Alkoholin tilaaminen ulkomailta netin kautta

superalko+fransberg laitettu eilen. Hirvitti kyllä hinnat, tai oikeammin tilauksen loppusumma. Ei varmaan koskaan ole aiemmin maksanut lähes 90€ oma "perustilaus" kahdesta IPA-laatikosta ja loput punkkuboxeja ja muutama muovilätikkä väkevää. Pakkauskulut alkaa olla ainakin jo törkeän hintaisia superalkolla. Superalko valikoitui lähinnä siksi, että heidän laatikkoon sentään mahtuu vielä edes vähän enemmän kuin se kaksi kaljakoppaa ja bib.
 
Alksiin oli tullut tarjolle Karl Friedrichin "spessu"oluita pint-ko'ossa ja hinta on sangen kilpailukykyinen (17,99e / 18,99e), oletteko maistaneet? Houkuttaisi laittaa tilausta vetämään. Näistä itselleni tuttu on vain tuo Märzen, joka oli mukavan hetelmäinen kun etelänaapurin Las Vegasissa maistoin. Untappd-arvosanaksi olen antanut vuosia sitten 3,5 / 5.

 
Alksiin oli tullut tarjolle Karl Friedrichin "spessu"oluita pint-ko'ossa ja hinta on sangen kilpailukykyinen (17,99e / 18,99e), oletteko maistaneet? Houkuttaisi laittaa tilausta vetämään. Näistä itselleni tuttu on vain tuo Märzen, joka oli mukavan hetelmäinen kun etelänaapurin Las Vegasissa maistoin. Untappd-arvosanaksi olen antanut vuosia sitten 3,5 / 5.

Minulle tuli juuri alkuviikosta nuo + October Brew Limited Edition 5.3% ,en ole vielä ehtinyt maistemaan,tänään olisi tarkoitus paria testata saunan yhteydessä.
 
Minulle tuli juuri alkuviikosta nuo + October Brew Limited Edition 5.3% ,en ole vielä ehtinyt maistemaan,tänään olisi tarkoitus paria testata saunan yhteydessä.
Tuo Oktober Brew alkoi kiinnostamaan, kerro sitten miltä maistuu. Samoin Karl Friedrichin starkbier voisi olla kokeilun arvoinen. Ja tosiaan kaksi pinttilaatikkoa saavat samaan pahvilootaan?
 
Nyt se sitten sattui kerrankin omalle kohdalle, kuljetusvaurio paketissa, Alksista tilattuna 12 pulloa väkeviä.
Postin seuranta näytti että "Lähetys on puutteellisesti sidottu tai suojattu kuljetusalustalla, pakkausmateriaali on puutteellinen tai lähetys on täysin pakkaamaton. Paikkaamme lähetyksen pakkausta tarvittaessa. Lähetyksen toimitus voi viivästyä päivällä."

Edellinen päivitys oli torstaina 23.1 ja siitä asti jumitti seuraavalle viikolle niin maanantaina otin yhteyttä Postin aspaan chatin kautta että mitenkä tämän kanssa nyt edetään.
Kohtelias ja asiallinen asiakaspalvelija kehotti odottelemaan huomiselle, koska tuon vaurion havaitsemisen jälkeen oli kuulemma lisää skannauksia ja että paketti todennäköisesti lähtee eteenpäin uudelleenpakattuna.

Noh, 29.1 paketti tuli kuin tulikin pakettiautomaattiin. Kotona pakkausta purkaessa tein havainnon että paketti oli todellakin uudelleen pakattu uuteen laatikkoon kuplamuoveineen, 1 pullo puuttui ja Postin henkilökunta oli pakannut sen rikkoontuneen pullon korkin lasijuuren kanssa pikku pakettiin todisteeksi.

Nyt vain herää kysymys että kehtaanko edes tehdä reklamaatiota Fransbergille/Alksille yhden rikkoutuneen pullon takia (arvo 12€) vai antaako vain olla?
Onko muilla vastaavia kokemuksia tästä? Jos vaikka reklamoi tuon, niin heittääkö ne vaikka jonkun kupongin että seuraavalla kerralla ilmainen toimitus tai jotain?
Kiitokset vastauksista etukäteen.

Onhan tässä tullut tilailtua aktiivisesti elintarvikkeita netistä jo vuodesta 2013, nyt ainoa kerta kun jotain sattui jotain negatiivista. Ja tuo rikkoutunut pullo oli siitä halvimmista päästä tässä lastissa, kalleimmat onneksi selviytyivät vaurioitta, eli ei edes vituta yhtään.

:cigar:

Omaan keissiin vastatakseni, kannatti reklamoida ja pitää kiinni kansalaisoikeuksista.

Fransbergiltä vastasivat ihan selvällä suomenkielellä ja antoivat 11€ alennuskoodin seuraavaan tilaukseen, koodilla ei ole viimeistä käyttöpäivämäärää.
Eli seuraavan kerran kun tilailen parin kk päästä niin kiva alennus toimituskustannuksista. :tup:
Tulee kuitenkin tilailtua säännöllisesti tuolta niin tuo alennuskoodi kyllä kelpaa minulle.

Reklamoin siis ihan valokuvien kanssa yksityiskohtaisesti tuotteista/paketista kaikki ja pyysivät sen invoicen liitteenä minkä laitoin sitten.
 
MA 3.2 tilaus ja PE 7.2 toimitus.
Nopeasti liikkuu paketit, tiistaina tilattu ja huomenna perjantaina tuodaan lasti kotiovelle. Alkostar+ Fransu kombo.
Juu, näköjään liikkuu nopsaan paketit. Laitoin ma-ti välisenä yönä superalko + Fransberg tilauksen (pari pahvilootaa) ja huomenna pitäis olla kotiovella.
 
Noniin uusi vuosi ja uudet kujeet. Eilen illalla Viinarannasta.ee pistetty paketti tilaukseen ja Sky gargo kuljettamaan. Muutama euro tulee pantteja tuolta mitä vaikka eu-loppuisesta ei, mutta ainoa mistä olen edes jotain seltzeriä löytänyt (Hartwall vadelma seltzer).
 
Uskaltaako tilata 2pakettia missä yhteinen hinta 350€ vai samat mahdollisuudet saada tulli teipit kuin muissakin pienissä tilauksissa?
Itse olen tilannu monta vuotta 2 paketin kerta tilauksia.Ei ongelmia ole ollut.Nyt tilasin viimeksi 1 paketin kun se oli halvempi toimitus yksittäisenä pakettiautomaattiin.Kohta puoliin sitte uusi tilaus. 1 tai 2 riippuu onko toimitus tarjousta saatavilla.
 
Tuo Oktober Brew alkoi kiinnostamaan, kerro sitten miltä maistuu. Samoin Karl Friedrichin starkbier voisi olla kokeilun arvoinen. Ja tosiaan kaksi pinttilaatikkoa saavat samaan pahvilootaan?
En malttanut odottaa, otin kaksi molempia, syteen tai saveen. Mutta sen tarkistin molempien osalta, että lisättyä siirappia tai muuta roskaa ei pitäisi olla. Karl Friedrichin Märzenissä sen sijaan oli, mitä Sakun sivuilta katsoin.
 
Jahas, jokos sitä taas vuoden tauon jälkeen...

Superalkosta:
2 x Royal Blanche 4,6% 18x33cl (8,81 / kpl)
1 x Tre Kronor Guld 5,9% 24 x 33cl (7,49 / kpl)

Alkostore24:
2x XXL Mecklenburger Weißbier 24x0,5l (15,99 € / kpl)

Kuljetus Fransmannilta. Ihanan kallista ja hemmetin huonosti tarjolla halpaa vehnää (vrt esim 2v sitten 7 euron tummaan Mecklenburgerin venään) hinnat nousset (3 eur tuolla perusvenhälläkin).
 

Statistiikka

Viestiketjuista
267 295
Viestejä
4 620 908
Jäsenet
76 022
Uusin jäsen
kestivaa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom