Valor Mortis: FPS-Soulslike 1800-luvun Euroopassa

Rane

Coordinator @ Diablo 4 clan "iotech"
Liittynyt
01.11.2016
Viestejä
3 325
  • Lajityyppi & näkökulma: First-person action “soulslike” – eli toimintapeli, jossa korostuvat haastavat taistelut, tarkka ajoitus ja kuoleman seuraamat vaikutukset.
  • Kehittäjä & julkaisija: Peli on kehitteillä studiolta One More Level (sama studio, joka teki Ghostrunnerin) ja julkaisijana toimii Lyrical Games yhteistyössä One More Levelin kanssa.
  • Julkaisuaika & alustat: Peli on suunniteltu julkaistavaksi vuonna 2026, ja alustavalikoimaan kuuluvat ainakin PC, PlayStation 5 ja Xbox Series X/S.
  • Tarina / asetelma: Pelaaja astuu Williamin saappaisiin, joka on Napoleonin armeijassa palvellut sotilas, joka herätetään kuolleista mystisen “Nephtoglobin”-nimisen aineen avulla. Eurooppa on muuttunut, ja rutto sekä yliluonnolliset voimat riehuvat ympäristössä.
  • Pelaaminen & mekaniikat: Pelissä on yhdistelmä lähitaistelu-, väistä- ja parry-mekaniikoita sekä yliluonnollisia kykyjä. Pelaaja voi käyttää erimuotoisia aseita, kuten miekkoja ja myös aseita (kuten pistooli), ja yhdistellä niitä kykyihin, joita kutsutaan “Transmutaatioiksi”.
  • Tyyli & maailma: Aseteltu vaihtoehtoiseen 1800-luvun Eurooppaan (Napoleonin sota-aika), jossa on synkkä, korruptoitunut ja yliluonnollisin elementein kyllästetty maailma.

Pääsin testaamaan pelin pre-alpha demoa, ja peli iski aivan alkumetreiltä saakka! Todella upean näköinen ja kuuloinen fps-peli souls mekaniikoilla. Tämä menee jo pelkän playtestin perusteella itsellä hankintaan.

Steam-sivut:

Gameplay-video:
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=ygPcfQ7ey4E
 
Ompa kyllä taas nii typerän näkösiä nuo pomot. Vissii ideat loppunut siellä jossain Ds2 kohdalla kaikilta.
 
Ompa kyllä taas nii typerän näkösiä nuo pomot. Vissii ideat loppunut siellä jossain Ds2 kohdalla kaikilta.

Aivan päinvastaiset fiilikset. Ensimmäinen bossi itsellä menossa, ja näyttää ja kuulostaa kerrassaan upealta!
 
Pelitesti nyt avoinna kaikille Steamista 13.10. saakka. Eikun testaamaan!
 
Tuli testattua Steam Deckillä nopeasti ja vaikutti oikein lupaavalle (Deckin rajoituksista huolimatta). Täytynee kokeilla pöytäkoneella kunnolla kunhan ehtii.
 
Victor Dixenin Pimeyden Hovi (ja jatko-osat) kun olleet kiinnostavia erilaisella maailmalla, niin tästä tuli vähän sitä fiilistä ja tarina kiinnostaa sen suhteen ja Youtubesta voi sitten lorevideoita katsella, mutta eipä muuten nämä souls-pelit kiinnosta yhtään. Ja mitä tuota linkattua pelivideota katselin, niin jotenkin vaikutti kömpelöltä tuo torjuminen kun näytti useasti epäonnistuvan ja pelaaja otti osumaa. Liikaa myös HP:ta omaan makuun vihollisilla, kun useampia iskuja vaati tusinavihut. Graafisesti näytti nätiltä myöskin.
 
Hyvältä näyttää ja olipa mukava yllätys että play test demon saa ladattua heti. Yleensä nuissa on jotku suljetut betat jonne saa jonottaa kuukausia, eikä siltikään pääse. Demo vie vain 10GB.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
289 383
Viestejä
4 957 576
Jäsenet
79 623
Uusin jäsen
ToyCar

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom