Kokemuksia tältä vuodelta. Siis pari tilausta missä on ollut jotain häikkää
Saksan superalko tilauksesta puuttui rommipullo. No viestiä sinne, niin sain 3€ alekoodin kauppaan ja lupasivat hyvittää rommipullon hinnan. No reilu viikkoon ei näkynyt rahojen palautusta ni uutta viestiä sinne, ni seuraavana päivänä sitten tuli refund.
No problems tuon asian suhteen ku tuo oli eka kerta kun tuollaista tapahtuu useiden tilausten aikana.
Saksan superalkoon tilaus ja kaksi pahvilootaa Fransun kuljetuksella. Paketit lähtivät normaali aikataulussa saksasta, mutta suomen puolella matkahuolto oli saanut vain yhden pahvilootan haltuunsa.
No odottelin muutaman päivän ja katselin kun toimituspäivä siirtyi päivä päivältä aina seuraavaan päivään.
Menin sitten matkahuollon apin kautta chattiin ja kyselin tuon perään. Sieltä tuli vastaus että odottavat sitä toista pahvilootaa, neuvoivat ottamaan yhteyttä tavaran lähettäjään, koska he eivät toimita tuosta lähetyksestä vain yhtä lootaa kerrallaan.
No laitoin sitten fransulle viestiä että missä se toinen pahviloota oikeen on, lähetystunnuksineen. No sieltä vastattiin seuraavana päivänä että mikä oli tilausnumero, ku sen sitten olin unohtanut laittaa.
No seuraavana iltana laitoin sen tilausnumeron heille, ni seuraavana arkipäivänä (vkl välissä) tuli aamulla vastaus että ovat informoineet matkahuoltoa että missä se toinen loota on, ja hiukan myöhemmin matkahuollon appiin oli ilmestynyt se puuttuva loota.
Tilauksesta kotiovelle tuloon kesti sillä kertaa reilu pari viikkoa.
Mulla oli oletus että saan taistella Fransun kanssa, mutta yllätykseksi sain heiltä hyvää palvelua ja nopeaa vastausta maileihin, vaikka ei ollut edes vakuutusta otettu, mutta ei kai se tuohon asiaan olisi edes vaikuttanut, koska se paketti löytyi.
No pääasia että sain lopulta molemmat paketit haltuuni.