Kannattaa käyttää sitä Liukuria jos olemasss olevaan kohteeseen tulee.Onko nämä keskiarvot vain tuntihintojen keskiarvo? Pitää muistaa, että monella se sähkön käyttö ajoittuu sille ajalle, jolloin sähkön pörssihinta on kovempi eikä siihen voi vaikuttaa, kun sitä ruokaa esim. ei voi käytännössä tehdä yöllä.
Itselläni näytti olevan Marras-Huhtikuulla että pörssisähkö olisi ollut 9,52 snt/kWh + marginaali keskimäärin (sähkölämmitys, ei optimointeja) jos olisi ollut pörssi, eli siihen verraten ihan ok:han tuo on, toki kukaan ei tiedä onko ensi talvi halvempi vai kalliimpi kuin edellinen.
Toki taas jos oma kulutusvaikutus talvisin on liukurilla selvästi pakkasella, niin silloin tuskin on hyvä diili.
Toisaalta kyllä tuo liukuri hahmottaa senkin, että ei se pörssi mitään kauhuhintoja tuottanut viime talvellakaan, vaikka tammikuun alussa oli olevinaan maailmanlopun meininki ja puhuttiin kuinka tämä osoittaa ettei pörssi käy sähkölämmittäjälle, jos ei kauhean kallis syksy tule niin aika lähelle samoja mennään 7,49 kwh Vattenfallilla kuin pörssi olisi ollut.
Viimeksi muokattu:





