- Liittynyt
- 28.03.2019
- Viestejä
- 526
Onkos kuinka luotettavaa tilata esim. AliExpressistä prosessoreita? Nykyään näköjään osalla myyjistä myös varastoja (?) Euroopan puolella, kun lähetysmaana Espanja tai Ranska yms.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Väärennettyjä prossuja on saanut jopa Amazonista, joten en kyllä viitsisi lähteä testeilemaan perävalotakuulla.Onkos kuinka luotettavaa tilata esim. AliExpressistä prosessoreita? Nykyään näköjään osalla myyjistä myös varastoja (?) Euroopan puolella, kun lähetysmaana Espanja tai Ranska yms.
Kiinalaisten ollessa kyseessä, ei mihinkään voi luottaa.Onkos kuinka luotettavaa tilata esim. AliExpressistä prosessoreita? Nykyään näköjään osalla myyjistä myös varastoja (?) Euroopan puolella, kun lähetysmaana Espanja tai Ranska yms.
Onkos kuinka luotettavaa tilata esim. AliExpressistä prosessoreita? Nykyään näköjään osalla myyjistä myös varastoja (?) Euroopan puolella, kun lähetysmaana Espanja tai Ranska yms.
Kyl klarna maksaa sitten takaisin tilillesi vaikkei olisi vihko auki, mulla oli joku viiden euron dispute joka kesti melkein 2 kuukautta tilauspäivästä. Eli tietysti se 30 päivän maksuaika meni pikkuhiljaa umpeen ja maksoin pois. Sitten kuukaus myöhemmin ali refundas klarnalle joka siirsi rahat takaisin tililleniKolme neljästä disputesta meni läpi ja on hyvitetty, mutta jostakin syystä tuohon yhteen ei riitä samat todisteet kuin muihin. Alettiin vaatimaan videota paketin aukamisesta, enkä nyt sellaista tajunnut tehdä. Klarnan lasku tähän liittyen erääntyy tänään, liekkö tuo pakko maksaa.
Tosin olisihan tuolla Klarnallakin oma refund hässäkkä. Hommaa vaan mutkistaa että yksi tilauksen/laskun tuotteista on vielä matkalla... Tästä oppineena en kyllä enään tilaa kuin yhdeltä kauppiaalta kerralla. (jos nyt edes tulee enään mitään tilattua...)
Tilasin 9800X3D kun sai 380 eurolla ja hyvin toimii. Takuu toki niin ja näin, joten ei kannata varmaan päivittämättömällä ASRockilla ajella.Onkos kuinka luotettavaa tilata esim. AliExpressistä prosessoreita? Nykyään näköjään osalla myyjistä myös varastoja (?) Euroopan puolella, kun lähetysmaana Espanja tai Ranska yms.
Tässä on tietysti yli vuosikymmenten ylettyvä dilemma; kannattaako ylipäänsä käyttää omassa laitteistossaan mitää ass rockin emolevyä vaikka siinä vitosen säästääkin. Onhan se merkki ollut mutasarjaa jo silloin kun oli vielä olemassa vaikka mitä nykyjonnein syntymää odotelleita merkkejä kuten Abit. Viime ajat ovat vihjanneet siihen suuntaan ettei paska pyörittelemällä parane. Ass rock on aina ollut huono valinta.Tilasin 9800X3D kun sai 380 eurolla ja hyvin toimii. Takuu toki niin ja näin, joten ei kannata varmaan päivittämättömällä ASRockilla ajella.![]()
Juuri näin. Kiina on mainio lähde kaikelle sellaiselle, mikä ei merkittävästi lisää stressiä vaikka tuote olisi viallinen tai kaikkea muuta mitä mainoksessa annettiin ymmärtää.Ensimmäinen AliExpress tilaus ikinä. Jäähdytystarvikkeita, siis lämpötyynyjä yms. Tulivat Kiinasta n. Viikossa, tavara oli hyvin pakattu ja täsmälleen mitä tilasin. Tosi hyvin informoivat koko ajan missä nyytti menee. Pikkusälää kivuttomasti ja halvalla. En kyllä uskaltaisi sieltä prossua tai näyttistä tilata.
Oletko varma? Itse kerran laittanut AMD prossun takuuseen eikä muistaakseni AMD kysellyt ostokuitteja yms muuta. Eli myyjällä ei merkitystä ainakaan omassa takuucasessa vaan hoidin takuun suoraan AMD:n kanssa.Vaikka saisikin oikean prosessorin, niin takuu on silti mallia: ei ole.
Oletko varma? Itse kerran laittanut AMD prossun takuuseen eikä muistaakseni AMD kysellyt ostokuitteja yms muuta. Eli myyjällä ei merkitystä ainakaan omassa takuucasessa vaan hoidin takuun suoraan AMD:n kanssa.
Juuri näin. Kiina on mainio lähde kaikelle sellaiselle, mikä ei merkittävästi lisää stressiä vaikka tuote olisi viallinen tai kaikkea muuta mitä mainoksessa annettiin ymmärtää.
Kiinan tuotantokustannukset koneitten ja työvoiman osalta ovat kaikille vendoreille suunnilleen vakio. Profit margin tehdään materiaalikuluissa säästämällä. Käytännössä näkyy niin että, halvimpien tekstiilien kangas on ohutta ja saumat harvoja, kaapelin kuparilanka hiuksenhienoa, metalliseokset vaikka liittimissä ovat epäpuhtaita seoksia jne. Materiaalissa säästämiseen voi varmaan rinnastaa muistikortit ja muut komponentit jotka harvoin ovat sitä mitä annetaan ymmärtää.
Kiinasta saa laatua(kin), mutta myyjät ovat hyvin hintatietoisia tuotteistaan nykypäivänä. Megahyviä tuotteita superhalvalla ei ole. Laatutuotteiden hinnat ovat lähes aina lähellä eurohintoja. Hyvää laatua on jossain aliexpressissä ehkä korkeintaan 5% tarjonnasta (vaihtelee tiestyi hurjasti kategorian mukaan).
Yllämainitusta johtuen en edelleenkään tykkää "choice" tuotteista, joissa myyjä jää epäselväksi. Samoja markkinointikuvia käyttää about jokainen ja epäselväksi jää keneltä se oman paketin tuote tulee. Tuskin siltä kalleimmalta. Myös alin uudehko käytäntö olla näyttämättä vendorin nimeä hakutuloksissa on vähän epäilyttävä uudistus. Varsinkin kun samalla lanseerattiin epämääräiset "premium quality" ja "top seller" tms. leimat joillekin tuotteille. Top seller ei ainakaan vakuuta, jos katsoo minkä tason asiantuntijoita jättää tuotearvosteluita. Premium leiman voi varmaan ostaa pieneen lisähintaan, kuten vaikka Amazonissa sen amazon suosittelee statuksen jne....
Jep. Huomannut itse tuon saman. Jos arvostelut on ennestään olleet epäluotettavia tai vähintään kyseenalaisia, niin tuon jälkeen niillä ei ole oikeastaan mitään merkitystä.Lisäksi nyt huomasin noiden Choice tavaroiden arvosteluja lukiessa tämän
Jep. Huomannut itse tuon saman. Jos arvostelut on ennestään olleet epäluotettavia tai vähintään kyseenalaisia, niin tuon jälkeen niillä ei ole oikeastaan mitään merkitystä.
Jokin tuntuu myös muuttuneen myyjien suhtautumisessa arvosteluihin. Ennenmuinon jos annoit yhden tähden tai korkeintaan kaksi, niin lähes poikkeuksetta myyjä ehdotti jotain diiliä tyyliin "ikävä että tuote ei miellyttänyt, muuta arvostelua ja hyvitämme blahlah..". Nyt laitoin muutaman kuukauden sisään kolme perusteltua 1/5 arvostelua, ilman että myyjä reagoi mitenkään. Mielestäni ihan aiheellisesti ja kuvien kera perusteltuina. Siis siten, että kukaan joka arvostelun näkee, tuskin tilaisi tuotetta (esim kännykän suojakuori, jonka reunukset on 1,5mm kameralinssiä alempana, kun piti olla ylempänä, tpaita jonka painokuva on cropattu päin vittua jne).
No joo... tuli jo mainittua että vaikka nämä pitää- ja tulee otettua huumorilla. Samalla kuivalla huumorilla pitää jaksaa antaa myyjälle palautetta. Harmi ettei se enää jaksa aktivoida myyjää. Tietääkö ne itsekään edes mikä yksilö kenenkin varastosta on myyty. Tuskin.
Tässä ketjussa Tekniikka - Ryzen 7 7800X3D 367,95€ Amazon.de, myös 9700X/9600X tarjouksessa keskusteltu hieman asiasta. Ihan toimivia oli. Prosessorit on tray -mallia eli ei taida olla takuuta.Onkos kuinka luotettavaa tilata esim. AliExpressistä prosessoreita? Nykyään näköjään osalla myyjistä myös varastoja (?) Euroopan puolella, kun lähetysmaana Espanja tai Ranska yms.
Yhden tuotteen kanssa oli tuo sama homma aikanaan. Tilasin viitisen eri tuotetta ja yhdestä jäi tuo package updates tulemaan aina sillointällöin. Loppui ehkä reilun kuukauden päästä tuotteen saapumisen ja dispute-ajan päättymisen jälkeen. Itsekin jo mietin että pitääkö ottaa Aliin yhteyttä mutta loppui sitten viimeinkin itsestään.AliExpress lähettää toistuvasti "Package updates" sähköposteja tuotteista jotka ovat tulleet jo kauan sitten ja molempien status on delivered. Kyse on eri lähetyksistä. Toinen oli Choice jossa oli samassa paketissa muitakin tuotteita, mutta vain yhden tilasta tulee noita päivityksiä. Toisen tila on aina "customs cleared" ja toisen "out for delivery".
Onko muilla ollut tätä ongelmaa? Onko tähän joku ratkaisu? Unsubscribe noissa on, mutta sillä taitaa sitten poistua myös oikeat seurantaviestit?
Sama ärsyttävä havainto itselläkin. Vähän vaikuttaa että aina kun tekee uuden tilauksen, niin vanhojen ja jo noudettujen tilauksien "seuranta" herää samalla henkiin. En ole jaksanut välittää niistä sen enempi.AliExpress lähettää toistuvasti "Package updates" sähköposteja tuotteista jotka ovat tulleet jo kauan sitten ja molempien status on delivered. Kyse on eri lähetyksistä. Toinen oli Choice jossa oli samassa paketissa muitakin tuotteita, mutta vain yhden tilasta tulee noita päivityksiä. Toisen tila on aina "customs cleared" ja toisen "out for delivery".
Onko muilla ollut tätä ongelmaa? Onko tähän joku ratkaisu? Unsubscribe noissa on, mutta sillä taitaa sitten poistua myös oikeat seurantaviestit?
Kyllä sieltä löytyy oikeitakin myyjiä. Mulla on yksi kenen kanssa sovin ensin messagella mitä tilaan ja montako. Sen jälkeen se tekee myyni-ilmon sen mukaan. Aina on tullut sitä mitä ollaan sovittu.Olen sanonut tämän saman jo aiemminkin tässä ketjussa, mutta olen huomannut tämän saman. Vielä 2016 tai 2017 myyjät oli paljon enemmän kontaktissa ostajaan henkilökohtaisesti suoraan kaupan teon jälkeen ja varsinkin nuo arvostelut oli heille tärkeitä. Monesti sain myös tilattujen tuotteiden mukana kaikenlaista kylkiäiskrääsää, avaimenperiä yms mainostavaraa, jotta tilauksia tulisi myöhemmin ehkä lisää, kaikki nämä ovat hävinneet, eikä myyjistä ole mitään tietoa tai kontaktia enää. Lieneekö koko alusta muutettu niin, että he eivät enää pääse suoraan kontaktiin asiakkaan kanssa vai mikälie, mutta suuri muutos tässä on tosiaan tapahtunut. Se on ikävää, koska joskus saattoi pystyä vielä hinnastakin sopimaan erikseen, nyt ei enää.
Kyllä sieltä löytyy oikeitakin myyjiä. Mulla on yksi kenen kanssa sovin ensin messagella mitä tilaan ja montako. Sen jälkeen se tekee myyni-ilmon sen mukaan. Aina on tullut sitä mitä ollaan sovittu.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.