Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Näihin kyllä osaa samaistua jo 2v:n kanssa. Autat pukemaan -> hermostuu, riisuu ja aloittaa alusta. Nostat penkkiin väärältä puolelta -> huuto. "Minä itte" on vahva ja sitten väännetään asioista joita ei olisi joko aikaa antaa tehdä itte, tai lapsi ei vielä pysty tekemään ko. asiaa itte. Esim. maidon kaataminen purkista mukiin. Kyllä tuotakin pitää jossain kohti harjotella, mutta ei vielä eikä täydellä purkilla. Lapsi on eri mieltäMeidän 3,5-vuotiaalla seuraavat asiat on vaikeita:
- Pukeminen/riisuminen. Tuntuu siltä, että tätä ei vain voi tehdä oikein. Melkei aina homma menee tappeluksi. Syyt vaihtelee. Esim. tänä aamuna raivokohtaus tuli siitä, että pyjaman paitaa siten, että poika makaa lattialla, vaan siten, että se seisoi. Syy voi olla mikä tahansa ja se vaihtelee. Tän ikäisen pitäisi varmaan jo pystyä riisumaan ja pukemaan kaikki vaatteet itse, mutta ei ole aikaa vääntää tästä asiasta. Olen huomannut, että yleensä se vaatteista raivoamisen syy on se, että ei haluta lähteä päiväkotiin. Se vaan sitten purkautuu siihen pukemiseen.
- Syöminen tai ruokailutilanne yleensä. Raivari saattaa tulla mistä tahansa syystä. Väärä lasi: raivari, vettä kaadettu valmiiksi lasiin: itku, lautanen valmiiksi pöydässä: itku, lautanen ei valmiiksi pöydässä: itku. Kerran lensi pizza lattialle kun se oli valmiiksi leikattu. Nääkin yleensä tuntuu liittyvän väsymykseen ja tuntuu mahdottamalta välttää näitä vaikka miten päin yrittää. Nykyään asenne onkin sellanen, että jos raivari tulee niin koittaa vaan pysyä rauhallisena ja johdonmukaisena.
Kun aloin kirjoittamaan tätä niin luulin keksiväni paljonkin näitä tilanteita, mutta nämä ne pääsääntöisesti tuntuu olevan. Näiden lisäksi on sitten sellasia satunnaisia juttuja. Esimerkiksi heität koripallon koriin vaikka poika olisi halunnut, että et heitä. Itkuhan siitä tulee.
Me ratkaistiin tuo aamupukeminen sillä, että yövaatteiden sijaan illalla laitettiinkin seuraavan päivän puhtaat vaatteet päälle, joten aamulla ei tarvinyt pukeutua ja oli yksi tappelunaihe vähemmän.Meidän 3,5-vuotiaalla seuraavat asiat on vaikeita:
- Pukeminen/riisuminen. Tuntuu siltä, että tätä ei vain voi tehdä oikein. Melkei aina homma menee tappeluksi. Syyt vaihtelee. Esim. tänä aamuna raivokohtaus tuli siitä, että pyjaman paitaa siten, että poika makaa lattialla, vaan siten, että se seisoi. Syy voi olla mikä tahansa ja se vaihtelee. Tän ikäisen pitäisi varmaan jo pystyä riisumaan ja pukemaan kaikki vaatteet itse, mutta ei ole aikaa vääntää tästä asiasta. Olen huomannut, että yleensä se vaatteista raivoamisen syy on se, että ei haluta lähteä päiväkotiin. Se vaan sitten purkautuu siihen pukemiseen.
Meillä 2-3 vuosi oli suht' helppo. Tää pikkuasioista raivoominen alko about kolmevuotiaana. Toivottavasti on jo helpottamaan päin.Näihin kyllä osaa samaistua jo 2v:n kanssa. Autat pukemaan -> hermostuu, riisuu ja aloittaa alusta. Nostat penkkiin väärältä puolelta -> huuto. "Minä itte" on vahva ja sitten väännetään asioista joita ei olisi joko aikaa antaa tehdä itte, tai lapsi ei vielä pysty tekemään ko. asiaa itte. Esim. maidon kaataminen purkista mukiin. Kyllä tuotakin pitää jossain kohti harjotella, mutta ei vielä eikä täydellä purkilla. Lapsi on eri mieltä
Tiivistetysti tuntuu, että pitää auttaa juuri oikeassa kohdassa, juuri oikea määrä. Ei saa auttaa liikaa, eikä liian vähän. Mutta tätä se on ja eiköhän se tästä.
Soiteltiin ifille niin sieltä kehotettiin kyllä tekemään reklamaatiota, mutta näinköhän auttaa mihinkään. Oli tuossa muutakin hämminkiä esimerkiksi laitettiin vakuutusta tehdessä vahingossa lapsen syntymäpaino väärin ja vakuutusmyyjä huomasi sen ja sanoi että hän korjaa painon hakemukseen ja tämä on sillä selvä ja tuon rajoitusehdon lisäksi tuli samassa viestissä lisäselvityksiä syntymästä mihin pitäisi laittaa kopiot koko syntymäkertomuksesta(vai onko se synnytyskertomus?) sekä lapsen neuvolakortista.Jos olet nämä keskustelut käynyt vakuutusmyyjän kanssa puhelimitse, niin vaadi tallenne kuultavaksi.
Vähän myöhässä tähän raivokeskusteluun mutta kommentoin silti. Tuo on normaalia lapsen kehitystä jolla se koettelee rajojaan. Antaisin neuvon ettei aina vaan yritä tasoittaa tietä ja tehdä asioita niin ettei raivoa tule (yleinen huomio, ei juuri sinulle), se vaan vaihtaa paikkaa, aikaa ja kohdetta. Lapsen pitää oppia siihen että on asioita joista hän ei saa päättää, eikä mielenailahtelut ole ok mistä tahansa asiasta ns. rajansa kaikella mistä voi kiukutella. Jos tuota tasoittelee sen löytää edestään myöhemmin kuitenkin ja isompana ongelmana ja pahimmillaan lapsi kasvaa sellaiseksi ettei kestä vastoinkäymisiä.Meillä 2-3 vuosi oli suht' helppo. Tää pikkuasioista raivoominen alko about kolmevuotiaana. Toivottavasti on jo helpottamaan päin.
Ennen reklamaatiota vaadi se tallenne, se on normaali käytäntö että sinun tulee se saada käydystä keskustelusta, siis jos puhelut yleensäkin tallennetaan
Meillä menee esikoisella vielä tämän kesän tämä. Hyväksi todettu turvakaukalon jälkeen ja turvakauloa äheltäessä autoon ja takaisin tai vauvan nostamista sieltä kaukalo paikallaan oli kyllä showta. Ehdottomasti tuo 90 asteen kääntömahdollisuus niin ollut elämä helpompaa.Jos jollain muulla on ajankohtaista päivittää autossa vauvan turvakaukalosta seuraavaan istuimeen, testeissä (esim. Autoliitto) menestynyt Joie i-Spin Safe on valmistajan omassa verkkokaupassa hintaan 199,95 euroa, ensitilauksen alekoodin sai sähköpostiin jolloin kokonaishinta toimituskuluineen oli 189,95.
Verkkokauppa.comissa ja lastentarvikeliikkeissä hinta on satasen enemmän.
En osaa vastata, mutta sanon vain että tässä kyllä tuntuu olevan isoja eroja. Olen nähnyt kun 6-vuotias menee vielä selkä edellä (ei ollut hauskan näköistä kenellekään). Ja toisaalta olen nähnyt kun alle 2-vuotias käännetään jo naama menosuuntaan.Kysymys kuuluu mihin siirtyä tästä n 4 vuotiaan kanssa? Vieläkö jalat takaistuinta vasten sillä rupeaa jo nyt häiritsemään koukku asento ja polvet suussa.
Meillä menee esikoisella vielä tämän kesän tämä. Hyväksi todettu turvakaukalon jälkeen ja turvakauloa äheltäessä autoon ja takaisin tai vauvan nostamista sieltä kaukalo paikallaan oli kyllä showta. Ehdottomasti tuo 90 asteen kääntömahdollisuus niin ollut elämä helpompaa.
Kysymys kuuluu mihin siirtyä tästä n 4 vuotiaan kanssa? Vieläkö jalat takaistuinta vasten sillä rupeaa jo nyt häiritsemään koukku asento ja polvet suussa.
Jos jollain muulla on ajankohtaista päivittää autossa vauvan turvakaukalosta seuraavaan istuimeen, testeissä (esim. Autoliitto) menestynyt Joie i-Spin Safe on valmistajan omassa verkkokaupassa hintaan 199,95 euroa, ensitilauksen alekoodin sai sähköpostiin jolloin kokonaishinta toimituskuluineen oli 189,95.
Verkkokauppa.comissa ja lastentarvikeliikkeissä hinta on satasen enemmän.
Itse katsoisin pituutta ja ikää. Meillä 105cm meni rikki jo jossain 3,5v kohdalla, joten silloin ei haluttu kääntää pelkkään turvavyöistuimeen. Vaihtoehtona oli joko cybex anoris tai sitten nämä 125cm selkämenosuuntaan penkit. Axkid one oli henk.koht suosikki, mutta osin auton rajoitteiden takia päädyttiin yllämainittuun Joie i-Prodigiin. Tällä mentiin siihen asti, että muksu täytti 5v ja oli joku 115-118cm.Kysymys kuuluu mihin siirtyä tästä n 4 vuotiaan kanssa? Vieläkö jalat takaistuinta vasten sillä rupeaa jo nyt häiritsemään koukku asento ja polvet suussa.
Juuri tästä kyseisestä Joiesta ei ole kokemusta vaan seuraavasta kokoluokasta (i-Prodigi) ja täytyy kyllä sanoa, että Joien laatu oli itselle iso pettymys. Erityisesti vyömekanismit tuntuvat jumittuvan ja olevan jatkuvasti kierteillä. Kokemusta on Nunan, Britaxin ja Cybexin istuimista ja Joiesta jäi selvästi huonoin maku.
Itseasiassa, vaikka istuinta kehuinkin niin tuo vyömekanasmi on ollut haasteellinen kun menee kierteelle. Yritän aina jättää vyöt auki ajon jälkeen siististi, mutta silti tulee hetkiä kun vyöt pistää kiinni, että miten tämä nyt taas on kierteellä. Joskus meni niin vaikeasti kierteelle, että se turvaklipsu/lukitusmekanismi piti pyörittää 180 astetta ja vyötä piti laittaa kaksin kerroin että sain onnistumaan. Eipä tullut edes mieleen, että muilla merkillä ei olisi kys ongelmaa.Juuri tästä kyseisestä Joiesta ei ole kokemusta vaan seuraavasta kokoluokasta (i-Prodigi) ja täytyy kyllä sanoa, että Joien laatu oli itselle iso pettymys. Erityisesti vyömekanismit tuntuvat jumittuvan ja olevan jatkuvasti kierteillä. Kokemusta on Nunan, Britaxin ja Cybexin istuimista ja Joiesta jäi selvästi huonoin maku.
Vähän samoja kokemuksia täälläkin. Ja ehkä sellaisena yleisenä huomiona vähän kaikista tuotteista mitä hehkutetaan ja mitkä maksaa paljon, on jäänyt sellainen epäkäytännöllinen ja huono kuva. En saa tähän hätään päähäni esimerkkejä, muuta kuin Emmaljungan rattaat ja Joien turvaistuimen, mutta on niitä tässä muutama muukin tullut vastaan, missä se moninkertaisesti halvempi versio on todettu huomattavasti paremmaksi.Juuri tästä kyseisestä Joiesta ei ole kokemusta vaan seuraavasta kokoluokasta (i-Prodigi) ja täytyy kyllä sanoa, että Joien laatu oli itselle iso pettymys. Erityisesti vyömekanismit tuntuvat jumittuvan ja olevan jatkuvasti kierteillä.
Onko ajatuksia sängyistä? Poika on nyt 2.5v niin oma isojen poikien sänky olisi aiheellinen hankkia. Onko järkeä hankkia noita jatkopalallisia tai onko jotain muuta mitä ottaa huomioon?
Oikein hyviä pointteja. Luulen että meidän kaveri on sen verran kova pyörimään, että ainakin jonnin näköiset laidat on oltava. Ehkä tyrmään sen ajatuksen ainakin alkuun jatkevasta tuon perusteella.Jos mahtuu eikä tarvitse laitoja/muita lastensänkyominaisuuksia niin tavallista sänkyä vaan kehiin. Osa lapsista kaipaa "suojaisampaa" sänkyä ja osa nukkuu sujuvasti tavallisessa, tilanpuute voi myös olla yksi peruste jatkettavalle niinkuin meillä esim. oli. Ostettiin aikanaan jatkettava malli koska pienet makkarit ja oli nukkekotia jne huoneessa niin pystyi säästämään tilaa muulle olemiselle ja tavaralle kun sänky ei vienyt täyttä kahta metriä, kun eihän sellainen tappi tarvitse täysikokoista sänkyä.
Jatkettavissa on se ongelma että sitten kun nuo kasvaa isommiksi niin sitten se jatkettava sänky on taas joku tyhmä vauvasänky ja pitäis saada uusi, niin tavalliseen sänkyyn voidaan olla pidempään tyytyväisiä ja uutta aletaan tosissaan kinuamaan vasta kun teiniydytään ja halutaan 120 cm sänky että mahtuu makaamaan sen työttö/poikaystävän kanssa. Ja on en erillispalat oikeasti aika ärsyttäviä lakanoita laittaessa jne, vaikka saa toki siihen jatkettavaankin tavallisen patjan laitettua mutta sitten täytyy säilöä ne palapatjat jonnekin jos sen meinaa ikinä saada myytyä.
Itte kanssa mietin laitaa ja päädyin hankkimaan vaahtomuovista tehdyn pötkylän. Helppo ottaa pois kun ei tarvi enää ja pitänyt oman sänkypyöriän hyvin paikallaan. Amazon.de:stä löytyy kun etsii esim. BANBALOO Bamboo- Baby Bed Safety Barrier.Oikein hyviä pointteja. Luulen että meidän kaveri on sen verran kova pyörimään, että ainakin jonnin näköiset laidat on oltava. Ehkä tyrmään sen ajatuksen ainakin alkuun jatkevasta tuon perusteella.
Tämä tuli tilattua, kun kohta tarve siirtyä turvakaukalosta isompaan. Sähköpostiin oli tullut Joielta "VIP" alekoodi: SAVE15. Tällä sai -15% pois hinnasta niin kokonaishinnaksi toimituskuluineen jäi 179,95. Koodi on voimassa ilmeisesti huhtikuun loppuun.Jos jollain muulla on ajankohtaista päivittää autossa vauvan turvakaukalosta seuraavaan istuimeen, testeissä (esim. Autoliitto) menestynyt Joie i-Spin Safe on valmistajan omassa verkkokaupassa hintaan 199,95 euroa, ensitilauksen alekoodin sai sähköpostiin jolloin kokonaishinta toimituskuluineen oli 189,95.
Verkkokauppa.comissa ja lastentarvikeliikkeissä hinta on satasen enemmän.
Itse teen vuorotöitä joten ennen iltavuoroa ehdin käymään ja sitten kun on vapaapäivä ja vaimo tulee töistä niin pääsen halutessani treenaamaan. Eikai molempien vanhempien tarvitse olla samaan aikaan kotona?Mihin aikaan pienten lasten isät käyvät kuntosalilla treenamassa?
Tarvisi rytmi ja asennemuutosta, mutta meillä 2 alle 3v lasta, töissä pitää olla kasin pintaan, lapset päiväkodissa aiemmin eli heidän aamutoimet vieläkin aiemmin.
Sitten työt, lapset päiväkodista, ruuat, leikit lasten kanssa ja iltatoimet. Lapset nukkumaan klo 8 pintaan ja lopen uupuneena vaimon kanssa iltapalaa ja sohvalle töllöä katsomaan tai vastaavaa. Tämä myös ainoa hetki kun tuntuu aikaa olevan sen puolison kanssa vaikka sen viettääkin löhöten.
Energiaa tarvis, asennemuutosta. Löytyiskö täältä erilaisia rytmiä ja miten saatte toimimaan?kiinnostaa nimenomaan kokemus sellaisista pienistä ketkä eivät pärjää vielä tuntia paria yksin kotona
Herätys klo 4? Rauhassa urheilut, luet muutaman sanomalehden ym.Mihin aikaan pienten lasten isät käyvät kuntosalilla treenamassa?
Tarvisi rytmi ja asennemuutosta, mutta meillä 2 alle 3v lasta, töissä pitää olla kasin pintaan, lapset päiväkodissa aiemmin eli heidän aamutoimet vieläkin aiemmin.
Sitten työt, lapset päiväkodista, ruuat, leikit lasten kanssa ja iltatoimet. Lapset nukkumaan klo 8 pintaan ja lopen uupuneena vaimon kanssa iltapalaa ja sohvalle töllöä katsomaan tai vastaavaa. Tämä myös ainoa hetki kun tuntuu aikaa olevan sen puolison kanssa vaikka sen viettääkin löhöten.
Energiaa tarvis, asennemuutosta. Löytyiskö täältä erilaisia rytmiä ja miten saatte toimimaan?kiinnostaa nimenomaan kokemus sellaisista pienistä ketkä eivät pärjää vielä tuntia paria yksin kotona
Mihin aikaan pienten lasten isät käyvät kuntosalilla treenamassa?
Tarvisi rytmi ja asennemuutosta, mutta meillä 2 alle 3v lasta, töissä pitää olla kasin pintaan, lapset päiväkodissa aiemmin eli heidän aamutoimet vieläkin aiemmin.
Sitten työt, lapset päiväkodista, ruuat, leikit lasten kanssa ja iltatoimet. Lapset nukkumaan klo 8 pintaan ja lopen uupuneena vaimon kanssa iltapalaa ja sohvalle töllöä katsomaan tai vastaavaa. Tämä myös ainoa hetki kun tuntuu aikaa olevan sen puolison kanssa vaikka sen viettääkin löhöten.
Energiaa tarvis, asennemuutosta. Löytyiskö täältä erilaisia rytmiä ja miten saatte toimimaan?kiinnostaa nimenomaan kokemus sellaisista pienistä ketkä eivät pärjää vielä tuntia paria yksin kotona
Meillä iltahommat hoitaa yksi vanhempi vuoropäivinä, toinen voi käydä salilla tai raapia persettään tms.
Täytyy sanoa, että vähemmän tulee käytyä juuri näistä syistä mitä mainitsit. Työajalla tulee sitten 0-3krt/vko urheiltua (työnantaja sallii tämän). Sen illan klo 20.30-23.00 välin haluan pyhittää tietokoneella nöräämiselle tai sohvalla löhöilylle.Mihin aikaan pienten lasten isät käyvät kuntosalilla treenamassa?
Tarvisi rytmi ja asennemuutosta, mutta meillä 2 alle 3v lasta, töissä pitää olla kasin pintaan, lapset päiväkodissa aiemmin eli heidän aamutoimet vieläkin aiemmin.
Sitten työt, lapset päiväkodista, ruuat, leikit lasten kanssa ja iltatoimet. Lapset nukkumaan klo 8 pintaan ja lopen uupuneena vaimon kanssa iltapalaa ja sohvalle töllöä katsomaan tai vastaavaa. Tämä myös ainoa hetki kun tuntuu aikaa olevan sen puolison kanssa vaikka sen viettääkin löhöten.
Energiaa tarvis, asennemuutosta. Löytyiskö täältä erilaisia rytmiä ja miten saatte toimimaan?kiinnostaa nimenomaan kokemus sellaisista pienistä ketkä eivät pärjää vielä tuntia paria yksin kotona
Me siirrytiin matkustamaan naama menosuuntaan jo kun vanhin muksu oli himpun yli 3v. Kaveri +1 kasvukäyrällä, niin otettiin käyttöön heti kun täytti pituus/painovaatimukset. Ennen tätä herra itse valitellut jo tuota väärinpäin olemista kun polvet koukussa "eikä näe yhtään mitään" (eteenpäin). Eihän tuo tosiaan ideaali ole turvallisuuden kannalta, mutta tässä tapauksessa valinta lisäsi käytännössä kaikkien osallisten arkityytyväisyytä sen verran että sillä mentiinKysymys kuuluu mihin siirtyä tästä n 4 vuotiaan kanssa? Vieläkö jalat takaistuinta vasten sillä rupeaa jo nyt häiritsemään koukku asento ja polvet suussa.
Itselläkin tuli parisen vuotta sitten herätys asennemuutoksen suhteen. Painin saman asian äärellä ja totesin, että itsellä lähtemisen suhteen kehtaamisongelmaa sen verran, että sama treenata kotona. Ostin siis penkin ja säädettävät käsipainot tarpeeksi isoilla painoilla.Mihin aikaan pienten lasten isät käyvät kuntosalilla treenamassa?
Tarvisi rytmi ja asennemuutosta, mutta meillä 2 alle 3v lasta, töissä pitää olla kasin pintaan, lapset päiväkodissa aiemmin eli heidän aamutoimet vieläkin aiemmin.
Sitten työt, lapset päiväkodista, ruuat, leikit lasten kanssa ja iltatoimet. Lapset nukkumaan klo 8 pintaan ja lopen uupuneena vaimon kanssa iltapalaa ja sohvalle töllöä katsomaan tai vastaavaa. Tämä myös ainoa hetki kun tuntuu aikaa olevan sen puolison kanssa vaikka sen viettääkin löhöten.
Energiaa tarvis, asennemuutosta. Löytyiskö täältä erilaisia rytmiä ja miten saatte toimimaan?kiinnostaa nimenomaan kokemus sellaisista pienistä ketkä eivät pärjää vielä tuntia paria yksin kotona
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.