Testissä Samsung Galaxy S25

799€ hinnalla 256Gt jos osti oli ihan ok ostos mutta 950€ on kyllä liikaa.
S22 nähden suurin parannus on akunkesto kun pärjää 2 päivän verran.
Muita parrannuksia ei hirveästi ole ehkä sormenjälkitunnistin ja kuvanlaatu.
Ai toimintoja koitin ja niitä poistin niin paljon kun on mahdollista en nähnyt mitään hyötyä niistä.
 
Kun vaihdoin S23:sta S24:een, eroa ei kyllä käytännössä huomannut, paitsi ehkä hiukan parempi akunkesto ja hyvin kirkas näyttö. Ilmeisesti ero S24 ja S25 välillä on vielä pienempi? Ilmeisesti S25 reunat hiukan terävämmät, mutta sillä ei kyllä väliä, kun aina kotelo kuitenkin käytössä. Akunkesto 2-3 päivää kohtalaisen kovassa käytössä on kyllä hieno juttu, ja tässä S25:ssä se on kait vielä himpun parempi. Valmistusmaa vaihtunut Vietnamista Intiaan, mutta liekö sillä mitään merkitystä, ellei tehdas ole ihan vastaperustettu? Ehkä Samsungia ei ole tarvis päivittää ihan joka mallinumeron perässä? Päivityslupaukset ovat kyllä niin ruhtinaalliset, että puhelinta voi kierrättää perheen sisälläkin aika pitkään.
 
Itse päivitin aikanaan S23+ -> S24 (koska halusin pienemmän puhelimen) ja siitä -> S25 ja mielestäni jokainen päivitys on ollut ihan jees. S24 toimi smuutimmin kuin S23 joka tokki jonkin verrankin. Tässä S25:ssä ei ole viimeisimmän päivityksen jälkeen ollut mitään haasteita. S24 kanssa jossain harvinaisissa tilanteissä vähän tökki tai jumitti mutta tässä ei enää mitään uusimman päivityksen jälkeen.

Julkkaritarjouksen hyvitys S24:stä oli lisäksi aika hyvä niin ei jäänyt mahdottoman kalliiksi päivitykseksi. En kadu päivitystä pätkääkään vaan olen oikein tyytyväinen.
 
S24:ssä laittaa ramboostin päälle niin päivitys S25 puhelimeen turha, eikä suorituskyky merkittävästi tuosta tipu edes. Samsung kyllä menny täysin AI edellä tän S25 kanssa.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
270 588
Viestejä
4 674 091
Jäsenet
76 649
Uusin jäsen
Indicaattori

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom