Ihan mielenkiintoinen pikku kina. Mielenkiintoista on myös tuo uutisointi Trumpin valintapuheesta. Wikipedian versio aiheesta: Trumpin virkaanastujaisissa oli 160 000 kävijää vs. Obaman 1 800 000. Kymmenkertainen ero. "Todisteena" tämä kuva:
Netin syövereistä löytyy "vähän" erilainen näkemys asiaan:
Asia vaikuttaisi olevan juuri niin kuin Trump sanoo, alue on kuin nuijalla täyteen lyöty. Kuvakulma on hieman eri ja mahdoton sanoa onko yleisö 'shopattu paikalle kuten Obamankin tapauksessa, mutta näitä vertaillessa Trumpinkin arvio miljoonasta on alakanttiin.
Tämäkin on mielenkiintoista... Aikaisemmin ketjuun lisätty kuva:
Vielä BBC sivut aiheesta. Löytyy kätevä vertailutyökalu. Obama vie voiton, mutta tuskin niin suurella kaulalla etteikö Trump voisi olla oikeassa kävijämäärien suhteen.
Trump inauguration: Compare 2017 with 2009 - BBC News
Kamppaiu vallasta on veristä ja presidentin virkakin siinä näyttelee ainakin sivuosaa.
Ja mitä birtherismiin tulee, niin Obaman synnyintodistus on sen luokan rävellys, että sen on senkin vuoksi pakko olla aito. Ei kukaan siinä asemassa oleva julkaisisi niin onnetonta väärennöstä, eikä Yhdysvaltain Presidentti valehtele, varsinkaan tällaisessa asiassa. Joutuisihan siinä koko instituutio naurunalaiseksi, joten senkin vuoksi PDF on ihan tosi!