Kiitos tästäTäältä taas pisteet Netprisille. Tilattiin läjä viinibokseja, lonkeroa, franziskaneria, giniä, vodkaa ja muita viinapulloja. Viime sunnuntaina laitettiin tilaus sisään ja torstaina laatikot oli noudettavissa pakettiautomaatista.

Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kiitos tästäTäältä taas pisteet Netprisille. Tilattiin läjä viinibokseja, lonkeroa, franziskaneria, giniä, vodkaa ja muita viinapulloja. Viime sunnuntaina laitettiin tilaus sisään ja torstaina laatikot oli noudettavissa pakettiautomaatista.
Onkos tää nyt laillista tilailla alkoholia/energiajuomia muista maista postilla? Saksasta tilas isäukko viskiä ja sai sakot ja viinat takavarikkoon.. kyselen nyt että menikö aivan oikein.
Tuo on vähän niin ja näin. Liikkeen kanssa toimiessa kannattaa varautua henkisesti mätkyihin. Verkkokauppa itse mieltää myyntinsä etäostoksi kun tarjoavat toimitusta erillisen linkin ja ostoprosessin kautta. Tässä tapauksessa ostaja teoriassa hankkii kuljetuksen itse, vaikka oikeasti Netpris lähettää asiakkaalle ostolinkin ja hoitaa prosessin puolivalmiiksi. Monet ovat tulkinneet touhun vain hankalaksi etämyynniksi.Eikö nuo Netprisin tavarat ole nettiostoa, koska ostaja itse järjestää kuljetuksen.
Tuo on vähän niin ja näin. Liikkeen kanssa toimiessa kannattaa varautua henkisesti mätkyihin. Verkkokauppa itse mieltää myyntinsä etäostoksi kun tarjoavat toimitusta erillisen linkin ja ostoprosessin kautta. Tässä tapauksessa ostaja teoriassa hankkii kuljetuksen itse, vaikka oikeasti Netpris lähettää asiakkaalle ostolinkin ja hoitaa prosessin puolivalmiiksi. Monet ovat tulkinneet touhun vain hankalaksi etämyynniksi.
Tuo on vähän niin ja näin. Liikkeen kanssa toimiessa kannattaa varautua henkisesti mätkyihin. Verkkokauppa itse mieltää myyntinsä etäostoksi kun tarjoavat toimitusta erillisen linkin ja ostoprosessin kautta. Tässä tapauksessa ostaja teoriassa hankkii kuljetuksen itse, vaikka oikeasti Netpris lähettää asiakkaalle ostolinkin ja hoitaa prosessin puolivalmiiksi. Monet ovat tulkinneet touhun vain hankalaksi etämyynniksi.
https://www.vero.fi/fi-FI/Henkiloasiakkaat/Netista_tilaaminen sanoi:Kuljetus katsotaan myyjän järjestämäksi esimerkiksi silloin, kun myyjä ohjaa Internet-sivuillaan tilauksen yhteydessä asiakkaita käyttämään tiettyjä kuljetusliikkeitä tai jotenkin muuten osallistuu kuljetusta koskeviin järjestelyihin.
Tämän pykälän olen itsekin jostain lukenut ja sitä kautta ajatellut tämän etämyynniksi vaikka Netpris yrittääkin Shippiin käytöllä varmaan muotoilla asian ikäänkuin kyseessä olisi etäosto. Noilla viranomaisen ohjeilla en oikein etäostoon tässä tapauksessa usko, vaikka tietysti näitä nyt tulkitaan vähän miten sattuu tapauskohtaisesti ilmeisesti.Verottajalta löytyy mielenkiintoinen tulkinta tuohon liittyen:
Kuulostaisi siltä että jopa viranomainenkin tulkitsee tuon edelleen etämyynniksi? Toki hallintoalamainen on aina heikoilla jos päädytään pykäliä viilaamaan.
Tämän pykälän olen itsekin jostain lukenut ja sitä kautta ajatellut tämän etämyynniksi vaikka Netpris yrittääkin Shippiin käytöllä varmaan muotoilla asian ikäänkuin kyseessä olisi etäosto. Noilla viranomaisen ohjeilla en oikein etäostoon tässä tapauksessa usko, vaikka tietysti näitä nyt tulkitaan vähän miten sattuu tapauskohtaisesti ilmeisesti.
Toki jos viranomainen tulee oikesti vedettyä mukaan, niin en pidä ostajan asemaa kovin vahvana kun toisella puolella on ulkomainen nettikauppa ja toisella verottaja..
Tuon @Barbarossa n lainaaman tekstin pohjalta ostaja on aika vahvoilla vaikka vastassa onkin ulkomaalainen verkkokauppa. Kovasti yrittävät vierittää vastuuta ostajalle, mutta ei verkkokauppa voi käyttää mitään taianomaisia vastuunvapautuslauseita jos myyjä selkeästi ohjaa käyttämään shippiitä.Ainakin joskus Netprisin sivuilla kyllä selvästi ilmoitettiin, että verojen hoitaminen on asiakkaan kontolla. Uskoisin että viranomainen pystyisi halutessaan tuohon vetoamaan, kun tilatessaan hyväksyy myyjän ilmoittamat kaupankäynnin ehdot.
Samaa mieltä
Self Delivery
Shippii
- The customer mandates a carrier on his own0,00 €
- Ved online grænsehandel er det lovkrav, at du som forbruger selv står for transporten.
Når du har købt dine varer hos Netpris, bliver du guidet over til Shippii, hvorfra du kan vælge fragtform og købe fragt.
Tästä samasta aiheesta on keskusteltu Murosta useampaan otteeseen ja vielä ei ole tullut vastaan yhtäkään tapausta jossa verottaja/Tulli olisi ollut yhteydessä ostajaan.
Hieman OT mutta hyvä toi sun avatar
No tämä on kyllä hyvinkin totta. Varmasti ko. kaupasta tilauksia tekevät tietävät riskin. Tai siis pitäisi ainakin tietää ja ottaa huomioon.Voisin kuvitella että Netprisillä tiedetään kyllä mikä ero on etäostolla ja etämyynnillä myyjän kannalta. Tasapainoillaan harmaalla alueella yrittämällä tehdä kuljetuksen järjestäminen mahdollisimman helpoksi mutta silti etäoston puolella jotta verovastuu jäisi ostajalle. Toki jos viranomainen tulee oikesti vedettyä mukaan, niin en pidä ostajan asemaa kovin vahvana kun toisella puolella on ulkomainen nettikauppa ja toisella verottaja..
Ei tarkoita, vaan sitä että hinta sisältää paikallisen arvonlisäveron. Myyntimaan arvonlisänveron lisäksi pitäisi maksaa Suomeen valmisteverot ja sen päälle vielä alv Suomeen,Noista veroista puhutaan, mutta ainakin paria liikettä mitä olen katsellut, niin lukee että hinnat sisältää VAT. Eikös se tarkoita että verot ovat jo maksettu?
It seems that your government send all webshops in Europe a letter wich states that they are not allowed to send bottles to Finland anymore. For now we must obey to this letter.
Ilmeisesti jälkivaateet ovat menneet perille, kun Whiskysite on tipauttanut toimitusmaista Suomen pois...
Olisi todella kiva nähdä tämä kirje. Ovatko todella kieltäneet toimittamisen Suomeen vai pyytäneet maksamaan verot.Ilmeisesti jälkivaateet ovat menneet perille, kun Whiskysite on tipauttanut toimitusmaista Suomen pois ja aspasta kysyttäessä vastaus oli "It seems that your government send all webshops in Europe a letter wich states that they are not allowed to send bottles to Finland anymore. For now we must obey to this letter."
Näköjään myös Saveur-biere tiputtanut Suomen pois, harmin paikka. Ainakaan osoitteeksi ei voi enää valita suomea.
Kiitos tästävalitsin kans netpris.dk ostopaikaksi. Vähän hämäsi tuo että joutui itse säätään kuljetuksen mutta otin kans tuon Shippiin..jotain herjaa oli kuljetuksen maksun kanssa eilen illalla mutta tänä aamuna kun otin uudelleen mailiin tulleen linkin kautta niin näytti menneen ihan ok. Eletään toivossa, hieman sekavat sivut nuo oli. Mut laitanpa raporttia miten käy. Shippiin kautta ei vissiin mitään seurantaa ole? Kun jäi vähän ihmetyttämään että menihän kaikki ok.
Ei oo kyllä tullu vielä mitään. En oo jaksanu kysellä perään enkä tiedä onko mitään toimituksen seurantaa. Siis mulla oli jotain ongelmaa siinä toimituksen valinnassa mut laitoin seuraavana päivänä ja silloin netpris asiakaspalvelu vastas että ok. Ja oli kai se ostosumma lähtenyt luottokortilta. Mut laitan inffoa tänne että miten käy.Eikö vieläkään ole tilaus tullu, vai unohtuko "raportointi" nimittäin ite ajattelin jostain verkkokaupasta kans tilata juotavaa, kun vaan tietäis mistä.
En oo kuullu että noita tulliin jäisi mut kai sekin on mahdollista,eikä siinä sit mitään pitää maksaa verot pois jos noin käy (en oo samaa mieltä tästä asiasta lakipykälien kanssa mutta maksan pois jos noin pitää tehdä). Viivästyksiä nyt voi muutenkin olla ulkomailta asioita tilaillessa...että en mä ennen ensi viikkoa ala hikoilemaan.
Ei oo kyllä tullu vielä mitään. En oo jaksanu kysellä perään enkä tiedä onko mitään toimituksen seurantaa. Siis mulla oli jotain ongelmaa siinä toimituksen valinnassa mut laitoin seuraavana päivänä ja silloin netpris asiakaspalvelu vastas että ok.
Omassa tilauksessa mennyt jo yli 3 viikkoa, koska osa tuotteista oli loppunut.Itse tilasin Beoweinistä 13. päivä ja tänään 20. päivä tuli paketti kotiovelle
Joo huomasin kyllä että joku tuollainen kohta piti olla mistä näkisi seurantaa..(oletan näin) mutta se ei toiminut tai koodia ei ollut. Eilen laitoin sinne postia ja olivat illalla vastanneet että oli vasta eilen lähtenyt koko lähetys. Eli pakko vaan malttamattomana odotellaItsellä antoi tilausta tehdessä erroria ruutuun shippii maksun jälkeen, mutta tilausvahvistuksen "Netpris Ordrebekræftelse" otsikolla olevassa mailissa olevaa Shippii logoa klikkaamalla pitäisi löytyä seurantakoodi ja tarkempaa tietoa. Näin ainakin itsellä löytyy.
Tänään tuli sähköposti jonka mukaan maaliskuun toimitus jäi viimeiseksi. Marraskuussa maksoin vuoden etukäteen, saa nähdä mitä säätö hyvityksestä tulee.Saveur-bieren kuukausipaketit ainakin tulevat vieläkin. Saas nähdä milloin katkaisevat noidenkin toimituksen.
Millaista oli Falcon, maistoikko? Aika vahvalta vaikutti, hinnan perusteella toki en odottaisi mitään elämystä. Onko se silti oikeaa olutta, nythän on tullut myyntiin niitä halppisoluita, jotka on enempikin lisäaine sekoituksia?
Aijai. NamiTänään tuli tällänen satsi. Ei ollu tullin lippulappuja mukana.
Vielä ei ole tuollaisia sähköposteja näkynyt. Tililtäkin on jo veloitettu seuraava kuukausi. Odotellaan milloin katkaisevat.Tänään tuli sähköposti jonka mukaan maaliskuun toimitus jäi viimeiseksi. Marraskuussa maksoin vuoden etukäteen, saa nähdä mitä säätö hyvityksestä tulee.
V*ttu että vihaan suomalaisia virkamiehiä.
Marraskuussa maksoin vuoden etukäteen yht. 320e ja ehdin saada neljä laatikkoa, ilmoittivat palauttavansa 213e eli 320/12*8. Ihan reilua, vaikka ärsyttääkin suunnattomasti tilauksen katkeaminen.Tuliko hyvityksiä?
Tilaus tehty 12.3.2017. Elintarvikkeet saapuivat postilaatikkoon 17.3.17 ja juomat kotiovelle kahdessa laatikossa 21.3.2017.
Koodilla CanDooo10 10% alennusta uusille asiakkaille.
Niin,aika moni olettaa/luulee että EU:n sisällä tavarat liikkuu vapaasti eikä ole mitään kaksoisverotusta. Suomen valtio tulkitsee tätä asiaa alkoholin kohdalla eri tavoin. Hankala siinä on yksittäisen ihmisen mitään rutista ja tokihan lähtökohtaisesti lakeja noudatetaan.Eikö näissä alkoholeissa nyt pitäis tulla verotusansat? Poimittu sivulta: " This is perfectly legal within the European Union (principle of free movement of goods), as long as the goods are for private use/consumption and transported yourself (either personally, or by organising your own transport)."
Niin,aika moni olettaa/luulee että EU:n sisällä tavarat liikkuu vapaasti eikä ole mitään kaksoisverotusta. Suomen valtio tulkitsee tätä asiaa alkoholin kohdalla eri tavoin. Hankala siinä on yksittäisen ihmisen mitään rutista ja tokihan lähtökohtaisesti lakeja noudatetaan.
Mikä juttu tämä oli? Saisko lisävaloa vai olitko sinä tai isäsi ymmärtänyt jotain väärin?Onkos tää nyt laillista tilailla alkoholia/energiajuomia muista maista postilla? Saksasta tilas isäukko viskiä ja sai sakot ja viinat takavarikkoon.. kyselen nyt että menikö aivan oikein.
Tänään kävin hakemassa mutta en ole vielä päässyt purkamaan. Eli laitan vielä illalla postia..mutta tavarat on jo hallussaEikö vieläkään ole tilaus tullu, vai unohtuko "raportointi" nimittäin ite ajattelin jostain verkkokaupasta kans tilata juotavaa, kun vaan tietäis mistä.
Joo,naurattaa/itkettää tämä touhu Suomessa. Kyllähän se olisi mukava jos täällä mentäisiin edes suunnilleen samalla tavalla kuin muissa EU-maissa. Aika kauan tätäkin on hierottu..monta vuotta ja edelleen yhtä sekavaa. Saako tilata vai ei ja kenen kuuluu maksaa mitäkin."Käänne alkoholilain valmistelussa: Nettimyyntiä toisista EU-maista ei voidakaan kieltää. Euroopan komissio katsoo alkoholin etämyyntikiellon loukkaavan EU:n sisämarkkinasääntöjä."
Käänne alkoholilain valmistelussa: Nettimyyntiä toisista EU-maista ei voidakaan kieltää
Mikä juttu tämä oli? Saisko lisävaloa vai olitko sinä tai isäsi ymmärtänyt jotain väärin?
Tänään kävin hakemassa mutta en ole vielä päässyt purkamaan. Eli laitan vielä illalla postia..mutta tavarat on jo hallussa
Joo,naurattaa/itkettää tämä touhu Suomessa. Kyllähän se olisi mukava jos täällä mentäisiin edes suunnilleen samalla tavalla kuin muissa EU-maissa. Aika kauan tätäkin on hierottu..monta vuotta ja edelleen yhtä sekavaa. Saako tilata vai ei ja kenen kuuluu maksaa mitäkin.