Arvonta Voita Kingstonin 240 gigatavun KC1000 M.2 SSD

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Sampsa
  • Aloitettu Aloitettu
Tila
Keskustelu on suljettu.
Luotettavuus yli kaiken. Kaikki muut on ihan yhtä tyhjän kanssa jos pitää pelätä että levy leviää alta.
 
Tilavuus/hinta on nykyään itselle se valintakriteeri. Nyky SSD:t ovat jo niin nopeita ettei nopeuseroilla ole juurikaan peruskäytössä merkitystä, joten valinta kohdistuu isoimpaan levyyn joka budjettiin mahtuu.
 
Periaatteessa euro/GB, eli hinta, mutta en ole pienempiä tilalle ostamassa, niin vastaan:
  • Runsas kapasiteetti
 
Kyllähän nuo kaikki tärkeitä ovat, mutta taitaa kohdallani kuitenkin luotettavuus olla ykkönen.
 
Suorityskyky ja sitten luotettavuus, eli TLC levyt saa jäädä kaupan hyllylle.
 
Luotettavuus on tärkein ominaisuus. Koko katsotaan käyttökohteen mukaan. Omalla kohdalla minimikoko mitä on tulee ostettua on hintojen laskun mukana noussut 256GB:stä 500GB:hen. Saman hintaisissa katsotaan se nopeampi malli, mikäli luotettavuus on molemmilla samaa luokkaa.
 
Luotettavuus ykkösenä, tämän jälkeen sitten nopeus ja kolmantena hinta / saatavuus. Ykköskriteeri on kuitenkin hyvin hallitsevana johtanut Samsungin Pro-sarjalaisten suosimiseen ensimmäisen 830:n antamien myönteisten kokemusten johdattelemana.
 
Kyllähän se luotettavuus ykkösenä on. Kovina kakkosina sitten suorituskyky ja hinta: kapasiteettia saa lisää latomalla useamman levyn jos lompakko antaa myöten ja takuu ei lohduta kauheasti jos levyn saa toistuvasti takuuvaihdattaa (luotettavan levyn kanssa takuuta ei edes tarvita...)
 
Tila
Keskustelu on suljettu.

Statistiikka

Viestiketjuista
267 131
Viestejä
4 619 734
Jäsenet
75 994
Uusin jäsen
vree

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom