Tietokone kevyeen pelaamiseen ( Oldschool runescape) sekä netin selailuun ( multitasking)

Liittynyt
04.08.2025
Viestejä
1
Haen Ihan vaan mahdollisimman edullista setuppia jolla pitäis pyöriä lähinnä oldschool runescape ( ei vaadi oikein mitään koneelta) Tarkotuksena ois asentaa linux myös koneelle.

Kysymys kuuluukin meenkö ihan integroidulla näyttiksellä? Kone sais olla suhkot hiljainen , oisko se sitten nuc vai ihan minitx(?) ehkä tuo mini ITX ois hienomman näköinen kun pelkkä nuc.

Tarkoitus ois myydä vanha kone pois ( about 1500e) nniin sen verran budjettia, niin kysyn samaaann syssyyn jos haluun mahdollisimman hyvän kuvanlaadun näytöstä niin oisko järkevää ostaa oled näyttö?

Oldschool runescapeen on tulossa hd mode, ja onhan siellä jo hd plugineita / clientti, niin se mitä etinn ois mahdollisimman hyvä kuvanlaatu + että peli pyörii koneella ( 3 runescape clienttiä samaan aikaan + selain)

Tämän hetkinen näyttö on jokusen vuoden vanha Acer KG271B 27" pelinäyttö (musta/punainen)

Mutta tarkotus ois tosiaa kun en pelaa mitään pelejä tuota osrs lukuunottamatta niin mietin että hiljainen, kompakti setuppi ois se mitä haen, hintaa saa ehdottaa 1-1500e asti
 
oled kuulostaa aika huonohkolta idealta staattiseen kuvaan, ennemmin tossa kohti säästäisin ja joku 32" ja vaikka 1440p halpis 180hz IPS, alle 200e noita saa. PPI on toki huomattavasti matalampi... että oisko 4k reso sulle optimaalisin ja kunhan yli 100Hz?
 
Viimeksi muokattu:
 

Statistiikka

Viestiketjuista
283 154
Viestejä
4 862 643
Jäsenet
78 612
Uusin jäsen
Mauritze

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom