• Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina noin klo 15:00 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>

VLC video leikkaantuu automaattisesti

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Ingn
  • Aloitettu Aloitettu
Liittynyt
17.04.2020
Viestejä
202
Olen yrittänyt muuttaa kuvasuhdetta, mutta kaikki videot mitä toistan, niin on sivulta leikkaantunut (mustat palkit sivuilla). Netistä oppaita lukenut, mutta ei ole apua ollut. Asentanut VLC:n uudestaan, ei auttanut. Latasin toisen videoplayerin (5KPlayer), niin videot näkyy niinkuin pitää, ei leikkaannu sivuilta.

Mitä tuossa VLC:ssä pitää tehdä, että ne mustat palkit häviää videoiden sivulta? Kyllä tuo VLC on ennen toiminut.
 
Onko kokeiltu nollata asetuksia ? vai onko video - rajaus esim laitettu 4:3 tai jotain
 
Mikä niiden videoiden alkuperäinen kuvasuhde on? Vaikuttaa silta, että toistat 4:3 videota 16:9 -näytöllä. Silloin kummallekin sivulle jää musta palkki. Kuvaa ei saa koko näytön kokoisesi vääristämättä sitä tai sitten kuvan ylä- ja alareunasta leikkautuu osa kuva-alasta pois.

Jos 4:3 kuva levitetään 16:9 kuvasuhteelle, se tosiaan levenee keinotekoisesti vaakasuunnassa ja ihmiset näyttävät epätodellisen lihavilta. Jos kuva-ala leikataan 16:9 näytölle sopivaksi, se ei muodoltaan vääristy, mutta osa kuva-alasta katoaa. Samalla kuvatuilta ihmisiltä voi kadota pää tai jalat.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
295 493
Viestejä
5 045 317
Jäsenet
80 904
Uusin jäsen
K2bizza

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom