Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
X94J ei vastaa X95J:tä vaan X90J mallia, eli eri mallisarjaa (vastaa jenkeissä aivan samaa järjestelyä)
Niinhän se on aiemmassa viestissä kerrottu. Tässä vielä uudestaan.
Näin, mutta viittasin Tigermanin videovertailuun.
LG A1 oli hiljattain samaan hintaan (699€) tarjouksessa, toki karvalakkimalli 60Hz paneelilla mutta OLED kuitenkin. Itse olen kaiken vaiheilun jälkeen luultavasti kallistumassa siihen, jos/kun tulee taas tarjoukseen.Tekeeköhän tuolla Samsung QE55Q80A 55" televisiolla mitään? Tulisi korvata hyvin palvellut Sony Bravia KDL-40W4000 (vm.2008). Eli ainakaan huonompaa kuvaa ei tarttisi olla. Budjetti ei tällä hetkellä veny ihan kunnon OLED toosaan, niin ainakin seukki 5v pitäisi pärjätä mieluusti, jolloin laite voisi vetäytyä mökille eläkkeelle. Oletan, että sitten OLED on jo arkipäivää ja hinnat tikissä.
Näyttää gigantti laittaneen 75" X90J:lle saman hinnan 1499€:
![]()
Sony 75" X90J 4K LED älytelevisio (2021) - Gigantti verkkokauppa
75-tuumainen Sony X90J 4K UHD LED -älytelevisio luo todentuntuisen kuvan voimakkaalla kontrastilla hyödyntäen XR Picture-, XR Colowww.gigantti.fi
LG A1 oli hiljattain samaan hintaan (699€) tarjouksessa, toki karvalakkimalli 60Hz paneelilla mutta OLED kuitenkin. Itse olen kaiken vaiheilun jälkeen luultavasti kallistumassa siihen, jos/kun tulee taas tarjoukseen.
Toi on kyllä hyvä tarjous tuosta telkusta...tuskin laskee black friday tosta yhtään.
Mulla oli kokeilussa tosta se vanhempi malli ja leffa käyttöön oli soiva peli, mutta pelikäyttöön ei niinkään. Vaikka paperilla oli hyvähköt vasteajat ym. Niin käytössä (ps5 ja series x) tuntui reagointi aika hitaalta ja pelitilan ulkopuolella käyttökelvoton.
Katselin noita xj90 mallin srvoja niin mennyt jopa huonompaan suuntaan pelikäytössä.
Ja sitten sonylla ollut tosi pahoja ongelmia vrr ja 120 hz.... On saaneet sen vrr nyt pelaamaan mutta häviää sitten local dimming pelitilassa.
Leffatelkkariksi kova tarjous ja kuva on kyllä hyvä mutta en ostaisi pelitelkkariksi.
Mulla se oli ykköskriteeri ja parhaat siihen on tällä hetkellä samsung qled ja lg oled.
Ei liene yllätys että FALDista (ja samalla toimivasta HDR:stä) joutuu maksamaan hieman extraa. Mitä katsonut muutamia QN85A:n testejä, niin arvostelijoiden mukaan tuo on yllättävän lähellä QN90A-mallia kuvanlaadullisesti. Mutta onneksi on vara valita, Q70A, Q80A tai QN85A kaikki juuri nyt tarjouksessa.On, mutta kumpi on parempi on toinen tarina - varsinkin kun hintaa katsoo. Itse karsastan kyllä IPS:ää telkkarissa, koska mustan taso on aivan järkyttävän huono jos sattumalta ei osu local dimming juuri siihen kohtaan. Eli käyttäjän pitää itse valita tuossa haluaako tasaisen katselukokemuksen (Q70A), vai haluaako välillä hyvän, välillä järkyttävän huonon (Q85A).
Mielestäni tässä kannattaa miettiä onko se Q85A sen 300+€ arvoinen lisä Q70A:han verrattuna, ja jos, niin kannattaisiko vielä laittaa se toinen 300+€ niin saisi OLEDin. Tai jos tarkoitus ei ole pelata, niin LG 65A1:stäkin saa vielä 1199€ kuitenkin joka on sitten kertaluokkaa parempi kuitenkin kuin yksikään IPS paneeli.
Katselin verkkokaupan tarjousta Samsungin QE65QN85A:sta, olisko tämä tähän 1111,11€ hintaan ihan ok vai onko tuo ADS paneeli oikeasti nii huono vs VA että pitää vaan odottaa BF tarjouksia?
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
Katselukulmia parantavilla kalvoilla olevat VA paneelit käy myös (sonyn 95 sarja ja sampalta vissiin 91+ mutta en ole ihan varma). Tuohon tilaan pitäis lisäksi laittaa kääntyvä teline tolle telkkarille, nykyiseltään ihan uskomattoman huono ratkaisu.IPS/ADS-paneeli ostetaan jos laajat katselukulmat on tärkein kriteeri, esim. jos sinulla on kuvassa näkyvä "näppäränkokoinen olohuone".
IPS/ADS-paneeli ostetaan jos laajat katselukulmat on tärkein kriteeri, esim. jos sinulla on kuvassa näkyvä "näppäränkokoinen olohuone".
- "Tämä koti on remontoitu liki kauttaaltaan vuonna 2017. Tehdyssä remontissa on käytetty harkiten ja rohkeasti yhdistellen erilaisia pintamateriaaleja ja muokattu pohja nerokkaaksi kokonaisuudeksi."
- "Kaunis keittiö on näppäränkokoisen oleskelutilan yhteydessä."
![]()
Kerrostalo, Helsinki, Töölö, 359 000 €, 48.1 m²
2h, avok, vh, kph (yj: 1h + k + kph). Löydä uusi kotisi Etuovi.comista jo tänään!www.etuovi.com
Jos töllö ei täytä isoa kuvakulmaa (eli telkku pieni ja/tai sitä katsotaan kaukaa), niin noi VA paneelien ongelmat jäävät paljon pienemmiksi. Täälläkin aika monet linkkailee kaiken maailman THX spekseihin ja tavoittelee 30-40 asteen kuvakulmaa, jossa noi kalvottomat VA paneelit on ongelmallisia. Esim. 40 asteen kuvakulmalla kalvoton sonyn VA paneeli on keskeltä kontrastiltaan sen reilut 1:5000 tjsp. ja laidoilta alle 1:2000, vaikka sitä katsoisi yksin ja täysin keskeltä. (40 asteen katselukulma tarkoittaa 75 tuuman näytöllä 2,3 metrin katseluetäisyyttä)Itsellä on kyllä täysin suora katselukulma, rintamiestalon pieni olohuone johon ei luonnonvaloa juuri tule kuin kesällä vähän. Laajennuksen lappeet pimentää tehokkaasti.
Näyttää gigantti laittaneen 75" X90J:lle saman hinnan 1499€:
![]()
Sony 75" X90J 4K LED älytelevisio (2021) - Gigantti verkkokauppa
75-tuumainen Sony X90J 4K UHD LED -älytelevisio luo todentuntuisen kuvan voimakkaalla kontrastilla hyödyntäen XR Picture-, XR Colowww.gigantti.fi
Kuulostaa myyntipakkauksen mitoiltaAika jämäkän kokoinen jalusta tuolla Sonylla:
Syvyyden puolesta monelle tasolle jo tekee tiukkaa, että mahtuu
- Noin 167,5 x 104,0 x 41,0 cm
Seinäkiinnitys vähän hankala itselläni tuossa, vaatisi muutoksia.Seinälle se kannattanee laittaa, itse en ainakaan uskaltanut 75" ruutua laittaa kissojen ja lasten kaadettavaksi.
Jalustan syvyys 41cm.Kuulostaa myyntipakkauksen mitoilta![]()
Minkä näköinen EPG on GoogleTV:ssä? Samsungeissa on kivaa että EPG näkymässä näkyy koko ajan aktiivinen kanava pikkuikkunassa.
Itse olen luullut, että Android telkkareissa on kaikilla valmistajilla kuitenkin oma EPG:nsä. Eikö näin olekaan vai onko tuo Android 9:stä eteenpäin kaikissa sama?Google TV:n aiemmassa versiossa eli Android TV 9 ohjelmaoppaassa näkyy koko ajan aktiivinen kanava pikkuikkunassa oikealla ylhäällä (katso kuva) ja myös ääni kuuluu, niin uskon että sama löytyy myös Google TV:stä.
Tietysti olisi parempi jos joku nyt pikkuisen vaivautuisi katsomaan että pitääkö tämä paikkansa myös Google TV:ssä.
![]()
Ainakin mulla tuo on juuri noin. ( Sonyn telkkari Google TV:llä )Google TV:n aiemmassa versiossa eli Android TV 9 ohjelmaoppaassa näkyy koko ajan aktiivinen kanava pikkuikkunassa oikealla ylhäällä (katso kuva) ja myös ääni kuuluu, niin uskon että sama löytyy myös Google TV:stä.
Tietysti olisi parempi jos joku nyt pikkuisen vaivautuisi katsomaan että pitääkö tämä paikkansa myös Google TV:ssä.
![]()
Kyllä Android TV:ssä sisäänrakennettu Googlen oma Live Channels appi, jossa on myös guide. Tämä löytyy myös mm. Shield TV:stä, vaikka siinä ei ole viritintä. Appi ilmestyy valikkoon kun yhdistät yhteensopivan virittimen. Tässä videossa esim näkyy.
EDIT: typoja
Mistäs sinä tuon tiedät? Ei toimi tai eivät anna sen toimia. Ajuristahan virittimen toiminta on pelkästään kiinni. Tästä johtuen kaikki usb virittimet eivät toimi esim. Shield tv:ssä, kun käyttiksestä ei löydy ajuria. Ja olettaisin, että sillä TV-valmistajalla on käyttämänsä osien ajurit kyllä olemassa. Ei TVP, kuin kukaan muukaan kuitenkaan mitään omia inhouse piirejä noissa käytä. Valmiiina ostettuja piirejä ne käyttää. Ja kunNiin, tämä appi vaan ei toimi valmistajien integroitujen virittimien kanssa. Siksi valmistajat eivät sitä käytäkään.
Tuosta, alle 600€:lla eurolla saat niin paljon huonompaa että kannattaa satsata satanen lisää tuohon. Liekö alle 600€ edes saa minkään kokoista 120Hz paneelilla ja HDMI 2.1:llä varustettua televisiota.Mikäs on tällä haavaa paras leffatelkku alle 600 euron hintaluokassa? Niin kauan huovannut ja soutanut HDMI2.1/120/VRR ympärillä että pari sataa niille voin antaa arvoa
Eilen aamusta tuota XJ90 Sonya olisi saanut ovelle jo seuraavana maanantaina. Illalla saatavuus näytti 20.12. toimitusta. Laitoin tilauksen kuitenkin varmuudeksi sisään, jos ei parempaa löydy ennen tätä.Tuli laitettua 75" Sony X90J tarjouksen innoittamana tilaukseen tarjousten kyttäämisen jälkeen. Edellisestä televisiopäivityksestä on vierähtänyt pitkä aika ja sopiva seinäteline mietityttää. Käykö aluperin vierashuoneen antiikkiruudun kannatteluun hankittu teline tuon tulevan ruudun kanssa? Teline Eletra EWMTL15 näyttää löytyvän edelleen Powerin listoilta.
Eletra EWMTL15
Tuon telineen spekseissä ei mainita X90J:n VESA 300x300 kiinnitystä, mutta kantavuutta olisi 45 kg saakka. Tuossa huoneessa ei haittaa, että televisio tulee pari senttiä enemmän ulos kuin slimmeimmissä vaihtoehdoissa.
Tuosta, alle 600€:lla eurolla saat niin paljon huonompaa että kannattaa satsata satanen lisää tuohon. Liekö alle 600€ edes saa minkään kokoista 120Hz paneelilla ja HDMI 2.1:llä varustettua televisiota.
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
Itsekin mittailin hyllyä ja 39cm on hyllyn syvyys, ei mahdu Sony siihen. Seinälle on takana suoraan pistorasia, mikä vaatisi ehkä noin 4cm väliä telkkarin ja seinän välillä, joten aika kauaksi jo tulisi seinästä, ainakin jos ei rasiaa siirrä.Eilen aamusta tuota XJ90 Sonya olisi saanut ovelle jo seuraavana maanantaina. Illalla saatavuus näytti 20.12. toimitusta. Laitoin tilauksen kuitenkin varmuudeksi sisään, jos ei parempaa löydy ennen tätä.
Tuossa Sonyssä itseä arveluttaa ainoastaan itseasiassa laitteen paksuus. Television jalat ovat pirun pitkät syvyys suunnassa ja oman Ikea Bestån rungon syvyys on 39 cm luokkaa. Seinälle heitettynä tuo puolestaan olisi aika mörkö 7 cm paksuudellaan + kiinnitys verrattuna esimerkiksi Samsung Frame 2021 75 tuumaiseen, joka taitaa olla vain pari senttiä paksu.
Samsung on Verkkokaupassa tällä hetkellä 1799e. Itselle Android selkeä ykkösvaihtoehto, myös kuvan laadussa Frame hieman häviäisi verrattuna Sonyyn.
Kiikaroinnin kohteena itsellä on lisäksi Philips 75" 9605 miniled, joka tällä hetkellä 2200 eur hintaluokassa.
Hinta on kieltämättä houkutteleva. Hyvä olla myös tietoinen HobbyHallin asiakastyytyväisyyskommenteista. Oliko jossain mainittu että tarjous olisi voimassa vain huomiseen 11.11. asti?Eipä odoteltukkaan black friday päiville asti, vaan ostin omani jo pois Hobbyhallista.
Tarjoukset voimassa huomiseen asti (11.11)
LG65C11LB, 1499€
LG 65" 4K Ultra HD OLED televisio OLED65C11LB | hobbyhall.fi
LG 65" 4K Ultra HD OLED televisio OLED65C11LBwww.hobbyhall.fi
Itsekin mittailin hyllyä ja 39cm on hyllyn syvyys, ei mahdu Sony siihen. Seinälle on takana suoraan pistorasia, mikä vaatisi ehkä noin 4cm väliä telkkarin ja seinän välillä, joten aika kauaksi jo tulisi seinästä, ainakin jos ei rasiaa siirrä.
Onko muuten hyvistä seinätelineistä isoille telkkareille kokemusta?
Nedis 60-100" -television seinäteline 49,90 tuollainen näyttää olevan, mutta hieman ehkä arveluttaa telineen malli. Pystysuunnassa ruuvit tulisi noin 15cm etäisyydelle toisistaan, melkoinen veto tulee yläpuolisiin ruuveihin. Alkaa olemaan pakko saada jo kiinni piiruihin tuo teline.
Alkaa olla Android tuskaisen hidas ja Olisi tarkoitus päivittää 6 vuotta vanha Sony KD-55X8509 Uudempaan.
Käyttö pääasissa lastenohjelmia ja PS5 pelailua.
Katselin verkkokaupan tarjousta Samsungin QE65QN85A:sta, olisko tämä tähän 1111,11€ hintaan ihan ok vai onko tuo ADS paneeli oikeasti nii huono vs VA että pitää vaan odottaa BF tarjouksia?
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
Itse en voisi katsoa sekuntiakaan noin sivusta mitään telkkua.Jos ei "pieni" blooming haittaa, niin anna mennä. Itse en voisi katsoa sekuntiakaan.
Noissa taitaa olla arvalla joko ips tai va paneeli ja kummassakin on omat huonot ja hyvät puolensa. Vinoon katselukulmaan valitsisin joko oledin tai kirkkaan huonevalaistuksen ips paneelin kera.Tuli tilattua tuo 70a samppa, mutta aloin nyt jälkikäteen pohtimaan, että oisko pitänyt sittenkin tuo 80a (vaikka pienempänä).
Meillä olohuone on sellainen ettei suoraa katselukulmaa saa mitenkään vaan sohva ja nojatuoli ovat molemmat viistosti telkkariin nähden. Onko jompikumpi parempi tähän lähtökohtaan?
Niin siis meinasin että 600€ ja alle kelpaa ilman noita HDMI2.1 settejä ja niillä Max 800Tuosta, alle 600€:lla eurolla saat niin paljon huonompaa että kannattaa satsata satanen lisää tuohon. Liekö alle 600€ edes saa minkään kokoista 120Hz paneelilla ja HDMI 2.1:llä varustettua televisiota.
[404] Sivua ei löytynyt
www.verkkokauppa.com
No turhaanpa siis etsit enää, ota tuo Samsung.Niin siis meinasin että 600€ ja alle kelpaa ilman noita HDMI2.1 settejä ja niillä Max 800
Kai se on otettava, vituttaa vain ajatus ostaa telkkari joka näyttää mainoksia menuissaNo turhaanpa siis etsit enää, ota tuo Samsung.
Tuossa vertailu:Onko tästä vertailua rtingsissä? Mietin että onko 150€ lisäpanostus kannattavaa, itselläkin tosiaan budjetti n. 600€ 55" töllöön. Tätä siis miettinyt: Samsung QE55Q60A 55" 4K Ultra HD LED-televisio 555,11
Kaikki puhuu että muutaman vuoden jälkeen valikot tökkivät, johtuuko se prosessorin hitaudesta vai mistä? Mistä noita prossujen nopeuksia voisi vertailla?
Tuossa mainostavat.Hinta on kieltämättä houkutteleva. Hyvä olla myös tietoinen HobbyHallin asiakastyytyväisyyskommenteista. Oliko jossain mainittu että tarjous olisi voimassa vain huomiseen 11.11. asti?
Taitaa kaikki käyttikset puskea jotain mainoksia, mutta enpä ole koskaan häiriintynyt, ei siis ole mitään kokoruudun mainoksia joihin kenties tottunut internetissä. Dolby Visionia tuosta ei löydy, mutta jos sitä tukevan mallin haluat niin joudut todennäköisesti tinkimään muista ominaisuuksista, jolloin se DV:n tuoma "etu" voi jäädä jopa tappioksi..Kai se on otettava, vituttaa vain ajatus ostaa telkkari joka näyttää mainoksia menuissa
edit: ja tuossa ei näemmä ole Dolby Vision tukea mikä on monessa halvemmassakin?
Paitsi että euromalleissa voi olla eri paneelit.Tuossa vertailu:
![]()
Samsung Q80A vs Samsung Q60A Side-by-Side TV Comparison
Compare the Samsung Q80A and Samsung Q60A TVswww.rtings.com
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.