- Liittynyt
- 13.10.2016
- Viestejä
- 13 983
Sampsa kirjoitti uutisen/artikkelin:
NVIDIAn suorituskykyiseen 1080p-pelaamiseen suunnattu 8 gigatavun näyttömuistilla varustettu GeForce RTX 4060 Ti saapui kuukausi sitten myyntiin 459 euron suositushinnalla. Testasimme io-techissä heti tuoreeltaan NVIDIAn oman Founders Edition -mallin GeForce RTX 4070:n yleisen suorituskykytason näkökulmasta, mutta nyt vuorossa on katsaus Asuksen, Gigabyten ja MSI:n omiin suunnitelmiin perustuviin malleihin 450-530 euron hintahaarukasta.
Artikkelissa tutustutaan itse näytönohjaimiin sekä testataan niiden eroja suorituskyvyn, tehonkulutuksen, lämpötilojen ja melun osalta. Mukana on myös ylikellotustestit sekä vertailukohtana NVIDIAn kotisivujen kautta suositushintaan ostettavissa oleva Founders Edition -malli.
Lue artikkeli: Testissä GeForce RTX 4060 Ti -custom-mallit (Asus, Gigabyte & MSI)
Linkki alkuperäiseen juttuun
Viimeksi muokattu:

8GB muisti takaa jotta 2v kuluttua saat laskea asetuksia 
Pelifirmat myös mielellään katsovat pullottelevia pankkitilejä. Youtubekommenttejakin lukemalla siellä papukaijat toistaa samaa muistikaistalorua, miksi siis 3060Ti ei ole merkittävästi nopeampi, koska sateentekijä 256-bit tai saman kastin 6700XT 192-bit kera? Niinpä, vain käytännöllä on merkitystä.