Olen sen #toisaallakin sanonut, mutta minusta valtamedia hoiti Trumpille vaalit kotiin. Trump tekee niin paljon sekopäisiä juttuja, että pelkästään niiden todistettavissa olevien asioiden rehellinen ja puolueeton uutisointi olisi kaatanut Trumpin. Sen sijaan media on pitänyt Trumppia itse saatanana alusta asti, ja joka asiassa uutisointi vedetään överiksi, mukaan kaivetaan ties mitä salaliittoteorioita, ja yleensäkin kaikki mahdollinen uutisoidaan niin mahdollisimman negatiivisen kautta, kuin vaan mahdollista. Jos Trump vahingossakin tekisi jotain järkevää/hyvää, se joko jätetään uutisoimatta, tai spinnataan sekin paskaksi. Samalla vastaehdokkaalle tehdään ihan täysin päinvastainen käsittely: kaikki selitellään parhain päin ja piilotellaan ongelmat.
Ei tavallinenkaan kansalainen niin tyhmä ole, ettei näkisi tämän biaksen läpi - ja se synnyttää vastavoiman. Ja se synnytti presidentti Trumpin. Tämän ansiosta saadaan nauttia vielä kolmisen vuotta Trumpista.
Hauska juttu sattui taannoin äxässä silmään: Joku äxäsi tähän tapaan "useat Trumpin henkkoht tavanneet on kertoneet ettei se ole tässä maailmassa. Aivan sekaisin, puoliunessa, ei sillä pysy ajatus kasassa ollenkaan! Se on aivan seniili!" Siihen joku vastasi että "Ai, sehän on sitten käänteinen Biden - kaikki hänet tavanneet kilvan vakuuttelivat kuinka skarppi, hyvässä kunnossa ja kaikesta kärryillä hän oli". Hauska huomio minusta. "sharp as a tack!" tjsp.