Taas Nuc ihmettelyä

Ei ole valittavissa mitään customia.
Vain normi, hidas, ja nopea.
Hitto, kun en muista suoraan mutta olikohan tuossa nyt jokin ylempi valikko missä oli custom tai advanced täppä millä tuohon pääsi käsiksi tai sitten peräti CPU:n tehovalikon kautta jotenkin. Voin tuon jossain välissä katsoa omasta ja verestää muistia mutta en tosiaan pääse tuonne biossiin suoraan, että voisin kurkata saman tien. Tuolla biossissa pitäisi olla paljonkin säädettävää, ellei ole uudessa mallissa radikaalista yksinkertaistettu.
 
Ei ole valittavissa mitään customia.
Vain normi, hidas, ja nopea.
No niin, sain aikaiseksi viritellä oman sontalaatikon taas siihen kuntoon, että pääsi käymään biosissa.
Kyllä omassa NUC11TNKI5:ssä tuolta Advanced/Cooling-valikosta mistä CPU-tuuletintä säädetään, löytyy 6 valintaa eri tuuletusmoodeille ja niistä yksi on Custom jolla kaiken saa säädettyä käsin. Oletuksena minulla on peruskierrokset 26% (=n.1500 rpm) ja tuo 75°C asti josta sitten jyrkästi nostetaan niin, että 95°C:ssä pyörii täysillä. Myös SSD:lle saa tuolta säädettyä ja sen lämmöt myös laitoin tarvittaessa nostamaan kierroksia mutta harvemmin tuo lämpenee ennen kuin CPU mutta onpahan varalla, jos se ihme tapahtuu. Myös saa CPU:n tehonsyöttöä säätää itse vapaasti.

Olisiko 14-sarjassa vähennetty säätöjä mihin käyttäjä pääsee tai sitten pitää jotain kautta mennä advanced/power user -tilaan, että saa säädellä itse? Katsoit varmaakin, että ole sellaisen valinnut? Monesti erillisissä emoissakin on biossissa oletuksena yksinkertaistettu tila ja advanced tila pitää erikseen valita. Jos ei tuota ole, niin jollain Windowissa pyörivällä softalla voi sitten yrittää samaa.

Edit. Tämän näköinen valikko on omassa mistä tuuletinta voi säätää: https://www.asus.com/ch-en/support/faq/1052516/
 
Viimeksi muokattu:
Löytyi lopulta asetuksia, muttei hölkäsen pölöystäkään mitä niihin kuuluisi laittaa.
Paljonko tuon puhaltimen maksimikierrokset edes on?

Biosissa ollessa näkyi tuultin huutavan yli 2000rpm, mutta silti ääni oli lähes huomaamaton.

IMG_20250826_205513.jpg


IMG_20250826_205534.jpg


IMG_20250826_205603.jpg
 
Viimeksi muokattu:
Löytyi lopulta asetuksia, muttei hölkäsen pölöystäkään mitä niihin kuuluisi laittaa.
Paljonko tuon puhaltimen maksimikierrokset edes on?

Biosissa ollessa näkyi tuultin huutavan yli 2000rpm, mutta silti ääni oli lähes huomaamaton.

IMG_20250826_205513.jpg


IMG_20250826_205534.jpg


IMG_20250826_205603.jpg
Tuossahan näkyykin olevan enemmän asetuksia tuulettimelle kuin omassa vanhassa mallissani. Tuosta ehkä voi saada vähän rauhallisemman.

Tietysti ihan aluksi disclaimer, että säädöt täysin omalla vastuulla, jos jotain hajoaa jne... Mutta ei tuolla kovin helposti prossua saa rikottua, kun järjen kanssa katsoo ja testaa lämpöjä ja prossussa on kyllä suojaukset, että se ajaa itsensä alas tai throttlailee, jos liian kuumaksi menee.

Pari neuvoa ihan nopeasti katsottuna. Käytännössä laita tuo fan off täppä pois ja min. temp. vähän ylemmäksi ja min duty cycle % on se peruskierros millä se pyörii jatkuvasti, jos 2000 rpm oli mielestäsi siedettävä, kokeile mikä % vastaa sitä tuossa ja aseta se. Tuo peruskierros jatkuvasti fan offin sijaan rauhoittaa jatkuvaa kiihdyttelyä paljonkin. Duty cycle increment % on paljonko kierroksia nostetaan prosenteissa per aste lisää lämpöä, laita tuo jyrkemmäksi kuin 1, varsinkin, jos nostat min temppiä. Tuo temp hysteresis kai viittaa, että paljonko asteita sallitaan lämpörajojen yli ja ali, että reagoidaan, eli tuolla vähän voi rauhoittaa jatkuvaa vaihtelua kierroksissa.

Asenna Windowsiin HWInfo tai vastaava, jolla voit seurata CPU lämpöjä ja tuulettimen kierroksia ja sitten kuormittamaan ja katso, että lämmöt pysyy järkevänä. Paljon testausta ja pikkuhiontaa säätöihin. Kokeile sitten normaalikäyttöä, että saat haettua säädön jossa kierroksia ei jatkuvasti seilata ylös alas.

Siinä linkissä minkä laitoin, on osa asetuksista selitetty vielä erikseen, siitä varmaan jotain apua.

EDIT: Tuo sample period myös mielenkiintoinen, arvelisin sen olevan aikaikkuna minkä välein mitataan tilannetta, oletettavasti tuota säätämällä myös saa rauhoiteltua tuuletinta. Nuo ramp-alkuiset on myös hienosäätöjä miten kiihdyttelee ja himmallee. Näitä säätäisin vasta myöhemmässä vaiheessa, kun nuo peruskierrokset ja lämmöt on testailtu ja löydetty parannusta. Ja tosiaan sehän näyttää niiden esivalintojen osalta myös nuo tarkemmat tiedot niin niistäkin pääset jyvälle miten tuo pelaa ja niiden pohjalta sitten omaa käyrää rakentelemaan. Tosiaan omassa päädyin n. 1500 rpm peruskierroksiin (asetus biosissa 26%) 75°C asti ja siitä tarvittaessa sitten kiihdyttää kovaa. Sinänsä tuossa 11-sarjan (10nm) prossussa lämmöt nousee silmänräpäyksessä tuonne 90°C huiteille ja ylikin, kun sitä kuormitetaan niin kiihdyttelyä ei oikein mitenkään saa kuriin oli sitten jyrkempi tai loivempi tuo duty cycle increment, ellei tiputtaisi CPU:n virransyötön watteja minimiin. Mutta mikäli olisi tuo sama säätöpaletti mitä tuossa 14-sarjassa on tuulettimelle niin uskoisin, että paljon paremman siitäkin saisi silti. Perusongelma tässä kuitenkin on olematon CPU:n tuuletin ja siili (on siinä sentään heat-pipe mutta olen nähnyt jykevämpää läppäreissäkin).
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
287 396
Viestejä
4 929 336
Jäsenet
79 355
Uusin jäsen
Erkki69

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom