Ihminen joka pyyhkii nastakenkänsä ravintolan eteismattoon niin, että matto on ruvella ja rullalla. Hänelle kun asiasta huomautetaan niin alkaa huuto. Näin tällaisen enkä tiiä mitä ihminen ajattelee.
No en tiedä voiko yleistää. Itse olen nähnyt useampia tiloja, joissa nastakengät on kielletty, kuin sellaisia, missä ei ole kielletty. Ja vaikka ei olisikaan kielletty, niin kyllä silti sisätiloissa nastakenkien käyttö on tyhmää.
Nästakenkkien käytöstä , niillä on syynsä ja paljon hyvää että käyttö on yleistynyt.
Ravintolajuttu, varmaan kyse kohteesta jossa syynsä, ja huomautus on kohtelis , syyn avaava.
Puhutaanko josain suojelukohteesta, mahdollisine puulattioineen, mitä ei vo suojata noin yleisesti ja ei hengeen sopisi. Mutta paikkaa tietämättä hämmentää etteikö eteismattoa olisi voinut tehdä vuodeen aikaan sopivaksi.
Tosin tuossa tarinassa ilmeisesti nastakengät ihan ok, mutta paikan eteismatot ei kestä niihiin kenkien pyyhkimistä.
En kannusta nastoilla sisällä kulkemaan, mutta osassa (puoli)julkisissa tiloissa lattia ei kestä talvea, "sepeliä", nastoja, asiakkaiden, niin osassa suunnitelit/tilaaja kuuluu otsikon alle.
Jos ei mitään erityistä syytä muuhun, ihmisten tarkoitus tulla sielä kadulta ulkokenkineen, poikkeaan, tai vaikka kahville, lounaalle. Näin siis silmissä jonkun myymälän, kahvilan, lounaspaikan jossa vedetty remontissa jotain laminaattia, ajatukselal ettei sitä vaihdeta kerran kesään.
Yritys saa valita kohderyhmänsä, asiakkaansa, kananttaa markkinoda ja laittaa kielto merkit, oletan että nasta kielto ei ole syrjintää, mutta en varma ja varmaan saa varautua että joku nastankäyttäjä, joka ikään, terveyteen vetoa syrjintään.
Suosittelen nastojen käyttä pihalla, taajamissa "poiskytkettäviä" ja jos ja kun notkeita, niin nastat pois sisällä jos vähänkin siltä vaikuttaa. Yksityiskohdessa käydessä tarvittaessa jo ennen sisälle astumista.