tää on kuitenkin urheilukello jolla ei voi pelata Fortniteä tms. Mut mitä akunkestoihin tulee niin ei noi älyälykellot taida päästä lähellekään, varsinkaan Samsungin tekeleet. Sinänsä harmi, koska jos Sampalla kestäis akku edes sen kolme päivää niin olisin varmaan pysynyt siinä.Garminhan tosin ei taida kuulua tämän otsakkeen alle vaikka eriävän mielipiteen itse esitänkin( joku voi vaatia älykellolta kauppasovelluksia yms mihin matkapuhelin on järkevämpi mutta tämä on tehty aika selväksi niin täällä kuin Matkapuhelinfoorumillakin ettei Garmin ole älykello). Itsellä Epix Pro näyttää kestävän yli viikon vaikka urheilen päivittäin tunnista pariin. Ja päällä ovat kaikki toiminteet jatkuvana. Toisaalta kun pesun ajaksi se kello on kuitenkin mukava ottaa pois kädestä niin kolmen, neljän päivän toiminta-aika olisi riittävä. Siihenhän nämä uusimmat Sampatkaan eivät pääse( mainostensa mukaan kun mainostavat jopa hulppeaa 40 tunnin akunkestoa).
Onko tässä yhtään mitään muuta hyvää kuin hinta? Anoppi on edullisen kellon perään kysellyt tasaisin väliajoin ja uskaltaiskohan tätä vinkata sille.Kuulemma hyvää ja halpaa ei ole olemassa, joten tässä nyt se halpa
HONOR Choice Watch 2I -älykello, valkoinen - Power.fi
Onkos millaisia kokemuksia Venu 3:sesta? Älykelloa tuossa hintaluokassa etsimässä, ja tällä hetkellä ei ku treeni onnistu vielä kunnolla, mutta koko ajan treenaan että jalka tulisi kuntoon. Haluisin kuitenkin "älykellon", en urheilukelloa ku kattoo niitten hintoja, niin olisiko tuo siinä keskivaiheilla? Ja Vivon kanssa pitäisi pystyä kommunikoimaan? Plussat ja miinukset tiskiin vaan jos joku omistaa? Huawei watch GT 5 Pro titanium ollut myös kiikarin alla. Käytettynä tai hyvästä tarjouksesta mieluiten. Huawein saisi 315e uutena
Edit: oppo ja Vivo sopiva pitää olla![]()
Amazfit kelloihin löytyy kellotauluja monesta paikkaa:
esim. Android sovelluksella :
tai![]()
Amazfit Active 2 Watch Faces - Apps on Google Play
Custom watch faces for "Amazfit Active 2"play.google.com
![]()
Home | 🇺🇦 AmazFit, Zepp, Xiaomi, Haylou, Honor, Huawei Watch faces catalog
amazfitwatchfaces.com is the world's largest collection of watch faces for Amazfit, Zepp, Bip, Pace, Stratos, Cor, Verge, Verge Lite, GTR, GTS, T-Rex, watches. Here you can find everything you need to customize & personalize your device! The website also has catalogs of watch faces for Xiaomi...amazfitwatchfaces.com
tai voit suunnitella jopa oman kellotaulun windows sovelluksella.
Garmin Instinct 2X solarilla pääsee piuhatta lataamatta kuukausia, vaatii vaan ulkonaolemista ja auringonpaistetta. Tässä ei tosin olekaan mitään väri-/kosketus-/amoled-näyttöä5 vuotta vanhassa Honor MagicWatch 2:ssa akku kestää vielä tänäkin päivänä vajaa 2 viikkoa. Onko nykykelloissa sellaisia, jotka pääsee akunkestoltaan suunnilleen samaan tai paremmin?
Taisi olla Garminin vaatimus että kello saa suoraa aurinkoa min. 3h/pvä jotta käyttöaika mallia "rajaton"Garmin Instinct 2X solarilla pääsee piuhatta lataamatta kuukausia, vaatii vaan ulkonaolemista ja auringonpaistetta. Tässä ei tosin olekaan mitään väri-/kosketus-/amoled-näyttöä
Itse suunnittelin GTR2:een omia tauluja tämän keskustelupalstan ohjelman vanhemmalla versiolla:Kiitoksia, pitääkin kurkata nuo suunnitteluohjelmat. Zeppin oma browser pohjainen ( https://watchface.zepp.com/ ) vaikuttaa ihan asialliselta. Maksullinen Pro ohjelma ( FACEMAKER - The ultimate watchface designer ) omaan käyttöön liian hintava, maksaa kuitenkin 20/50€ versiosta riippuen.
Ei kai muuta kuin opiskelemaan Watchfacea ja käyttämään työpäivää järkevällä tavalla. Tämän jälkeen jos on paska UI desing, tietää ainakin ketä syyttää...
Itse suunnittelin GTR2:een omia tauluja tämän keskustelupalstan ohjelman vanhemmalla versiolla:
Kannattaa lähteä liikkeelle valmiista kellotaulusta muuttamalla sitä.
Tarvinnee myös älypuhelimeen asennettavan ohjelman taulujen siirtoon älykelloon.
Kyllä siellä pitäisi olla Air alla
- Weather
-Air pressure
- Humidity , UV index
- Altitude , Wind force
Taisi olla Garminin vaatimus että kello saa suoraa aurinkoa min. 3h/pvä jotta käyttöaika mallia "rajaton"
Fenixissä isompi "jouto"kulutus, juurikin väri-/kosketus-/amoled-näytön takia. Instinct 2X vaatii noin 150 000/vrk toimiakseen ilman latausta ja just tuli aamulla 25 min työmatkafillaroinnissa 23300 ja viikon keskiarvo 55000. Nyt on akku noin 40% ja näyttää 17 päivää kestoa. Eli periaatteessa riittää 3 tuntia keskikesän aurinkoa/päiväEi riitä vielä. Fenix 7X Solarilla mennään ja Suomessa ei noilla ajoilla vielä lataa juurikaan isommin.
MIP näyttöisiä noi Fenix 7 mallit on. Ja muutkin solar mallit.Fenixissä isompi "jouto"kulutus, juurikin väri-/kosketus-/amoled-näytön takia. Instinct 2X vaatii noin 150 000/vrk toimiakseen ilman latausta ja just tuli aamulla 25 min työmatkafillaroinnissa 23300 ja viikon keskiarvo 55000. Nyt on akku noin 40% ja näyttää 17 päivää kestoa. Eli periaatteessa riittää 3 tuntia keskikesän aurinkoa/päivä
En allekirjoita tätä7X:n akku tosin kestää poskettomia aikoja vrt. nämä bling-blong hifikellot.
Fenix 7 pro SS 87% ja 17 päivää. Mutta eipä tuolla tiedolla mitään tee, jos ei tiedä käyttöprofiilia. Veikkaan kyllä, ettei sinulla ole AOD käytössä, joka on se suurin akunsyöjä. Onko siinä järkeä on se oma valinta, mutta akkua se vie paljon. Hyvä luku sinulla jokatapauksessaEn allekirjoita tätä
Ranteessa Epix Pro Gen 2 51mm ja atm akkua 92% ja ilmoittaa kestoksi nykyisellä kulutuksella 25 päivää
Jep, oma Epix sanoo 11 päivää AOD ja 21 päivää normaalisti.Fenix 7 pro SS 87% ja 17 päivää. Mutta eipä tuolla tiedolla mitään tee, jos ei tiedä käyttöprofiilia. Veikkaan kyllä, ettei sinulla ole AOD käytössä, joka on se suurin akunsyöjä. Onko siinä järkeä on se oma valinta, mutta akkua se vie paljon. Hyvä luku sinulla jokatapauksessa![]()
Alkoi tuo Amazfit Bip 6 kiinnostamaan tuolla hintaa ja näyttäisi löytyvän hyvä tuki GadgetBridge sovellukselle. Unenseurannassa vähän heikko, mutta muuten vaikuttaisi hyvältä valinnalta tuossa hintaluokassa.
Gadgetbridge is a free and open source Android application that allows you to pair and manage various gadgets such as smart watches, bands, headphones, and more without the need for the vendor application. So in short, you can use Gadgetbridge instead of relying on your gadget's own proprietary app.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.