• Live: io-techin Tekniikkapodcast tänään perjantaina poikkeuksellisesti noin klo 14:00 alkaen. Keskustellaan viikon mielenkiintoisimmista tietotekniikka- ja mobiiliaiheista. Suora lähetys YouTubessa. Tule mukaan katselemaan ja keskustelemaan! Linkki lähetykseen >>

Testissä Motorola Razr 60 Ultra

Juha Kokkonen

Moderaattori
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
17.10.2016
Viestejä
14 839
Testissä Motorolan 1349 euron hintainen taittuvanäyttöinen Razr 60 Ultra -lippulaivamalli.
razr60ultra-8-1024x817.jpg

Motorola ei julkistanut viime keväänä lainkaan rakenteeltaan perinteistä lippulaivamallia, vaan sen huippumallin viitta puettiin huhtikuun lopulla julkaistun taittuvanäyttöisen Razr 60 Ultran harteille. Laite tarjoaa mm. nelituumaisen kansinäytön, seitsentuumaisen taittuvan sisänäytön, Snapdragon 8 Elite -piirin, puoli teraa tallennustilaa ja kolme viidenkymmenen megapikselin kameraa. Edellinen testaamamme Razr oli 40 Ultra toissavuodelta, joten otamme artikkelissa selvää miten Motorolan simpukkamalli on kehittynyt parissa vuodessa ja riittääkö sen rahkeet lippulaivamallin positioon.

Lue artikkeli: Testissä Motorola Razr 60 Ultra
Kommentit (0)
 
Viimeksi muokattu:
Ei nuo simpukat ole koskaan ollut minun juttuni. Ja itse olisin tykännyt enemmän telekamerasta. Etukamerahan tuossa olisi käytännössä turha omassa käytössä.

Miten tämä pitäisi ymmärtää.
Pääkameran aukkosuhde on pienentynyt (f1.7->f1.8)
Pääkameran aukkosuhde parantunut f1.8:sta f1.5:een
 
Miten tämä pitäisi ymmärtää.
Pääkameran aukkosuhde on pienentynyt (f1.7->f1.8)
Pääkameran aukkosuhde parantunut f1.8:sta f1.5:een
Vanhasta pohjasta näemmä jäänyt ylimääräinen rivi, tuo ylempi rivi on siis oikein, eli pääkameran aukkosuhde on hieman heikentynyt.
Ja itse olisin tykännyt enemmän telekamerasta.
Tuo tässä sensorirajauksena toteutettu 2x on kuvanlaadultaan suunnilleen yhtä hyvä kuin edeltäjämallin optinen 2x tele, joten siltä osin tässä toteutuksessa ei häviä ihan hirveästi, mutta sen sijaan laajempaan suuntaan polttovälialue on monipuolisempi.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
286 702
Viestejä
4 919 042
Jäsenet
79 241
Uusin jäsen
Aziz

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom