- Liittynyt
- 18.10.2016
- Viestejä
- 1 965
Mitenhän toi voi olla mahollista, että ladattavan laitteen epästandardi USB-C PD ylilataa akun? Siinähän on kuitenkin akun lataus ja suoja piiri välissä mikä katkasee latauksen kun akulla on tietty jännite.Vanhoja kauhutarinoita oli kyllä siitä, miten Switchin USB-C-protokolla on hieman omansa sillä tavoin, että satunnaisilla latureilla olisi mahdollista yliladata sen akku.
Niinpä siksi en itse uskaltaisi varauksetta suositella muiden kuin Nintendo-laturien käyttöä. Toisaalta taas olisi tästä varmaan kuulunut enemmän jos se olisi kovinkin yleistä (ja kuinka paljon Switchejä maailmassa jo onkaan).
Kaiketi jos laturi ja Switch eivät pääse yhteis ymmärrykseen siinä millä ladataan niin laturin pitäs antaa vain 5V ja 500mA pihalle ja silloinkaan se ei ohita akun suoja ja lataus piirejä.