Onkohan kukaan onnistunut Keravan 6 kk -sopparia saamaan alkamaan syksylle? Pari sivua hain taaksepäin hain kommenteista enkä löytänyt mitään.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Laitoin aspaan tänään kyselyä tuosta, kattellaan mitä vastaavat. Ei mielestäni aiemmin ainakaan netistä onnistunut.Onkohan kukaan onnistunut Keravan 6 kk -sopparia saamaan alkamaan syksylle? Pari sivua hain taaksepäin hain kommenteista enkä löytänyt mitään.
Laitoin aspaan tänään kyselyä tuosta, kattellaan mitä vastaavat. Ei mielestäni aiemmin ainakaan netistä onnistunut.
Aspasta vastattiin nopeasti, että valitettavasti sopimuksen voi tehdä ainoastaan enintään 90 päivän päähän.Onkohan kukaan onnistunut Keravan 6 kk -sopparia saamaan alkamaan syksylle? Pari sivua hain taaksepäin hain kommenteista enkä löytänyt mitään.
Minulle antoi kalenterista myöhäisimmän aloituspäivän 24.6.2026, eli 3kk päähän. Teenköhän jotain väärin kun en saa syyskuun alkua valittua vai joko muuttivat tuonHelsingissä kauppakeskus-Redin käytävältä olisi saanut tänään Helenin myyntiständiltä 6kk kiinteähintaisen 7,99 + 2,99/kk alkamaan syyskuun alkuun.
EDIT: Näyttää onnistuvan sama ihan netistäkin ainakin tämän linkin kautta: Tilaa sähkösopimus | Helen

26.9 antaa päiväyksen laittaa ku valitsee "olen vaihtamassa sähkönmyyjää" Helenin asiakkaana ei anna laittaa kun tuon 24.6Minulle antoi kalenterista myöhäisimmän aloituspäivän 24.6.2026, eli 3kk päähän. Teenköhän jotain väärin kun en saa syyskuun alkua valittua vai joko muuttivat tuon![]()
Mä Helenin asiakkaana "mokasin" ja laitoin "vahingossa" myyjän vaihdon tuota tilatessa. Sit seuraavana päivänä soitto myyntipalveluun ja homman varmistus, että tilaus ok. Ja samalla siirrettiin alkamispäivää vähän eteenpäin lokakuun alkuun.26.9 antaa päiväyksen laittaa ku valitsee "olen vaihtamassa sähkönmyyjää" Helenin asiakkaana ei anna laittaa kun tuon 24.6
Kiitoksia avusta! Enpä tosiaan kokeillut laittaa palluraa tuohon kohtaan.. Nyt sen tein ja valitsin aloituspäiväksi 10.9.2026. Soitin Helenin aspaan ja eipä ollut sopimus mennyt automaattisesti läpi, koska olen jo Helenin asiakas. Laittoi aspassa sitten manuaalisesti sopimuksen alkaamaan 10.9 ja vahvistus tulee luonnollisesti 90 päivää ennen sopimuksen alkua.26.9 antaa päiväyksen laittaa ku valitsee "olen vaihtamassa sähkönmyyjää" Helenin asiakkaana ei anna laittaa kun tuon 24.6
Mites toi nyt menikään että jos sopparin alku syyskuussa niin voiko sopparin perua tässä kesän aikana jos tulee parempia tarjouksia? Vai onko se peruutusoikeus voimassa sopparin tekemisestä 2vk vaikka soppari tulisi voimaan vasta syyskuussa?Kiitoksia avusta! Enpä tosiaan kokeillut laittaa palluraa tuohon kohtaan.. Nyt sen tein ja valitsin aloituspäiväksi 10.9.2026. Soitin Helenin aspaan ja eipä ollut sopimus mennyt automaattisesti läpi, koska olen jo Helenin asiakas. Laittoi aspassa sitten manuaalisesti sopimuksen alkaamaan 10.9 ja vahvistus tulee luonnollisesti 90 päivää ennen sopimuksen alkua.
Onhan 7,99c/kwh kalliimpi kuin viime talven 6kk soppari 6,55 c/kwh, mutta nyt syksyllä OL3 50 päivän remppa, maailma ihan sekaisin ja talvesta ei tiedä vielä mitään niin saanpahan mielenrauhan talveksi (vuosikulutus 24 000kwh)
Mä en tähän tiedä varmaa vastausta, että onko se peruutusoikeus 14pv sopimuksen tekohetkestä vai siitä kun sähkömyyjä vahvistaa sopimuksen. Täällä taisi asiasta puhetta jo ollakin kun sivusilmällä ketjua luin, mutta en tiedä mikä oli keskustelun lopputulosMites toi nyt menikään että jos sopparin alku syyskuussa niin voiko sopparin perua tässä kesän aikana jos tulee parempia tarjouksia? Vai onko se peruutusoikeus voimassa sopparin tekemisestä 2vk vaikka soppari tulisi voimaan vasta syyskuussa?

Riippuu yrityksestä. Joillan on 14pv tilauksesta ja joillain 14pv sopimusvahvistuksesta.Mä en tähän tiedä varmaa vastausta, että onko se peruutusoikeus 14pv sopimuksen tekohetkestä vai siitä kun sähkömyyjä vahvistaa sopimuksen. Täällä taisi asiasta puhetta jo ollakin kun sivusilmällä ketjua luin, mutta en tiedä mikä oli keskustelun lopputulos![]()
Kun katsoin Heleniltä eilen saamaani sähköpostia vastauksena tekemääni syksyllä alkavaan sähkösopimuksen tilaukseen, niin viestin mukaan sopimusvahvistus tulee aikaisintaan 90 vrk ennen sopimuksen alkua. Mutta viestissä ei ole mitään mainintaa peruutuksesta.Mä en tähän tiedä varmaa vastausta, että onko se peruutusoikeus 14pv sopimuksen tekohetkestä vai siitä kun sähkömyyjä vahvistaa sopimuksen. Täällä taisi asiasta puhetta jo ollakin kun sivusilmällä ketjua luin, mutta en tiedä mikä oli keskustelun lopputulos![]()
Siitä päivästä, kun olet tehnyt sopimuksen. Eli jos teit tänään, niin tästä päivästä lähtien.Kun katsoin Heleniltä eilen saamaani sähköpostia vastauksena tekemääni syksyllä alkavaan sähkösopimuksen tilaukseen, niin viestin mukaan sopimusvahvistus tulee aikaisintaan 90 vrk ennen sopimuksen alkua. Mutta viestissä ei ole mitään mainintaa peruutuksesta.
Tekoälyn mukaan peruutusilmoitus Helenille on tehtävä 14 vrk kuluessa sopimuksen vahvistuksesta.
Helenin sivuilla lukee, että peruuttamisen määräaika päättyy 14 päivän kuluttua sopimuksen tekemisestä.
Kumpaakohan Helen tarkoittaa, sopimusvahvistusta vai tilauspäivää 14 vrk peruutusajan alkamisessa?
Tuliko se automaattinen vahvistus silti vaikka ei mennyt läpi?Kiitoksia avusta! Enpä tosiaan kokeillut laittaa palluraa tuohon kohtaan.. Nyt sen tein ja valitsin aloituspäiväksi 10.9.2026. Soitin Helenin aspaan ja eipä ollut sopimus mennyt automaattisesti läpi, koska olen jo Helenin asiakas. Laittoi aspassa sitten manuaalisesti sopimuksen alkaamaan 10.9 ja vahvistus tulee luonnollisesti 90 päivää ennen sopimuksen alkua.
Onhan 7,99c/kwh kalliimpi kuin viime talven 6kk soppari 6,55 c/kwh, mutta nyt syksyllä OL3 50 päivän remppa, maailma ihan sekaisin ja talvesta ei tiedä vielä mitään niin saanpahan mielenrauhan talveksi (vuosikulutus 24 000kwh)![]()
Jotta ei ole liian helppoa, niin eikös joku lakipykälä ollut, että sopimusvahvistuksen mukana pitää tulla selkeästi myös peruutusehdot - muuten peruutusoikeus on 12 kk. Ainakin itse kun tilasin Heleniltä syksyksi sähkösopimusta, niin vahvistusviesti oli joku yleinen kuittaus, missä ei ollut mitään perumisohjeita tai muuta 14 päivän peruutusoikeuteen liittyvää.Siitä päivästä, kun olet tehnyt sopimuksen. Eli jos teit tänään, niin tästä päivästä lähtien.
Aivan, Helenin varsinainen sopimusvahvistus saapuu vasta n. 3kk ennen sopimuksen voimaantuloa, ja tällä erää ovat lähettäneet vain alustavan esikuittauksen. En ole juristi, mutta vaikuttaisi hieman siltä, että tilaus on tehty ja vastaanotettu, mutta (kumpaakaan osapuolta) sitovaa sopimusta ei vielä ole olemassa?Jotta ei ole liian helppoa, niin eikös joku lakipykälä ollut, että sopimusvahvistuksen mukana pitää tulla selkeästi myös peruutusehdot - muuten peruutusoikeus on 12 kk. Ainakin itse kun tilasin Heleniltä syksyksi sähkösopimusta, niin vahvistusviesti oli joku yleinen kuittaus, missä ei ollut mitään perumisohjeita tai muuta 14 päivän peruutusoikeuteen liittyvää.
Tuli automaattinen vahvistus, että "Olemme vastaanottaneet tilauksesi". Mutta siinä viestissäkin lukee heti aluksi, että "Huomaathan, että tiedot ovat tässä vaiheessa alustavat".Tuliko se automaattinen vahvistus silti vaikka ei mennyt läpi?
Toisaalta, Helenillä tulee peruuttamislomake vasta sopimusvahvistuksen yhteydessä. Jos nyt vähän mutkia oikoo niin eikö tuo kuuluisi tulla tilausvahvistuksen yhteydessä jos peruutusaika lasketaan siitä?Siitä päivästä, kun olet tehnyt sopimuksen. Eli jos teit tänään, niin tästä päivästä lähtien.
Kyllähän sopimus on tehty, mutta tilausvahvistusta ei ole tullut.Aivan, Helenin varsinainen sopimusvahvistus saapuu vasta n. 3kk ennen sopimuksen voimaantuloa, ja tällä erää ovat lähettäneet vain alustavan esikuittauksen. En ole juristi, mutta vaikuttaisi hieman siltä, että tilaus on tehty ja vastaanotettu, mutta (kumpaakaan osapuolta) sitovaa sopimusta ei vielä ole olemassa?
Kun katsoin Heleniltä eilen saamaani sähköpostia vastauksena tekemääni syksyllä alkavaan sähkösopimuksen tilaukseen, niin viestin mukaan sopimusvahvistus tulee aikaisintaan 90 vrk ennen sopimuksen alkua. Mutta viestissä ei ole mitään mainintaa peruutuksesta.
Tekoälyn mukaan peruutusilmoitus Helenille on tehtävä 14 vrk kuluessa sopimuksen vahvistuksesta.
Helenin sivuilla lukee, että peruuttamisen määräaika päättyy 14 päivän kuluttua sopimuksen tekemisestä.
Kumpaakohan Helen tarkoittaa, sopimusvahvistusta vai tilauspäivää 14 vrk peruutusajan alkamisessa?
Näin ollen Heleniä myös oletettavasti sitovat tuolloin sovitut ehdot ja hinnat*, eli yritys ei voi myöhemmin lähetettävän vahvistuksen yhteydessä niitä yksipuolisesti muuttaa.Kyllähän sopimus on tehty, mutta tilausvahvistusta ei ole tullut.
Helenin etämyynnillä (puhelimitse tai verkossa) tehdyllä sähkösopimuksella on kuluttajansuojalain mukainen 14 vuorokauden peruuttamisoikeus. Määräaika alkaa sopimuksen tekemisestä, ja peruutus on tehtävä selkeällä ilmoituksella, kuten Oma Helen -sovelluksessa tai asiakaspalveluun ottamalla yhteyttä.
Eli ei tarvi arpoa. Sopimus tehdään silloin, kun olet klikannut hyväksyväsi sopimuksen. Voi lopettaa taas turhan jauhannan.
e. Ja puhun nyt Helenistä. Muilla sähkönmyyntiyrityksillä voi olla erilaiset sopimusehdot.
Jospa nyt ei jauhettaisi ihan mitä sattuu, vaan katsottaisiin mitä laki sanoo: "Jos elinkeinonharjoittaja on laiminlyönyt antaa kuluttajalle 9 §:n 1 momentin 10 kohdassa tarkoitetut tiedot, peruuttamisaika päättyy 12 kuukauden kuluttua tämän pykälän 1 momentissa tarkoitetun määräajan päättymisestä taikka, jos elinkeinonharjoittaja korjaa puutteen tänä aikana, 14 päivän kuluttua päivästä, jona kuluttaja sai nämä tiedot." Kuluttajan peruuttamisoikeutta ei voi rajoittaa muuten kuin kuluttajansuojalaissa mainituilla perusteilla. Jos teet puhelimessa sopimuksen, niin kuinkahan moni myyjä käy sopimusehdot yksityiskohtaisesti läpi sen puhelun aikana? Jos tarvittavia tietoja ei kerrota, niin se 14vrk alkaa rullaamaan siitä kun saat sen varsinaisen sopparin, jossa sitten kerrotaan. Vilkaisin Helenin sivuilta ja siellä sopparia tehdessä pitää hyväksyä lukeneensa sopimusehdot (siellä kerrotaan tuosta peruuttamisoikeudesta). Tosin tuo on vähän ongelmallista, että siinä vahvistusviestissä ohjeistetaan vielä tarkistamaan siitä myöhemmin toimitettavasta sopimuksesta tiedot. Jos silloin ei voi enää peruuttaa, niin tilanne vähän hankala kuluttajan näkökulmasta.Kyllähän sopimus on tehty, mutta tilausvahvistusta ei ole tullut.
Helenin etämyynnillä (puhelimitse tai verkossa) tehdyllä sähkösopimuksella on kuluttajansuojalain mukainen 14 vuorokauden peruuttamisoikeus. Määräaika alkaa sopimuksen tekemisestä, ja peruutus on tehtävä selkeällä ilmoituksella, kuten Oma Helen -sovelluksessa tai asiakaspalveluun ottamalla yhteyttä.
Eli ei tarvi arpoa. Sopimus tehdään silloin, kun olet klikannut hyväksyväsi sopimuksen. Voi lopettaa taas turhan jauhannan.
e. Ja puhun nyt Helenistä. Muilla sähkönmyyntiyrityksillä voi olla erilaiset sopimusehdot.
Niin todellakin on.Jos silloin ei voi enää peruuttaa, niin tilanne vähän hankala kuluttajan näkökulmasta.
Pitää siis itse laittaa kyseliä ja katsoa mitä vastaavat. Koska tein jo oman 2 viikkoa sitten.Tuli automaattinen vahvistus, että "Olemme vastaanottaneet tilauksesi". Mutta siinä viestissäkin lukee heti aluksi, että "Huomaathan, että tiedot ovat tässä vaiheessa alustavat".
Eli ei se viesti vahvista sopimuksen läpimenoa.
Joku sanoi, että yli 6kk päähän menevät sopparit Helenillä ovat jossain eri paikassa, mistä pitää tietää pyytää katsoa.Jaetaanpa tähän nyt oma vastaava kokemus.
Tilasin ensin Heleniltä 6kk sopparin alkamaan syyskuulle. Sain parin päivän sisällä TILAUSVAHVISTUKSEN, jossa mainittiin, että sopimusvahvistus tulee 3kk ennen sopimuksen alkamista. Ei mainintaa yleisistä peruutusehdoista.
Sitten tulin toisiin aatoksiin ja tilasin Väreeltä 6kk sopparin alkamaan syyskuulle. Sain parin päivän sisällä SOPIMUSVAHVISTUKSEN. Tässä myös mainittu peruutusehdot (eli 14 pv aikaa perua) kaiken muun mahdollisen lisäksi.
Sitten soittelin Helenille, että perutaanpa tuo aiemmin tilattu soppari ja kaveri ei mitään tilausta sieltä heidän järjestelmistään löytänyt mitä voisi perua joten annoin olla. Jäi kuitenkin häiritsemään ja soitin viikon päästä vielä uudelleen ja edelleenkään mitään tilausta ei sieltä löytynyt ja vakuutti asian olevan kunnossa. En saanut vastausta mihin helvettiin se tilaus oli sitten mennyt/jäänyt.
Sanoin kyllä, että tilausvahvistus tuli 13.3. ja soppari oli sovittu alkamaan 9.9. eli tuo on alle 6kk päähän. Ja ei löytynyt. Ja vaikka olisi yli 6kk päähän ja jos minun pitäisi heitä ohjeistaa se etsimään eri paikasta, olisi kyllä melkoista.Pitää siis itse laittaa kyseliä ja katsoa mitä vastaavat. Koska tein jo oman 2 viikkoa sitten.
Joku sanoi, että yli 6kk päähän menevät sopparit Helenillä ovat jossain eri paikassa, mistä pitää tietää pyytää katsoa.
Jaetaanpa tähän nyt oma vastaava kokemus.
Tilasin ensin Heleniltä 6kk sopparin alkamaan syyskuulle. Sain parin päivän sisällä TILAUSVAHVISTUKSEN, jossa mainittiin, että sopimusvahvistus tulee 3kk ennen sopimuksen alkamista. Ei mainintaa yleisistä peruutusehdoista.
Sitten tulin toisiin aatoksiin ja tilasin Väreeltä 6kk sopparin alkamaan syyskuulle. Sain parin päivän sisällä SOPIMUSVAHVISTUKSEN. Tässä myös mainittu peruutusehdot (eli 14 pv aikaa perua) kaiken muun mahdollisen lisäksi.
Sitten soittelin Helenille, että perutaanpa tuo aiemmin tilattu soppari ja kaveri ei mitään tilausta sieltä heidän järjestelmistään löytänyt mitä voisi perua joten annoin olla. Jäi kuitenkin häiritsemään ja soitin viikon päästä vielä uudelleen ja edelleenkään mitään tilausta ei sieltä löytynyt ja vakuutti asian olevan kunnossa. En saanut vastausta mihin helvettiin se tilaus oli sitten mennyt/jäänyt.
Näin kävi mulla sen Eletran 0-marginaalisopparin (6 kk ajan ja kk-maksu 0) kans kun oli Helen vetämässä 1.1.2026 alkamaan 2.10. tilattuna. Eletran tilasin 10.11.2025 ku ei Heleniä tullu datahubiin eikä mitään kuulunu ja pistin aspaan palautetta että perun ku ei oo tullu vahvaria. Eipä sitä Eletraa sit saanu millään voimaanNythän voi käydä niin, että Helen ilmoittaa uuden sopimuksen 90vrk ennen sen alkamista Datahubiin ja tekee sen ennen kuin Väre. Tällöin Väreelle kerrotaan ilmoittamisen yhteydessä, ettei sopimusta voida tehdä, koska kyseisellä asiakkaalla on kyseisessä käyttöpaikassa jo määräaikainen sopimus sovittuna.
Eli päädytään tilanteeseen, että sopimusvahvistus löytyy, mutta sopimusta ei voida tehdä. Mitäs sitten tapahtuu? Ainakin kuluttajan säätäminen soppari-asioissa jatkuu, tai sitten tyytyy osaansa.

Itse soittelin Helenille viime Black Friday:na kun tiputtivat tarjousta ja sainkin aspan kautta tuoreimmat hinnat voimaan. Nyt kun ensimmäinen lasku tuli, niin siellähän oli ne vanhat hinnat ja samat hinnat löytyy sopimukselta. Kuitenkin olin saanut tilausvahvistuksen alemmilla hinnoilla...
Vähän alkoi allergisoida, kun ****u on Helen kyllä paskaistanut aspaa viimesen parin vuoden aikana. Lumpeelle toimi chat, s-posti ja puhelin AINA samaten ku Vattenfall. Lisäksi tammikuun sähkölaskulin tuli Heleniltä maaliskuussa, piti siitäkin aspasoida, että tuleeko sitä vai tuleeko kohta suoraan karhu mulle tms.
Todennäköisesti tulee karhu, jos et maksanut mitään. Yleensä kannattaa maksaa riidaton osuus laskusta ja reklamoida ylilaskutettu osuus.Itse soittelin Helenille viime Black Friday:na kun tiputtivat tarjousta ja sainkin aspan kautta tuoreimmat hinnat voimaan. Nyt kun ensimmäinen lasku tuli, niin siellähän oli ne vanhat hinnat ja samat hinnat löytyy sopimukselta. Kuitenkin olin saanut tilausvahvistuksen alemmilla hinnoilla.
2 viikkoa sitten ilmoitin asiasta heille ja jonkinlainen kysely sieltä tulikin että mitkä hinnat pitäisi olla voimassa. Sen jälkeen ei ole kuulunut mitään, vaikka vastasin heidän sähköpostiin, laitoin viestiä omahelenin kautta laskutukseen, sekä ilmoitin sähköpostilla sopimuspuolelle asiasta samalla kun peruin nyt syksyksi odottamassa olevan sopparin. Riitautin toki laskun ja eräpäiväkin meni jo ja oletan että suoraan tulee karhua.
Näinhän sitä tosiaan on tullut toimittua normaalisti ja pistinkin nyt samantien maksuun omilla laskemilla. Kiitos muistutuksesta!Todennäköisesti tulee karhu, jos et maksanut mitään. Yleensä kannattaa maksaa riidaton osuus laskusta ja reklamoida ylilaskutettu osuus.
Millaisia jatkotarjouksia ksatin asiakkaat olette saaneet? Itse menin hätäisenä tekemään kahden vuoden kiinteän sopimukset hintaan 7,91 snt / kWh, kun luin huthien sotaan liittymisestä uutisen. Entinen sopimus oli 7,56 snt/kWh,rivari kaksio suoralla sähkölämmityksellä kyseessä. Jatkotarjousta ei siis kerinnyt tulla.
Ainakin tuolla aikasemmin oli tuollainen viesti.KSAT tarjoaa uutta 24kk jatkosopimusta 7,45snt + 4,52€/kk. Toukokuun ensimmäisen viikon loppuun on tuo tarjous voimassa. Pitää katsella tuleeko parempia vastaan ennen tuota aikarajaa, vai mennäänkö tuolla mahdollisesti seuraavat pari vuotta.
Varmaan epävakaa maailman tilanne. Nyt sä tiedät että saat ensitalveksi 7cnt sähköä. Jos jää odottamaan syksyä ja ropelliin osuu sitä itteään, niin tarjolla talveksi onkin vain pörssiä tai 25cnt/kwh 6kk määräaikaista.Valaiskaa joku, miksi porukka ajastaa nuo 6 kk sopparit alkamaan syyskuusta? Eikö Black Friday ole viime vuosina tarjonnut oikeesti hyviä tarjouksia sähkösoppareihin? Ite vihdoin pääsin korjaamaan määristen rytmin niin, että nyt loppuu soppari, niin mietin tässä että 1. olisko pörssissä syksyyn (lue. BF-tarjouksiin) asti vai 2. ottais nyt 6kk sopparin ja syksyllä (BF) uuden 6kk
vai 3. ajastais nyt sopparin alkamaan syksyllä ja siihen asti pörssi tai toinen 6 kk sopimus.
Noin puolet suomen ydinvoimasta pois käytöstä syys-lokakuu.Valaiskaa joku, miksi porukka ajastaa nuo 6 kk sopparit alkamaan syyskuusta? Eikö Black Friday ole viime vuosina tarjonnut oikeesti hyviä tarjouksia sähkösoppareihin? Ite vihdoin pääsin korjaamaan määristen rytmin niin, että nyt loppuu soppari, niin mietin tässä että 1. olisko pörssissä syksyyn (lue. BF-tarjouksiin) asti vai 2. ottais nyt 6kk sopparin ja syksyllä (BF) uuden 6kk
vai 3. ajastais nyt sopparin alkamaan syksyllä ja siihen asti pörssi tai toinen 6 kk sopimus.
Jep. Mutta sitten täällä puhutaan myös, että "ei ole vielä sopimus / sähköyhtiö ei ole velvoitettu tuohon silti". Toki myös mainitaan sitä, että todennäköisesti ei peru, niin tän perusteella ymmärrän.Varmaan epävakaa maailman tilanne. Nyt sä tiedät että saat ensitalveksi 7cnt sähköä. Jos jää odottamaan syksyä ja ropelliin osuu sitä itteään, niin tarjolla talveksi onkin vain pörssiä tai 25cnt/kwh 6kk määräaikaista.
- Yleensä 6kk sopimuksen saa alkamaan enintään 3kk päähänValaiskaa joku, miksi porukka ajastaa nuo 6 kk sopparit alkamaan syyskuusta? Eikö Black Friday ole viime vuosina tarjonnut oikeesti hyviä tarjouksia sähkösoppareihin?
) ja selvennetty tekstiä.Joo kiitos tästä, puhelinsoitolla pudotti hinnan tohon 7,45. Käytän hakutoimintoa jatkossaAinakin tuolla aikasemmin oli tuollainen viesti.
Pks:ltä saa ainakin optimi takuun kiinteän 24kk sopimuksen aloituspäivän valita 6kk päähän jos on semmoiselle tarvetta.
Vattenfall antoi puhelimitse 6kk määräaikaisen syyskuulle alkavaksi. Tosin eilisen puhelun jälkeen en ole vielä saanut sähköpostiin kuittausta tilauksesta.Käyty vähän läpi tilannetta:
- Puhelu: Keravan Energia 6kk soppari ja ei saanut yli 90pv
- Puhelu: Kokkolan Energia 6kk soppari ja ei saanut yli 90pv
- Puhelu: PKS 6kk soppari ja ei saanut yli 30pv päähän
- Väre: Chat, ei saanut 6kk sopparia yli 90pv
- Oomi: Chat, ei saanut 6kk sopparia yli 90pv
- Lumme: Chat, ei saanut 6kk soppari yli 90pv
- Porvoon Energia Chat, ei saanut 6kk soppari yli 90pv
- Omavoima Chat, saa kuulemma vain puhelimitse, mutta pitäisi soittaa 028800880
- Helen: Onnistuu webissä
Otettu Helenin soppari jo eilen ja tänään käyty vielä nuo edullisemmat vaihtoehdot läpi varmuuden vuoksi.
En kuitenkaan jaksanut lähteä omavoimaan soittamaan, kun säästö olisi ollut omalla kohdalla ehkä alle 14€/6kk jakso, mutta selvitinpä senkin kun oli vikana omalla listalla.
Omavoimalta pitäisi tällä hetkellä saada edullisin soppari ensi talveksi, ainakin chatin mukaan, mutta sitä ei tullut tarkistettua enää soittamalla.
Kysyin monesta myös että mikäli olisi heidän asiakas niin onnistuisiko, niin kaikkiin tuli vastauksena ei.
Kaikissa kysyin aloitusta 10.9.2026 päivämäärälle.
Helen 7,99c ja 5,99€/kk jäänee siis voimaan ellei nyt n.2vko sisällä tule parempaa tarjolle ja kesä mennään Eletran pörssillä 0,1793c/kWh ja 4,78€. Tämä hinta on jäänyt siitä kun otin aikanaan sen heidän aloittaessa toimintaa ja oli tarjolla 12kk 0c/0€ soppari, niin ihan ok hinnalla on jatkunut edelleen, kun kulutus on sen verran suuri ettei tuolla kk-maksulla ole niin merkitystä.
Tämä ja viime talvi menty pörssillä, mutta tänä talvena tuo Tammi/Helmikuu toki iski sitten sitä riskiä kehiin.
Nyt on siis otettu vakuutus ensi talveksi ja jos ei jää voitolle, niin tuskinpa hirveästi myöskään tappiolla. Nykytilanteessa vielä tappion riski suurempi kuin voiton mahdollisuus pörssissä, ellei sitten tule jossain vaiheessa hankittua aurinkopaneelia ja/tai akkua joilla voisi päästä harrastuksessa pidemmälle.
Kiinteiden listoja päivitetty.
Hintoja nostaneet: Helen (12 kk, 31.10.27 asti), Imatra (12, 24 kk), Kerava (12 kk), Porvoo (12, 24 kk), Vattenfall (12, 24 kk), Vihreä älyenergia (24 kk), Väre (12, 18, 24 kk)
Hintoja pudottaneet: Helen (6 kk), Kerava (6 kk), Lumme (6 kk), PKS (6 kk), Vihreä älyenergia (12 kk), Väre (6 kk)
Lumme / Oomi ovat laittaneet 18 kk sopimukseen 4 kk 0 e/kk. Sopimuksen aloituksen saa max 1 kk päähän.
Imatran seudun sähkö on laittanut 18 kk sopimuksen myyntiin (korkealla hinnalla).
![]()
![]()
Käyty vähän läpi tilannetta:
- Puhelu: Keravan Energia 6kk soppari ja ei saanut yli 90pv
- Puhelu: Kokkolan Energia 6kk soppari ja ei saanut yli 90pv
- Puhelu: PKS 6kk soppari ja ei saanut yli 30pv päähän
- Väre: Chat, ei saanut 6kk sopparia yli 90pv
- Oomi: Chat, ei saanut 6kk sopparia yli 90pv
- Lumme: Chat, ei saanut 6kk soppari yli 90pv
- Porvoon Energia Chat, ei saanut 6kk soppari yli 90pv
- Omavoima Chat, saa kuulemma vain puhelimitse, mutta pitäisi soittaa 028800880
- Helen: Onnistuu webissä
Otettu Helenin soppari jo eilen ja tänään käyty vielä nuo edullisemmat vaihtoehdot läpi varmuuden vuoksi.
En kuitenkaan jaksanut lähteä omavoimaan soittamaan, kun säästö olisi ollut omalla kohdalla ehkä alle 14€/6kk jakso, mutta selvitinpä senkin kun oli vikana omalla listalla.
Omavoimalta pitäisi tällä hetkellä saada edullisin soppari ensi talveksi, ainakin chatin mukaan, mutta sitä ei tullut tarkistettua enää soittamalla.
Kysyin monesta myös että mikäli olisi heidän asiakas niin onnistuisiko, niin kaikkiin tuli vastauksena ei.
Kaikissa kysyin aloitusta 10.9.2026 päivämäärälle.
Helen 7,99c ja 5,99€/kk jäänee siis voimaan ellei nyt n.2vko sisällä tule parempaa tarjolle ja kesä mennään Eletran pörssillä 0,1793c/kWh ja 4,78€. Tämä hinta on jäänyt siitä kun otin aikanaan sen heidän aloittaessa toimintaa ja oli tarjolla 12kk 0c/0€ soppari, niin ihan ok hinnalla on jatkunut edelleen, kun kulutus on sen verran suuri ettei tuolla kk-maksulla ole niin merkitystä.
Tämä ja viime talvi menty pörssillä, mutta tänä talvena tuo Tammi/Helmikuu toki iski sitten sitä riskiä kehiin.
Nyt on siis otettu vakuutus ensi talveksi ja jos ei jää voitolle, niin tuskinpa hirveästi myöskään tappiolla. Nykytilanteessa vielä tappion riski suurempi kuin voiton mahdollisuus pörssissä, ellei sitten tule jossain vaiheessa hankittua aurinkopaneelia ja/tai akkua joilla voisi päästä harrastuksessa pidemmälle.
Kiitos näistä pitäisi huhtikuun aikana päättää ottaako vuoden vai 6kk pörssi, talveksi 6kk sopimusekset kun turku energisn 6kk tulee loppuun.Vattenfall antoi puhelimitse 6kk määräaikaisen syyskuulle alkavaksi. Tosin eilisen puhelun jälkeen en ole vielä saanut sähköpostiin kuittausta tilauksesta.
Lisäys: Siis 7,59 snt/kWh ja perusmaksu 3,99 €/kk.
Tuon linkin kautta olisit saanut halvemmalla kk-maksulla.Helen 7,99c ja 5,99€/kk jäänee siis voimaan ellei nyt n.2vko sisällä tule parempaa tarjolle
Yritin tehdä tätä alkamaan 1.10. Mutta antaa tehdä vain 28.9 asti. Muilla samaa ongelmaa?Tuon linkin kautta olisit saanut halvemmalla kk-maksulla.
![]()
Tilaa sähkösopimus | Helen
Tutustu eri sähkösopimustyyppeihin ja tee tilaus helposti verkosta. Voit halutessasi täydentää sopimustasi lisäpalveluilla.www.helen.fi
onko muutama päivä ongelma?Yritin tehdä tätä alkamaan 1.10. Mutta antaa tehdä vain 28.9 asti. Muilla samaa ongelmaa?
30.9 loppuu edellinen määräaikainen niin periaatteessa on. Uuden saa alkamaan vasta 1.10onko muutama päivä ongelma?
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.