Nyt puhut kylläkin omiasi. Ei olla jossain ryssälandiassa jossa firmat voivat mielivaltaisesti velvoittaa asiakasta maksamaan laskun heidän jälkikäteen keksitty tavalla. Täällä Suomessa noudatetaan maksukortin sopimusehtoja.
Kuluttajalla voi olla vähän parempi tilanne ja ei tietenkään firma asiakkaitakaan voi ihan mielin määrin kyykyttää.
Tuntematta Teboilin maksuaika korttitarjontaa, niin noin yleistän polttoaine jakelussa kolme perusmalli, yhtiön oma, yhitö laskuttaa esim kerran kuussa, tätä riskiä hän ilmeisesti pohti, lasku tulee, ja sitä yritetään maksaa, mutta pankki ei suostu välittään maksua.
- Teboil ei ole EU, eikä Suomi pakotteiden alainen, eli lasku on maksettava sopimuksen mukaan. Jos maksu tiedot on sopimuksen mukainen ja saaja pankki ei yski, vaan maksajan pankki.
Toinen on sitten preapaid kortit, eli asiakas maksaa etukäteen ja kortin limiitti on sitten sen + saldon mukaan. jos asikkaan pankki kielätyyy siirtämästä , niin no tulee kiire hommata toiselta firmalta kortteja, jos taasen myyjän kyky käsitellä kortteja loppuu ja salsoa jää tilille, niin vaara toki että Teboil ei pysty niitä siirtään asiakkaan tilille. jos vastaanottava pankki hylkii. (En tiedä onko Teboililla tuollaisia ja en luottaisi että yhtiö hanakasti palauttamassa)
Kolmas on sitten maksuaika kortit jotka toimiia Visan, Mastercardin päällä, jonkin kolammen osapuolen rahoittamana, no sama homma lasku tulee, joka pitäää maksaa, mutta nuo sitten herkkiä tilttaamaan arvaamatta. Laskun ehkä pystyy helpolla maksamaan, jos kohde on se rahoitusyhtiö.
Väliin postattu viestejä että kortit ei enään tomi joka paikassa, jos pumpulla lakkaa toimimasta niin voi olla liikennöitsijöitä joissa kuskin pitää kaivaa omaa kukkaroa.