- Liittynyt
- 21.07.2021
- Viestejä
- 437
Höpöä koko viestisi. Tulli on ensinnäkin tiedottanut vain näin:
(en edes jaksa laskea kertoja, jotka olen laittanut tuon tänne ketjuun)
Siellä on selkeästi määritelty etämyynti ja etäosto. Lisäksi tulli on tämän ketjun + muiden somekanavieni perusteella takavarikoinut noita Beer Republickin tilauksia, joissa myyjä on järjestänyt kuljetuksen. Eli ovat etämyyntiä.
Täällä on sitten tilauksia tullut läpi, tullin tarroilla. Mutta onko kenellekään tullut laskua? Onko kenellekään etämyyntinä tilanneelle tullut laskua? Kun vastaus kumpaankin näyttää olevan ei, niin mutuilet vääriä johtopäätöksiä ja hypit asioiden edelle. Vääriä mielipiteitä ei kannata edistää.
Niitä lähetyksiä on oikeasti jäänyt tulliin (lue pari sivua takaperin, jos et muuten usko), mutta niitä on myös tullut läpi. Vielä en ole lukenut edes etäostoverovaatimuksista..
--
En jatkossa vastaile viesteihin, joissa on "mutta koska tulli" ja mutuilua. Veljeni on ihan valtiolla töissä ja ei siellä kaikesta huolimatta hoideta asioita toisella kädellä ja mutulla ja omien sääntöjen vastaisesti, uusia jatkuvasti itse keksien.
Kyllähän noi valtion virkamiehet nyt vaan on korruptiopesäkkeitä ja yksi suurimmista kusettajista tässä maassa.
Tullimiehet taas ei noudata sääntöjä ja vetää itselleen näissä välistä.


