Surinaa ja pörinää kaiuttimista pelatessa

Liittynyt
25.11.2022
Viestejä
7
Eli ongelmana jonkunlainen näytönohjain-lähtöinen häiriöääni. Vahvistimen ollessa päällä kaiuttimista kuuluu surinaa/pörinää aina kun näytöllä tapahtuu jotain liikettä. Esimerkiksi jos nettisivulla on joku hitaasti ruudulla liukuva elementti. Pelatessa ongelma korostuu joskus ärsyttäväksi asti.

Vahvistimena on vanhahko Sure:n pienoisstereovahvistin, joka on liitetty emolevyn äänilähtöön tavallisella 3,5mm plugi-RCA -piuhalla. Ongelman korjaamiseksi on yritetty mm. siirtää vahvistimen töpseliä eri pistorasiaan, mutta tällä ei ole ollut vaikutusta. Ainut tapa vähentää häiriön havaittavuutta on pitää äänenvoimakkuutta alhaalla vahvistimen päässä ja täysillä tietokoneen puolelta.

Emolevynä on MSI X470 Pro Gaming ja näytönohjaimena Powercolor RX5700xt.

Ongelmaa googlatessa lääkkeeksi tarjottiin sekä ferriittipalan hankkimista johtoon, tai sitten jotain värkkiä nimeltä "ground loop isolator" enkä tiedä millä termillä ko. välinettä etsisi suomen puolelta.

Onko edessä erillisen äänikortin (sisäinen tai usb) hankkiminen vaiko vielä kalliimpi emolevyn/näytönohjaimen uusiminen ongelmasta eroon pääsemiseksi?
 
Omiin pörinäongelmiin löytyi aikoinaan kaksi ratkaisua.
Ylimääräinen jatkojohto, josta revin maadoituspinnit irti (tätä en todellakaan suosittele), sekä DAC optisella piuhalla.
Näistä jälkimmäinen jäi käyttöön.

30e SoundBlaster ei minulla auttanut, eikä myöskään ground loop isolator. Tämä jälkimmäinen heikensi äänenlaatua ja muutti pörinän taajuuden lähinnä hieman vähemmän ärsyttäväksi.

Kaiuttimina koneessani on Presonus Eris 3.5 ja Sub 8.
Nämä tuntuivat olevan erityisen herkät maadoitussilmukan ongelmille.
 
Kokeilin testinä vaihtaa äänilähdöksi päänäytön kuulokeliitännän, eli vahvistimeen menevä piuha kulkee tällä hetkellä näytöstä. Surina on läsnä edelleen pelatessa, vaikka kuvittelisi että DP-liitännällä olevalla näytöllä tilanne helpottaisi.

Alle 30€ saa ihan hyviä usb-äänikortteja.
Rahojen ollessa muutenkin tiukilla en haluaisi laittaa tähän turhan paljoa rahaa. Onko antaa vinkkejä hyvistä ja halvoista USB-äänikorteista?
 
Jos se on ground loop, niin ei uusi äänikortti auta.

Jos olet Helsingissä: minulta lähtisi isolator kympillä ja voit jättää kympin pantin, käydä koettamassa ja palauttaa, jos ei toimi + saat rahasi takaisin.

Joku tämmöinen:
1773779084001.png


Jos et ole Helsingissä, niin Aliexpress saa alle kympillä, mutta siinä kestää hetken.

edit: ei löytynyt, niin jos et jaksa minuakin venailla, tuolta löytyy:
 
Viimeksi muokattu:
Nämäkin toimii. Sori , jos kyseenalaistan, mutta maadoitettu pistorasia yleensä joko on , tai ei. Tässä tapauksessa ei ole , jos sitä surinaa tulee.
Pistorasia on "maadoitettu" eli siitä löytyy maadoitukseen tarkoitetut metalliliuskat. Eri asia sitten on se, onko maata kytketty oikein. Kyseessä on kuitenkin 80-luvulla rakennettu elementtitalo.

Emolevyllä näyttäisi olevan optinen audioliitäntä, mutta tätä varten pitäisi uusia sitten stereot. Ehkä kokeilen halvahkoa usb-äänikorttia ensin.
 
Sen verran lisään vielä kokemuksia, että aiemmin käytössä olleilla Logitech Z623 -kaiuttimilla ei ollut mitään ongelmia.
Ei pörinöitä, ei sivuääniä.
 
Ehkä kokeilen halvahkoa usb-äänikorttia ensin.

Tämä tässä ärsyttää. Sen takia tarjosin tuota omaa isolaattoria (jota ei nyt löydykään), kun kaivoin sen esille viimeeksi, kun jollain oli sama ongelma. Sielläkin koetettiin sitten usb-äänikortteja ja muita kikkakolmosia - ja sitten ostettiin se isolaattori kaupasta. Ihan sama ongelma, mutta en löydä sitäkään nyt haulla. Tästä voi olla pari vuotta (tai enemmän), mutta muistan vielä.

En usko, että USB-äänikortti ratkaisee tämän ongelman. Ellei siinä ole isolaattoria sisäänrakennettuna - ja ei noissa halvemmissa ole.

--

..mutta katsotaan, miten tämän kanssa menee. Tuleeko taas sama lopputulos ylimääräisten hankintojen jälkeen.
 
Ootko kokeillut pöriseekö jos laitat äänilähteeksi esim puhelimen tietokoneen sijaan?
Duuniläppärillä ei muistaakseni kuulunut sivuääniä.
Samaten jos äänilähde oli langaton.

Tästä nyt kuitenkin on jo aikaa kun ongelman kanssa itse tappelin.
Nyt kun kaikki toimii ovat ykstyiskohdat päässeet hämärtymään.
 

Statistiikka

Viestiketjuista
302 977
Viestejä
5 153 651
Jäsenet
82 272
Uusin jäsen
Luiccci

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom