- Liittynyt
- 17.10.2016
- Viestejä
- 473
Katos muuten. Aamulla oli vielä crowmoor listoillaJep, tuttu juttu, mutta nyt myyvät ei oota siidereissä.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Katos muuten. Aamulla oli vielä crowmoor listoillaJep, tuttu juttu, mutta nyt myyvät ei oota siidereissä.
Itsellä tuli tänään 3 viikkoa täyteen Netpris tilauksesta eikä mitään ole tapahtunut.Jaahas, nyt tuli ilmoitus Budbeeltä ja ekaa kertaa toimitus samalle päivälle, eli tänään. Kuusi päivää kesti siitä kun lähti liikenteeseen Netprisiltä.
Edit : Taisi olla nopein toimitus minulle tuolta yhdistelmältä vaikka pakkaukseen meni taas ennätyspitkään, ehkäpä Shippii on lisännyt kuljetuskapasiteettia.
Ainakin mulle tuli Netprisiltä maili että invoiced ja taisi samana päivänä tulla Shippiiltä myös maili jossa linkki tracking-sivulle, mutta tuolla sivulla mitään järkevää näy paitsi tracking number-linkki joka ilmeisesti pitäisi johtaa sut UPS:n palveluun.Itsellä tuli tänään 3 viikkoa täyteen Netpris tilauksesta eikä mitään ole tapahtunut.
Tiedä sitten mikä rooli näissä upsin toimituksilla shippiillä ylipäänsä on.
Koskevatko edes paketteihin vai hoitaako UPS paketit netprisiltä ja shippiin rooliksi jää eurojen ottaminen välistä?
Toki nämä samat tuli myös itselleni. Nämä taitaa olla automatiikan luomia posteja jotka kertovat lähinnä siitä että kuljetustilaus onnistunut ja maksu näkyy netprisillä.Ainakin mulle tuli Netprisiltä maili että invoiced ja taisi samana päivänä tulla Shippiiltä myös maili jossa linkki tracking-sivulle, mutta tuolla sivulla mitään järkevää näy paitsi tracking number-linkki joka ilmeisesti pitäisi johtaa sut UPS:n palveluun.
Näyttivät sitten mulle kaapin paikan norrlogilla kun kerran menin kitisemään väärän hinnan ilmoittamisesta. Eli 3 viikkoa sitten tehty tilaus saapui eilen suomeen. 2 viikkoa homma jumitti norrlogikin järjestelmässä (siinä maksun ja rahtikirjatulostuksen välissä), kunnes juhannusaattona tekstari ilmoitti paketin liikahtaneen. Aistin melkein vittuilun kun aattoiltapäivän valitsivat ajankohdaksi.Epäilemättä jo ketjussa mainittu, mutta viestitahti on hurja...
Norrlog(kin) ilmoittaa tällä hetkellä ikävästi laskurissa pienempää toimitushintaa kuin mitä maksuvaiheessa lopullinen hinta on. 24.90€ tms pompsahtaa 30€. Olin jo vaihtamassa shippiille periaatteesta, mutta tällä kertaa kuitenkin maksoin vihaisen viestin keraShippiillä kuulemma ollut samanlaista toimintaa vasta äsken.
Nyt näyttää monilla kaupoilla ja toimijoilla olevan niin helvetin kova kiire nostaa hintoja, että ihan unohtuu se asiakkaalle näkyvän hintalapun päivitys kaikessa tohinassa. Ei hyväksyttävää. Ostaisinko 1000€ telkkarin ja kassalla maksaisin pyydettäessä 1200€...
Kannattaa tarkastaa se hinta etukäteen. Laskurissa on postinumero, joten oletettavasti toimitusalue on merkityksellinen.Onko kokemuksia shippiin big bucks toimitusvaihtoehdosta? Onko sille toimitusalue rajoituksia?
Olin siinä uskossa, että saan kuljetuksen n. 65 € hintaa. Ei onnistu 4 laatikon kuljetuksen tilaus alkostoresta pohjoisen pikku kaupunkiin. Tilausta tehdessä antaa vain vaihtoehdoksi 289€ hintaisen parcel vaihtoehdon. Shippiin asiakaspalvelusta en ole vielä saanut apuja. Täytyy ilmeisesti koittaa perua alkostoren tilaus.
Sama juttu tänään, 6**** alkuiselle alueelle. Sain valittua edullisemman 30€ hinnan, mutta kun Paypal maksun aika oli, niin hinta oli 290€...Onko kokemuksia shippiin big bucks toimitusvaihtoehdosta? Onko sille toimitusalue rajoituksia?
Olin siinä uskossa, että saan kuljetuksen n. 65 € hintaa. Ei onnistu 4 laatikon kuljetuksen tilaus alkostoresta pohjoisen pikku kaupunkiin. Tilausta tehdessä antaa vain vaihtoehdoksi 289€ hintaisen parcel vaihtoehdon. Shippiin asiakaspalvelusta en ole vielä saanut apuja. Täytyy ilmeisesti koittaa perua alkostoren tilaus.
Viimeisin tilaus:
2.6.2022 Netpris 6kpl yllätysolutlaatikoita yht. 34,33€.
Shippiin kautta UPS Bigbuck$ kuljetus 35,98€.
8.6.2022 Shippiiltä sähköpostia kuljetusliikkeen noudosta.
29.6.2022 UPS:n sovellus ilmoittaa tuontiskannauksesta Helsingissä.
30.6.2022 Kuriiri koputtelee iltapäivällä verannan ovea Turussa pyytämättä/ilmoittamatta, että olutta olisi juomisiksi.
UPS:n päässä se suurin ruuhka varmaan tällä hetkellä, kun tavara ei liiku ja ilmoittaminenkin on jätetty minimiin.
Sisältönä lager/pilsner oluita sieltä bulkimmasta päästä. Ei erikoisuuksia joukossa. Päivämäärät kaikissa 2023 puolella.
Itseasiassa tuo laskurikin näyttää mitä sattuu. Kertoo hinnaksi 74.99€. Tämän ketjun viestien perusteella näyttää olevan normimeininkiä Shippiiltä mainostaa halvempaa hintaa mitä oikeasti joutuu maksamaan. Ei jatkoon.Kannattaa tarkastaa se hinta etukäteen. Laskurissa on postinumero, joten oletettavasti toimitusalue on merkityksellinen.
Ai, itselläni on aina näyttänyt oikein, sekä bigbucksin osalta, että kiloperusteisen lähetyksen osalta. Liekö sitten laskurissa jotain ongelmaa, jos pitää lähettää metsään?Itseasiassa tuo laskurikin näyttää mitä sattuu. Kertoo hinnaksi 74.99€. Tämän ketjun viestien perusteella näyttää olevan normimeininkiä Shippiiltä mainostaa halvempaa hintaa mitä oikeasti joutuu maksamaan. Ei jatkoon.
Tämä tuli tänään Kolliveikkojen toimesta perille. Soitto normaalisti puoli tuntia ennen toimitusta. Ensimmäinen väliaikatieto UPS:lta oli toimitetusta lähetyksestä. Jossain vaiheessa pitänee tutkia onko kaikki tilatut tuotteet paketeissa.Ei ole janoisen henkilön hommaa tämä. 27.5. Netprisiltä 2 postituslaatikon tilaus. Kuljetus Shippiin kautta tilattu samana päivänä. 31.5. "lähetetty" UPS homella. Edelleen seuranta sanoo label created. Kaksi tilausta tehnyt aiemmin Netprisiin joista yksi meni hyvin ja toisella kertaa tuli yllätysoluiden mukana lonkkua sekä siideriä. Niistä sentään sai rahat takaisin. Sorruin taas Netprisiin koska ainoastaan Netpris ja Discandooo myivät granaattiomena-mustikkasiideriä. Näyttää että kolmas tilaus taitaa jäädä viimeiseksi tältä yritysryppäältä.
Ei muutako äkkiä tilaamaan enenkö ehtivät korjata hinnan.Hetkonen? Nyt vähän turhan halpaa viinaa?superalko.de
Meneeköhän 3 boxia yhteen pahvilaatikkoon? Sen saisi vielä 15e posteilla ups noutopisteeseen.Ei muutako äkkiä tilaamaan enenkö ehtivät korjata hinnan.
Laitoin kokeeksiMeneeköhän 3 boxia yhteen pahvilaatikkoon? Sen saisi vielä 15e posteilla ups noutopisteeseen.halpaa olisi.
Mistä ton kuljetuksen olette ottaneet? En ollut ajatellut tilata tuolta ikinä mitään niin ole seurannut asiaa. Ja 50 viimeisen sivun lukeminen ei nappaaLaitoin kokeeksi
Juu laitoin myös. jotain jälkitoimitus ilmoitusta sieltä heti tuli mutta kyllä tolla hinnalla voi odottaa hetken, 3boxia posteineen n.37e .Laitoin kokeeksi
Joku innokas tietysti laittoi heti 100 kpl tulemaan. Toivottavasti jää kaikilla tulematta. Hintavirheitähän näissä kaupoissa välillä näkee, mutta varmaan parempi jos niitä ei hirveän suurissa määrin yritä hyväksikäyttää.Taitaapa jäädä tulematta
Vitsillä kokeilin niin sai ainakin miljoona laatikkoa laitettua ostoskoriin. Tämä jo kertonee jotain.Joku innokas tietysti laittoi heti 100 kpl tulemaan. Toivottavasti jää kaikilla tulematta. Hintavirheitähän näissä kaupoissa välillä näkee, mutta varmaan parempi jos niitä ei hirveän suurissa määrin yritä hyväksikäyttää.
Mistä ton painon näkee? Tilaus vahvistuksessa ei ollutJuu laitoin myös. jotain jälkitoimitus ilmoitusta sieltä heti tuli mutta kyllä tolla hinnalla voi odottaa hetken, 3boxia posteineen n.37e .
Näyttää tuo superalko aika etämyyntiä olevan kun maksuvahvistus sivullakin heti shippiin logo josta kuljetustilaukseen.
Superalkon sivuilla tilaushistoriassa ainakin. 3boxia oli 16.2kg. (5.4kg per box).Mistä ton painon näkee? Tilaus vahvistuksessa ei ollut
Kyllä mulla ainakin tuli tilausvaiheessa 36e shipping fee. En sitten edennyt siitä tilaukseen asti kuitenkaan.Painoin eilen beerdome.cz -tilausta 2x 24x0,5L. Tänään tuli shipped-maili. Kävin sivustolla vilkaisemassa tilauksen statusta: hinta oli tippunut 18€ ja toimituksen kohdalla lukee Free shipping.
Jos tässä ei ole virheestä kyse, niin en ymmärrä, miksi ilmainen toimitus (vaikken tietenkään valita) ja korjaako/palauttaako PayPal korttiveloitusta. Seurataan tilsua, eli tilannetta.
Juuri näin se on kai mennyt näissä kahdessa muussakin tapauksessa. Olisi kiva tietää, mikä siinä kusee, mutta jotenkin se tavaran siirto Shippiiltä ei onnistu UPS:lle ja tuo aiemmin mainitsemani Helsingissä kääntyminen oli vielä mielenkiintoinen kuvio. Jokuhan täällä spekuloi, että Shippii hoitelisi itse tavarat Suomeen ja UPS vain hoitaisi jakelun täällä päässä? Siellä sitten joku Pärre niitä kuormurilla kuskaa miten sattuuTäälläkin odotellaan vielä Netpris+Shippii/UPS kombinaatiolla kolmea BigBuck$-laatikkoa juomia.
Tilaus tehty ja maksettu 14.6. UPS Label Created samana päivänä ja sama status vieläkin. " The delivery date will be provided as soon as possible. "
Shippiiltä tuli 21.6 viesti ORDER READY FOR DELIVERY. Sen jälkeen ei uutta mistään.
Harmillisinta on, kun Shippiiltä eivät vastaa yhtään mihinkään kyselyihin mitään. Maksoit varmaan kortilla, pistä reklamaatiota, onhan siitä nyt jo se pari viikkoa.Odottelen Shippii+UPS sekoilua tilaus 8.6., eilen ja tänään tilattu Spritbox+Norrlog, Alks+Fransberg. Alkaa jo kohta varastot loppua! Tänä keväänä alkanut tahmata jotkut.
On hyviä...Onko kokemusta noista Tempt siidereistä?
Kun discandoolla ja netprississä olisi noi Tempt Passion ja Pineapple 4,5% siiderit hintaan 6,99€/24tlk
En ole aikoihin juonut siideriä mutta tuohon hintaan voisi ehkä testata
Onko kokemusta noista Tempt siidereistä?
Kun discandoolla ja netprississä olisi noi Tempt Passion ja Pineapple 4,5% siiderit hintaan 6,99€/24tlk
En ole aikoihin juonut siideriä mutta tuohon hintaan voisi ehkä testata
Tilasin emännälle, ei sen niin väliäOn hyviä...
Joo minä tilasin 16.6 ja mitään ei ole tapahtunut. Laitoin Geschäftsführerille viestiä ja 3 päivää sitten sanoi että kohta pakataan. Koko ajan tiedonvälitys heikkenee ja kuljetukset hankaloituu. Juomat tulleet aina mitä tilattukkin.
19.06 tuli tilattua kaksi laatikkoa alksista.
Saksan laatikko;
19.06 tilattu
21.06 Fransbergiltä viesti tavara noudettu ja matkalla Omnivaan.
22.06 - 26.06 Ei ollut kuljetuksia juhannuksen vuoksi.
Vieläkin tilanne näyttää olevan matkalla Omnivaan.
Kroatian laatikko;
19.06 tilattu
21.06 Fransbergiltä viesti tavara noudettu ja matkalla Omnivaan.
28.06 Matkahuollon sivuilla näkyi odottavan pakettia
30.06 Vantaalla
01.07 saapunut kotiovelle.
Olisi odottanut, että Kroatian laatikko kestäisi pidempään.
Melkein vuoden kesti ?19.7. Tilaus sekä Saksasta että Kroatiasta. Saksan laatikko kotiutui eilen.
Joo, osimoilleenMelkein vuoden kesti ?![]()