T16 vs P16

Näiden Lenovo ThinkPad:ien kesto vuosissa. Mikä on arvionne?
En tiedä. Yksikään ei ole mennyt rikki, vaan vanhentunut muuten ominaisuuksiltaan. Tosin on sellainen tuntuma, että IBM-aikana olisivat olleet jotenkin kestävämpiä. Ainakaan näppäimistötekstit eivät kuluneet, kuten joissakin Lenovon malleissa on käynyt.
 
Dell kannettava. Meillä on tämmöinen käytössä joka työpäivä. Kirjoitettavaa tulee. Näppäimistö oli kulunut kolmessa vuodessa niin, ettei n. kymmenestä näppäimestä enää näkynyt mitään. Muuten tämä olisi ok, mutta kyseessä on työkannettava.
 
Kestää ikuisesti, jos ei emolevy satu hajoamaan. E-sarjalaisten runko on surkealaatuista eli lyhyt ikäistä.

Tällä hetkellä käytössä on X270. Aiemmin oli T580, mutta alkoi syömään kovalevyjä enemmän kuin sähköä.
 
Kysytäänkö tässä nyt mekaanista kestävyyttä?

Silloin pitää huomata, että ainakin P16-sarjaa on saatavilla kolmella eri rungolla:
P16 magnesiumrungolla: kookas, tukevin ja kestävin
P16v edellisen säästömalli: sama koko mutta muovirungolla ja huonoilla saranoilla
P16s ohuin malli muovirungolla.

Olen käyttänyt ekaa ja viimeistä. Ensimmäinen on mielestäni paras, koska tehokannettavassa pieni tilansäästö ei ole ykkösvalinta ja vielä kun se on aikaansaatu heikommilla runkomateriaaleilla. Sitten jäähdytyselementit ovat pienempiä ja komponentit mahdollisesti tehottomampia (vähemmän lämmöntuottoa).

Itsellä ei ole kokemusta P16-sarjan hajoamisesta, mutta netissä olen törmännyt, että muovirunko joustaa ja voi hajottaa emolevyn. Joskus vuosia sitten muutamasta Thinkpadista vääntyi emolevy, mutta ne olivat T4x ja T6x koneita.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
294 591
Viestejä
5 036 478
Jäsenet
80 715
Uusin jäsen
Timpuri

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom