Uusi pelikone, apua hankintaan

Liittynyt
15.02.2024
Viestejä
18
Moikka,

Nykyinen konepaketti:
RTX2080
i7-8700k
16gb muistia

Hieman alkaa nykyistä konetta ikä painamaan mutta tällä oli tarkoitus kuitenkin pärjätä vielä tovi.
Ajatukset ovat hieman ehkäpä asian suhteen muuttuneet kun nyt on saanut lukea muistien hintojen karkaamisesta ja taisipa tuossa olla jonkinlaista ikävää huhua ettei RTX 5xxx näytönohjaimistakaan SUPER yms malleja olisi aivan nurkan takana.

Tässä nyt hieman mietityttää että kannattaisiko sitten ostaa jo nyt kone vai ottaisiko riskin hintojen noususta ja siitä ettei esim vuoden päästä olisi yhtään tämän parempia osiakaan vielä tarjolla?
Tällä hetkellä kiinnostelisi tämä paketti jos ostoon lähtisin: Morse Gamer R7-9800X3D/64GB/2TSSD/RTX5080-16GB
Kotelo: Fractal Design North XL Black Solid Mesh
Virtalähde: Asus ROG THOR 850W 80+ Platinum Modular
Emolevy: MSI X870E Tomahawk Wifi AM5 DDR5
Prosessori:AMD Ryzen 7 9800X3D AM5
Prosessorin jäähdytys: Noctua NH-D15
RAM: Kingston Fury Beast 64GB(2x32) DDR5 6000MHz EXPO C30
Tallennustila: Samsung 9100 PRO 2TB, M.2 NVMe PCIE5.0
Näytönohjain: NVIDA GeForce RTX 5080 OC 16GB GDDR7
Verkko: 5Gb Ethernet, Wi-Fi 7 Bluetooth 5.4
Audio: Realtek® ALC4080 CODEC

Onko muistia tarvetta olla ihan noin paljon vai riittäisikö 32gb hyvin.

Tallennustilaa pitää saada lisää mutta sen toki saa helposti kun paketti on räätälöitävissä asiakkaan tarpeisiin.
Ajatuksia ja idoita saa esittää, minusta tuossa ei oikein puutteita ole mutta mitäs viisaammat ovat mieltä?
Onko nyt aivan väärä aika ostaa tuollainen?
 
No siis, lähes saman pelisuorituskyvyn saa ~2000 euron 5070 Ti koneella jossa 32GB muistia ja PCIe4 SSD (tai ~2200 jos 4TB SSD). Säästää sen tonnin vaikka RTX 6000 sarjaan päivitykseen parin vuoden päästä, ja muistien päivitykseen sitten kun hinnat laskee joskus.
 
Kiitoksia vastauksista tähän asti!

Lisäyksenä mainitaan että haussa olisi kone mitä voisi vain käyttää eikä päivitellä jatkossa, koko laite sitten vuosien päästä kerrasta uusiksi.
Myöskään osien ostelu erikseen ja itse kasaaminen ei ole vaihtoehto, eli valmis paketti hakusessa.
Tuota Mikromafiaa olen kuullut kehuttavan ja olisi mukava hakea konekin ihan liikkeestä. Uskoisin että mahdolliset takuutkin toimivat helpommin kun on samasta paikasta koko laite ja vielä heidän kasaamansa. Tästä olen valmis jopa muutaman markan maksamaan extraa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
294 038
Viestejä
5 027 372
Jäsenet
80 629
Uusin jäsen
jamppeeri

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom