Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Vänkääminen faktojen kanssa on eri asia kuin faktoitta. Jos pitää omasta mielipiteestään kiinni ja sivuuttaa kaikkien muiden tarjoamat faktat niin silloin joutaakin rauhoittumaan.Tasapuolisuuden nimissä voisi sitten laittaa ulos muitakin tunnuksia, jotka ovat vänkäämässä jokaisessa rautaketjussa.
Hymyilytti, cpu-z påojat havaitsi että Ryzen suorittaa testiohjelman koodin käskyjä liian nopeasti, (lue nopeammin kuin intel) ja sillehän piti heti tehtä korjaus.
Eikö vain olisi voinut tehdä niinkuin aina ennenkin on tehty että on genuineIntel kysely prossulta että onko intelin prossu ja jos ei ole intelin prossu niin ajetaan sitten sitä 15v vanhaa testikoodia, ilman mitään nopeampia käskyjä, ettei muun merkkiset suorittimet näyttäisi nopeammilta.
Et tainnut saada koulumestarilta yksityisviestejä?Tasapuolisuuden nimissä voisi sitten laittaa ulos muitakin tunnuksia, jotka ovat vänkäämässä jokaisessa rautaketjussa.
Tiedät selvästi mistä puhut
Sekä Intelin että AMD:n softatiimit ovat tarkistaneet sekä saaneet mahdollisuuden tehdä uuteen testikoodiin optimointeja ja parannuksia
Sama koski myös alkuperäistä koodia. Molemmat valmistajat myös käyttivät saamansa mahdollisuuden
Vanha koodi oli täysin kahden funktion (satunnaislukugeneraattori ja interpolointi) rajoittama, tehden siitä käytännössä puhtaan kokonaislukutestin ja jättäen "suoritusliukuhihnat" käytännössä tyhjiksi.
Näiden hotspottien poisto paransi suorituskykyä valtavasti kaikilla alustoilla ja mahdollisti realistisemman suorituskykyvertailun.
Jos vanha koodi olisi tuottanut edes etäisesti realistisia tuloksia, niin sitä ei olisi tarvinnut muuttaa.
Ongelma vai oli, että testi väitti virheellisesti Ryzenin omaavan huomattavasti korkeamman IPC:n kuin Intelin uusimmat arkkitehtuurit.
Todellisuudessa Intelin uusimmat arkkitehtuurit ovat keskimäärin > 15% Ryzenin IPC:tä edellä.
Haluavat resuta ja rellestää, mutta samalla shoppailla ja jutella järkevällä keskusteluhistoriallaMiksi ihmiset tekevät useita tilejä foorumeille, eikö sitä uskalleta olla oma itsensä. Vaan pitää munattomasti olla ns. muropaketin-toimitus altteri nimimerkin takana.
Koulumestarin voisi jo pikkuhiljaa päästää takaisin uuden tunnuksen kanssa. Liian heppoinen ikibanni hänellä, ottaen huomioon että vänkääjiä täällä riittää oikealla ja vasemmalla, eikä ne mestarin jutut paljoa sen provosoivampia olleet kuin monella muullakaan.
Mielenkiintoista. Mistä tämä yhtäkkinen puolustelu ja empatisointi vedoten "tasapuolisuuteen"? Se mahdollisuus, että kaikki muutkin häiriköt bannitaan ja S pysyy banneissa ei tunnu kiinnostavan sinua? Kuka sinä olet määrittämään kuinka provosoivia kenenkin viestit ovat toisiinsa nähden?Tasapuolisuuden nimissä voisi sitten laittaa ulos muitakin tunnuksia, jotka ovat vänkäämässä jokaisessa rautaketjussa.
Salakavala kolmas altteri?Mielenkiintoista. Mistä tämä yhtäkkinen puolustelu ja empatisointi vedoten "tasapuolisuuteen"? Se mahdollisuus, että kaikki muutkin häiriköt bannitaan ja S pysyy banneissa ei tunnu kiinnostavan sinua? Kuka sinä olet määrittämään kuinka provosoivia kenenkin viestit ovat toisiinsa nähden?
Sothis tuskin on koulumestarin altteri. Minulla on ollut enemmänkin käsitys, että hän ajaa "antaa kaikkien kukkien kukkia" linjaa.Salakavala kolmas altteri?
Salakavala kolmas altteri?
Muita halveksuva kirjoitustyyli ja henkilökohtaisuuksiin meneminen, ja ne monen monet privaviestit joita ilmeisesti sinä et ole mestarilta saanut. Ei todellakaan takaisin tänne.Koulumestarin voisi jo pikkuhiljaa päästää takaisin uuden tunnuksen kanssa. Liian heppoinen ikibanni hänellä, ottaen huomioon että vänkääjiä täällä riittää oikealla ja vasemmalla, eikä ne mestarin jutut paljoa sen provosoivampia olleet kuin monella muullakaan.
Vänkääminen faktojen kanssa on eri asia kuin faktoitta. Jos pitää omasta mielipiteestään kiinni ja sivuuttaa kaikkien muiden tarjoamat faktat niin silloin joutaakin rauhoittumaan.
Se että on väittelyä ei vielä tarkoita etteikö se voisi olla ok.
Näihin ylläpito ei voi tai halua puuttua vaikka muutamien nimimerkin agressiivinen oman agendan puolustus ja faktojen vähättely häiritsee muita käyttäjiä ja lukijoita. Me henki, selkään taputtelu, oikean värin tunnustaminen ja raha ratkaisee. En yllättyisi vaikka osa kyseisistä herrasmiehistä olisi moderaattoreiden alttereita.Harvemmin faktoilla on mitään tekemistä provoilun ja trollailun kanssa, kirjoitustyylistä se on lähinnä kiinni. Faktaa kyllä riittää ympäri nettiä ihan tarpeeksi joka käyttöön.
Aika selkeästi muutama AMD-fani nykyään trollailee melkein jokaisessa prossuketjussa, voisi siihenkin jossain vaiheessa puuttua.
Kyllä näihin on jo puututtukin, esim. toisen leirin käyttäjien nimittelyyn.Aika selkeästi muutama AMD-fani nykyään trollailee melkein jokaisessa prossuketjussa, voisi siihenkin jossain vaiheessa puuttua.
Ja se paras esimerkki henkilökohtaisuuksiin menosta:Ei tässä ole kyse Intelistä tai AMD:sta, vaan henkilökohtaisuuksiin menevästä keskusteluiden häirinnästä.
Et tainnut saada koulumestarilta yksityisviestejä?
Samaa mieltä. Melko nopeasti uutisketjut siivoillaan ja kaikki väittelyt siirretään omaan ketjuun, mikä on mielestäni hyvä asia. Ja kyllä näitä inttäjiä tulee edelleen molemmista leireistä ja tulee olemaan jatkossakin.Kyllä näihin on jo puututtukin, esim. toisen leirin käyttäjien nimittelyyn.
Kyllä omasta mielestä saitin moderointi on selvästi tasapuolisempaa kuin n. puoli vuotta sitten. (näistä on kylläkin ohjeistettu kertomaan ao. ketjussa).
Näihin ylläpito ei voi tai halua puuttua vaikka muutamien nimimerkin agressiivinen oman agendan puolustus ja faktojen vähättely häiritsee muita käyttäjiä ja lukijoita. Me henki, selkään taputtelu, oikean värin tunnustaminen ja raha ratkaisee. En yllättyisi vaikka osa kyseisistä herrasmiehistä olisi moderaattoreiden alttereita.
Kyse ei taida olla törkeästä teosta jos tekee alttereita ja ottaa bannit parin viestin jälkeen.Tuollainen altteripelleily ja trollaaminen muuten ilmeisesti täyttää tietoliikenteen häirinnän tunnusmerkit. Siitä voi suomessa saada periaatteessa jopa kaksi vuotta linnaa. Onkohan joku kokeillut oikeudessa, että mitä tuomari tuumaa moisesta?
@Sampsa osannee kertoa.Kuinkas paljon tämä näytönohjain nyt sitten kulkee? Vai miksi tämä ketju on tällä alueella?
Tuollainen altteripelleily ja trollaaminen muuten ilmeisesti täyttää tietoliikenteen häirinnän tunnusmerkit. Siitä voi suomessa saada periaatteessa jopa kaksi vuotta linnaa. Onkohan joku kokeillut oikeudessa, että mitä tuomari tuumaa moisesta?