Alienwarelta uusi QD-OLED-pelinäyttö edullisempaan hintaluokkaan

NeliYgönen

Ylläpidon jäsen
Liittynyt
02.07.2020
Viestejä
690
Alienwaren QD-OLED-uutuus on hinnoiteltu 419 euroon.

alienware-aw2726dm-otsikko-160426.jpeg


Dellin omistama Alienware on julkaissut uuden AW2726DM-pelinäytön QD-OLED-paneelilla astetta edullisempaan hintaan. 27-tuumaisessa uutuudessa on 240 hertsin maksimivirkistystaajuus erittäin nopealla 0,03 millisekunnin gray-to-gray-pikselivasteajalla. Virkistystaajuuden synkronoinnista vastaa VESA AdaptiveSync -teknologia, jonka kylkeen on lyöty vielä AMD FreeSync Premium -sertifikaatti. Kuvatarkkuus on QHD-tasoa, eli 2560 × 1440 pikseliä perinteisellä 16:9-kuvasuhteella.

alienware-aw2726dm-kuva1-160426.jpg alienware-aw2726dm-kuva2-160426.jpg

DCI-P3-väriavaruus on näytössä katettu 99-prosenttisesti. Tavallinen HDR10-tuki löytyy, mutta sen kummempia HDR-standardeja näytölle ei lupailla, sillä sen tyypilliseksi kirkkaudeksi on ilmoitettu 200 nitiä. Videoliitäntöjä löytyy kaksi HDMI 2.1:tä sekä yksi DisplayPort 1.4, ja ergonomiasäädöiksi ilmoitetaan kallistus, korkeus, kääntö ja kierto.

AW2726DM saapunee piakkoin myyntiin myös Suomessa, sillä sen suositushinnaksi on ilmoitettu 419 euroa.

Lähde: Sähköpostitiedote
 
Näiden hinnat tulee hitaasti, mutta varmasti alaspäin. Eli ollaan hintatasolla tai jo alapuolella millä viime loppuvuodesta näitä vastaavilla paneeleilla olevia näyttöjä sai markkinoilta. Ulkonäkö ehkä hitusen halvan näköinen, mutta aika neutraali että sopii varmasti monelle. Katsoin että tässä on hyvä paketti kun löytyy kaikki oleellinen eli qd-oled+glossy+hertsejä riittävästi+hyvät säädöt, kunnes huomasin että kirkkaus tiputettu 200 nittiin. Huomiona näyttöä harkitseville.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
305 324
Viestejä
5 170 675
Jäsenet
82 666
Uusin jäsen
anpaaaa

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom