- Liittynyt
- 07.11.2019
- Viestejä
- 86
Pakettipojat, 29e.Millä kuljetuksella tilasit? Mitä maksoi?
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Pakettipojat, 29e.Millä kuljetuksella tilasit? Mitä maksoi?
Onko kellään ollut postin kanssa ongelmia? Mun paketti on tullut maahan lauantaina jo aamusta eikä vieläkään ole edes skannattu postin toimesta. Spritboxin paketti, naapurille toi tuli ihan ongelmitta viime viikolla kun tilasi ja nyt jostain syystä ei toimi... tuleeko tullilta joku ilmoitus jos ovat siihen kajoamassa?
Onko kellään ollut postin kanssa ongelmia? Mun paketti on tullut maahan lauantaina jo aamusta eikä vieläkään ole edes skannattu postin toimesta. Spritboxin paketti, naapurille toi tuli ihan ongelmitta viime viikolla kun tilasi ja nyt jostain syystä ei toimi... tuleeko tullilta joku ilmoitus jos ovat siihen kajoamassa?
Erikseen.Alks.fi:stä tilaamassa. Rahtia on saksasta ja latviasta. Kannattaako mun tehä erikseen tilaukset molemmista maista vai niputtaa ne yhteen tilaukseen?
Kaikilla on varmasti ollut joskus jotain ongelmaa Postin kanssa. Oletko heiltä kysynyt paketin statusta ?
Ei tullut itsellekään sähköpostiin mitään kuittausta, ainoastaan lasku tuli Klarnalla myös.Saiko kukaan muu halpa alco testaaja sähköpostilla mitään vahvistusta tms tilauksesta? Ite maksoin ilman sivusto tunnuksia klarnalla. Pelkkä klarna lasku tuli 30pv maksuajalla.. oletus että tilaus olisi käsitelty koska siirtyi maksutilaan mutta itte lafkalta ei ole ensimmäistäkään viestiä.
Pelkkä lasku klarnalta tullut tähän mennessä, oma lähtöoletus halpa-alcon suhteen on että jää luu käteen.Saiko kukaan muu halpa alco testaaja sähköpostilla mitään vahvistusta tms tilauksesta? Ite maksoin ilman sivusto tunnuksia klarnalla. Pelkkä klarna lasku tuli 30pv maksuajalla.. oletus että tilaus olisi käsitelty koska siirtyi maksutilaan mutta itte lafkalta ei ole ensimmäistäkään viestiä.
Eli 15e posteilla lähti kaikki 5 pahvilaatikollista?Itse kysyin eilen halpa alcolta facebookissa lauantaina tehdystä tilauksestani ja vastasivat näin.
Huomenna saan antaa teille seurantakoodin koska huomenna lähetetään teidän tilauksen. Juomat saapuvat sitten torstaina tai perjantaina.
Jännityksellä odotetaan että toimittaako ne oikeasti 15 eurolla nuo kotiin. Minulla nyt on kepoinen 12 rommipullon tilaus. Tulee jotenkin sama epäuskoinen fiilis mikä oli (muistaakseni viime vuonna) sen Espanjalaisen La Tramuntanan DHL kotiinkuljetus tarjouksen kohdalla. Ne kyllä silloin tuli vastoin kaikkia odotuksia.Eli 15e posteilla lähti kaikki 5 pahvilaatikollista?
Kysytääs nyt vielä tarkennuksena että tarkoitatko "kontilla" 24 tölkin olutlaatikkoa vai 3x24 tölkin kuljetuslaatikkoa? Vai jotain muuta?Tilasin tuolta halpa-alcosta melko ison tilauksen ( yli 11kpl kontteja + kaikkea muuta ) ja sain äskettäin vastauksen fb chatin kautta ( maksoin itsekkin siis vain tuon 15€ )
![]()
24 tölkin pakkaustaKysytääs nyt vielä tarkennuksena että tarkoitatko "kontilla" 24 tölkin olutlaatikkoa vai 3x24 tölkin kuljetuslaatikkoa? Vai jotain muuta?
Eikös se ole moneen kertaan selitetty että täällä sopii sanoa laatikko, lava tai kontti ja kaikki tietävät aina tarkoittaako 24 pullon olutlaatikkoa, eurolavallista laatikoita vaiko kontillista eurolavoja.Kysytääs nyt vielä tarkennuksena että tarkoitatko "kontilla" 24 tölkin olutlaatikkoa vai 3x24 tölkin kuljetuslaatikkoa? Vai jotain muuta?
Itsellekin sanoivat halpa-alcosta että pitäisi tilauksen saapua torstaina tai perjantaina.Tilasin tuolta halpa-alcosta melko ison tilauksen ( yli 11kpl kontteja + kaikkea muuta ) ja sain äskettäin vastauksen fb chatin kautta ( maksoin itsekkin siis vain tuon 15€ )
![]()
Ettei vaan olisi keskimääräistä nopeampi hit-and-run -kauppias, aika hämärän oloista...Itsellekin sanoivat halpa-alcosta että pitäisi tilauksen saapua torstaina tai perjantaina.
Mutta luvattua seurantakoodia en ole saanut.
Tämän takia ensitilaus aina laskulla...Ettei vaan olisi keskimääräistä nopeampi hit-and-run -kauppias, aika hämärän oloista...
No nyt riittää juomaa vuosiksi jos itte juo. Taitaa keretä vanhentua aika paljonTilasin tuolta halpa-alcosta melko ison tilauksen ( yli 11kpl kontteja + kaikkea muuta ) ja sain äskettäin vastauksen fb chatin kautta ( maksoin itsekkin siis vain tuon 15€ )
![]()
No nyt riittää juomaa vuosiksi jos itte juo. Taitaa keretä vanhentua aika paljon
EDIT: onko 20 vai 40 jalan merikontteja
No mitä "kontti" tarkoittaa? Lava=pallet/trukkilava n.72/99kpl 24/0.33. Koppa/laatikko=1 olut/lonkero laatikko 24/0.33, kontti=????kukaanhan tuossa ei puhunut merikonteista, vähän sama kuin joku ois sanonut tilaavansa uuden auton, "ai tilasit Rekka-auton". Järki käteen ihmiset.
Pakkauskokoihin liittyvää sanastoa:
1 x 24x0,33l = kori, keissi tai salkku.
1 x 24x0,5l = iso salkku(?), näitä ei myydä muuten kuin irrallaan tai salkkuina joten yleinen nimitys haussa.
Laatikko = Myyjän käyttämä pakkauskoko.
Yleensä laatikko on jaettu sisäisesti 12 (3x4) osaan, yhteen osaan mahtuu yksi pullo (muodosta riippuen) tai neljään salkku.
Myyjästä ja rahtaajasta riippuen laatikkoon mahtuu joko 2 tai 3 salkkua eli tämä vaihtelee painon takia.
Puolilitraisia isoja salkkuja menee max 2 kpl.
Jotkut firmat kuskaavat 20kg, toiset sen 26,7kg tms mitä 3 normisalkkua painaa. Matkahuolto ainakin tuo 3 salkun laatikot kotiin jos siitä on tilattaessa maksettu.
Lava = Eurolava 120x80cm tai 80x120cm kirjoittajasta ja katselijasta riippuen.
Mahdollistaa noin 1-99 salkkua, laatikkoa yms. noin 900kg max. tilauspaikasta riippuen.
Kontti = Kontti – Logistiikan Maailma
------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Onko sitten joulupukin kontista kyse...kukaanhan tuossa ei puhunut merikonteista, vähän sama kuin joku ois sanonut tilaavansa uuden auton, "ai tilasit Rekka-auton". Järki käteen ihmiset.
Tästä aiheesta voisi avata vaikka ihan oman ketjunsa. Mutta kyllä se nyt on niin että kun puhutaan vieraiden ihmisten kanssa asioista, ei keksitä sanoille uusia merkityksiä. Lava vs. laatikko on räikein esimerkki, koska molempia oikeasti tilataan tässäkin ketjussa jatkuvasti ja silti osa porukasta käyttää olutlaatikosta termiä "lava".kukaanhan tuossa ei puhunut merikonteista, vähän sama kuin joku ois sanonut tilaavansa uuden auton, "ai tilasit Rekka-auton". Järki käteen ihmiset.
Sama juttu, sunnuntaina tilaus ja tänään kannetaan kotiin. Se vaan toimii.Näyttää Alks/Latvia toimivan totutun hyvin. Sunnuntaina tehty tilaus on yön aikana skannattu Matkahuollossa ja tulossa kohti määränpäätä, eli neljäntenä arkipäivänä perillä.
Varmaan rahteineen joko Alks tai DrinksutOsaako joku sanoa mistä saa halvimmat hartwallin lonkerot?
Eiköhän ne tällä hetkellä ole halpa-alcossaOsaako joku sanoa mistä saa halvimmat hartwallin lonkerot?
odottelen vielä että joku saisi tilauksensa perilleEiköhän ne tällä hetkellä ole halpa-alcossa
Näyttää Alks/Latvia toimivan totutun hyvin. Sunnuntaina tehty tilaus on yön aikana skannattu Matkahuollossa ja tulossa kohti määränpäätä, eli neljäntenä arkipäivänä perillä.
Aina seuraavana päivänä tilauksesta. Nyt myös kun tilasin alkostar.eu ja kuljetus fransberg.eu eli sama kuin alks. Viime ke iltana tilaus, torstaina koodit ja nyt seuraavana torstaina noutaa sai matkahuollon pisteestä. Ainoat miinukset että lähimpiä pisteitä ei ollut listalla, hain naapurikaupunginosasta ja pakkauslista loisti logoineen laatikossa. No tiesipä myyjä mitä punnersi tiskilleMissä vaiheessa teille on Alksilta tullut seurantakoodia? Ensimmäinen koetilaus tuli laitettua sisään kotiinkuljetuksella ja janoissaan ootellaan saapumista.
Pe tilaus, ma koodi. Josta ei tosin ollut mitään iloa kun 22.10. ja 28.10. välillä ei seuranta päivittynyt lainkaan. Mutta mitäpä siitä, kun ei ollut mitään kotiinkuljetusta.Missä vaiheessa teille on Alksilta tullut seurantakoodia? Ensimmäinen koetilaus tuli laitettua sisään kotiinkuljetuksella ja janoissaan ootellaan saapumista.
Näyttää Alks/Latvia toimivan totutun hyvin. Sunnuntaina tehty tilaus on yön aikana skannattu Matkahuollossa ja tulossa kohti määränpäätä, eli neljäntenä arkipäivänä perillä.
Shippii sinne sposti joka tilatessa tilauksen paino ja, tilausnumero niin homma etenee.Moro,
tein juuri ekan tilauksen netprissiin ja ymmärtääkseni sen kuljetuksen tilaukselleni olisi voinut järjestää myös tuolta, budbeen kautta? Näin ystäväni kertoi kun palvelua käyttänyt mutta nyt kun tein tilauksen ja maksoin visalla niin ei se tarjonnut mitään kuljetuspalvelua siihen kylkeen? Tilauksessa lukee vain "Toimitustapa
Kuljetus rahtiyhtiön kanssa varataan tilauksen tekemisen jälkeen"
Eli missä kohtaa tämä nyt pitäisi pystyä varaamaan, koska mitään linkkiä minnekään se ei tarjonnut. Visalta kyllä meni juomien summa ja siihen loppui ostotapahtuma. Ei tarjonnut mitään kuljetuksia.
Sieltä tMoro,
tein juuri ekan tilauksen netprissiin ja ymmärtääkseni sen kuljetuksen tilaukselleni olisi voinut järjestää myös tuolta, budbeen kautta? Näin ystäväni kertoi kun palvelua käyttänyt mutta nyt kun tein tilauksen ja maksoin visalla niin ei se tarjonnut mitään kuljetuspalvelua siihen kylkeen? Tilauksessa lukee vain "Toimitustapa
Kuljetus rahtiyhtiön kanssa varataan tilauksen tekemisen jälkeen"
Eli missä kohtaa tämä nyt pitäisi pystyä varaamaan, koska mitään linkkiä minnekään se ei tarjonnut. Visalta kyllä meni juomien summa ja siihen loppui ostotapahtuma. Ei tarjonnut mitään kuljetuksia.
Joskus jumittaa. Mut Shippiin vaan viestiä niin lähettävät linkin. Siitä voi valita minkä kuljetuksen haluaa. Ole vaan tarkkana kumpaan osoitteeseen laitat viestiä. Toinen on pelkästään vahingon korvaus osoite. Sieltä ei vastata mitäänMoro,
tein juuri ekan tilauksen netprissiin ja ymmärtääkseni sen kuljetuksen tilaukselleni olisi voinut järjestää myös tuolta, budbeen kautta? Näin ystäväni kertoi kun palvelua käyttänyt mutta nyt kun tein tilauksen ja maksoin visalla niin ei se tarjonnut mitään kuljetuspalvelua siihen kylkeen? Tilauksessa lukee vain "Toimitustapa
Kuljetus rahtiyhtiön kanssa varataan tilauksen tekemisen jälkeen"
Eli missä kohtaa tämä nyt pitäisi pystyä varaamaan, koska mitään linkkiä minnekään se ei tarjonnut. Visalta kyllä meni juomien summa ja siihen loppui ostotapahtuma. Ei tarjonnut mitään kuljetuksia.