5 tuntia takana Slay the Spire 2 ja täytyy sanoa, ettei tämä tunnu yhtä hyvältä mitä eka osa.
Aivan ensimmäinen kierros meni läpi suht helposti ja oli hauskaa, mutta sen jälkeen muilla hahmoilla pelaaminen on tuskaa sillä niillä on mahdoton voittaa. Joko hyviä kortteja ei vielä ole avattuna tai peli ei vain anna niitä! "Tässä ois hyvä erikoiskortti joka tekee aina damagea ku myrkytät vihun. Ai sulla ei oo yhtäkään myrkkykorttia? Ota silti, saatat saada sellaisen 10 vihollisen jälkeen, tai sitten et." Yleinen tilanne myös että vihu tekee vuorossa damagea 29dmg ja omat blockit torjuu 5dmg jotka on pois damagesta. Aivan sama vaikka panostais torjuntakortteihin kun niitä on tarjolla, ne ei vaan riitä.
Tuntuu ettei rahaakaan ole tarjolla tarpeeksi, että saisi kaupasta jotain järkevää. Normaalisti näissä peleissä on aina innoissaan kaupasta, mutta tässä tulee pettymys toisensa perään. Alkupeli eli ekan kartan pelaaminen on rajoittunutta kun ei ole kortteja joilla taktikoida, eikä ole rahaa jolla niitä kortteja voisi saada. Mieluusti aloittaisin pelaamaan toisesta kartasta jolloin on jo kertynyt juttuja, että voisi tehdä omia valintoja, eikä pelata kortteja tylsästi pakon edessä.
Tuntuis ettei tämä ole tasapainossa, mutta voiko kokeneet develoopperit tehdä sellaista virhettä? Pitää vielä jokunen tunti opetella ennenkuin nakkaa peukun alas Steamiin, sillä vika voi olla minussakin.
Muuten kyllä pidän tästä. Mukana on uusia juttuja, mutta silti meno on mukavan tuttua.