Uusi jäähdytys i7-14700k prossulle

Liittynyt
28.03.2026
Viestejä
2
Pitäs uusia jäähdytys prosessori intelcore i7-14700k
Kotelona toimii Lian Li 011 Dynamic XL
Emolevy MSI Z790 Gaming Plus Wifi
Virtalähde on 1000w Asus

nykyinen prossu jäähy on Arctic Freezer36, tuntuu ettei se riittävästi jäähytä prossua
joten pitäisi uusi saada tilalle.

Otetaan vastaa hyviä ehdotuksia uudelle kunnolliselle jäähylle
mielellään ilmajäähy mut saapi AIO kanssa ehdottaa.

kiitos paljon etukäteen.
 

Vastaava Phantom Spirit 120 EVO oli 13700K prossulla 5 astetta viileämpi cinepenkissä: https://www.tomshardware.com/pc-components/air-cooling/arctic-freezer-36-review/2
1774737460771.png


--

Tai itseasiassa kaaviossa on myös 120 ei-SE malli mutta vain 3 astetta parempana. En osaa sanoa varmaksi onko SE nyt parempi tai heikompi kuin tuo ei-SE. Tuloksissa voi toki olla ihan virhemarginaaliakin aste tai pari.

120 EVOkin löytyy 50€ jos sen haluaa: Thermalright Phantom Spirit 120 EVO - Hinta 50,92 €

Toinen millä voit yrittää saada lämpöjä paremmiksi on parempi lämpötahna sekä kotelotuuletuksen parantaminen. Mutta isoin vipuvarsi löytyy prosessorin virrankulutuksen rajoittamisesta.
 
Viimeksi muokattu:
noh pitää kait ekana laittaa kotelon 10 tuuletinta uuteen uskoon kun siellä on nyt vähän sekalaista lian li ja artic tuulettimia.
 
noh pitää kait ekana laittaa kotelon 10 tuuletinta uuteen uskoon kun siellä on nyt vähän sekalaista lian li ja artic tuulettimia.
Siinä tulee raja vastaan aika nopeasti paljonko sillä kotelotuuletuksella saa hyötyä. Joskus liiat tuulettimet jopa haittaavat. Esimerkiksi jos sulla on runsain mitoin intakea, niin poistotuulettimet saattaa jopa heikentää ilmankiertoa kun ovat enemmän tiellä kuin auttamassa. Arcticin ja Lian Lin propellit ovat molemmat varmasti täysin asiansa ajavia, ainoa syy vaihdella on jos haluaa tehdä visuaaleille tai melutasolle jotain.. jälkimmäisellekin todennäköisesti jäähdytin curve se toimivin ratkaisu. Aika moni on päätynyt AIO-jäähyyn tuon prosessorin kanssa, mikä on mullakin ajatuksena sitten kun tuohon vaihdan.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
303 944
Viestejä
5 152 067
Jäsenet
82 430
Uusin jäsen
juissimies

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom