jaa nojoo, mutta korkeahko kuukausimaksu vielä tuossa. 30.9, siitä vissiin 3kk takaperin voi solmia uutta sopparia30.9.2025 saakka, eli myydään 1,5v sopimusta, josta karrikoiden 12kk on halpaa aikaa ja 6kk potentiaalisesti kalliimpaa.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
jaa nojoo, mutta korkeahko kuukausimaksu vielä tuossa. 30.9, siitä vissiin 3kk takaperin voi solmia uutta sopparia30.9.2025 saakka, eli myydään 1,5v sopimusta, josta karrikoiden 12kk on halpaa aikaa ja 6kk potentiaalisesti kalliimpaa.
Vähän riippuu kenelle sopimus, jos vuosikulutus 25000kwh tasolla on 6e perusmaksu aivan yhdentekevä siinä vaiheessajaa nojoo, mutta korkeahko kuukausimaksu vielä tuossa. 30.9, siitä vissiin 3kk takaperin voi solmia uutta sopparia
Tämän voi alkaa laittamaan 6 kk päähän30.9.2025 saakka, eli myydään 1,5v sopimusta, josta karrikoiden 12kk on halpaa aikaa ja 6kk potentiaalisesti kalliimpaa.
Ainakin vielä, kohta varmaan ei, kun taas huomaavatTämän voi alkaa laittamaan 6 kk päähän
Notta miten? Näyttää valitsin alkamispäivää vain 16.6. saakka.Tämän voi alkaa laittamaan 6 kk päähän
Laittaa Milloin haluat sopimuksen alkavan?Notta miten? Näyttää valitsin alkamispäivää vain 16.6. saakka.
Tätä juuri tarkoitan. Omassa tapauksessa näkyy vain 16.6. Saakka valittavia päiviä.Laittaa Milloin haluat sopimuksen alkavan?
Ompas outoaTätä juuri tarkoitan. Omassa tapauksessa näkyy vain 16.6. Saakka valittavia päiviä.
Tuleeko tuohon päälle marginaali ja jos minkä suuruinen, onko jotain kattoa paljonko kulutusvaikutus voi mennä plussalle?Pks-priima tarjoaa kiinnitystä hintaan 6,6 loppuvuodeksi,
jos uskoo että kuluvaikutus on itsellä vaikkapa -1 c, niin ollaan jo hyvällä tasolla.
Ehkä kesäksi ei niin hyvä, mutta harkinnan arvoinen.
Sitten vaan seurailemaan ensi vuoden osalta hyvää tarjousta.
Mulla tuo kiinnitys on kyllä 7,07c + marginaali.Pks-priima tarjoaa kiinnitystä hintaan 6,6 loppuvuodeksi,
jos uskoo että kuluvaikutus on itsellä vaikkapa -1 c, niin ollaan jo hyvällä tasolla.
Ehkä kesäksi ei niin hyvä, mutta harkinnan arvoinen.
Sitten vaan seurailemaan ensi vuoden osalta hyvää tarjousta.
Ei siinä mitään kattoa tietenkään ole kuten ei pörssisähkössä yleensäkään.onko jotain kattoa paljonko kulutusvaikutus voi mennä plussalle?
Sori unohtu, tietty lisäksi marginaali 0,45 tulee päälleMulla tuo kiinnitys on kyllä 7,07c + marginaali.
Hintakiinnitys vuoden 2024 loppuun: 01.04.2024 - 31.12.2024 | 6,627 snt/kWh 5,345 (alv 0%) snt/kWh | |
päivisin hinta näyttää vuoden otoksella olleen yli 8 senttiä ja kalleimpina tunteina lähellä kymmentä.
Kyllä tuo oli Lumpeen moka koska poistui nopsasti "ei lumpeen" asiakkailta. Arvaan että sama tarjous tulee/pysyy mutta vain 3kk päähän aloitus (=saavat provikat halvoista kesähinnoista). Lumpeen "hallinoi sopimuksia" osiosta lienee hankalammin poistettavissa 6kk viive ?
Hintakilpailu on alkanut. Heleniltä ihan legit tarjous, 7,69snt.
Määräaikainen Perussähkö 30.9.25 saakka | Helen
www.helen.fi
Minkä lakien vastainen? Miksi sähkönhinnan saa kiinnittää esim pks priimalla ties kuinka pitkälle?Mielestäni Lumpeella on aikaisemminkin ollut tälläinen "moka" että saa sovittua jopa puolen vuoden päähän sopimuksen alkamisen, joka on hyvä asiakkaan kannalta, mutta lakien vastainen, ei haittaa minua.
Moka olisi varmaan edelleen käytössä, mutta kun jengi rupes fasessa ja jossain vauvasivustolla ihmettelemään ja mainostamaan että saa 6kk:n päähän. Olisivat olleet hiljaa ja tyytyväisiä
Tämä olisi hyvä, mutta kattaa vain yhden talven ja kaksi kesää. Ja talvelle 2025 olisi kuitenkin löydettävä halpa sopimus.
No ei minkään lakien. kaveri vetää lakeja hanuristaanMinkä lakien vastainen? Miksi sähkönhinnan saa kiinnittää esim pks priimalla ties kuinka pitkälle?
Laki sana tais olla vähän väärä, koska kyse olikin säännöstä.No ei minkään lakien. kaveri vetää lakeja hanuristaan
Ei ole kulutusvaikutteinen, mutta sama tarjous mikä käsiteltiin täällä jo viikko sitten.Nyt mennään alle 7snt. Lumpeelta kiinteähintainen 6kk sähkösopimus 6.98snt/kwh.
![]()
6 kk määräaikainen sähkösopimus | Lumme Energia
Vuosisähkö on 6 kuukauden määräaikainen sähkösopimus sinulle, joka haluat vakautta maksamaasi sähkönhintaan, mutta et halua sitoutua pitkään sopimukseen.www.lumme-energia.fi
E: Onkin kulutusvaikutuksellinen sopimus. Ei tullut selkeästi heti ilmi mainoksesta.
Tuokaan ei nyt ihan pidä paikkaansa: myyjät voivat kyllä ilmoittaa Datahubiin korkeintaan 90 pv päästä alkavan sopimuksen, mutta on Fingridin dokumentissa "Sähkön vähittäismarkkinoiden liiketoimintaprosessit datahubissa" on näköjään lokakuusta 2019 asti kuvattu miten toimia, jos myyjä tekee sopimuksen yli 90 päivän päähän:Laki sana tais olla vähän väärä, koska kyse olikin säännöstä.
Mutta näin minulle vastattiin viime vuonna, kun kysyin myöhäsempää aloitus ajan kohtaa kiinteällle sopimukselle:
"Sähköalan sääntöjen mukaan voimme tehdä sopimuksia enimmillään 90 vrk päähän."
Ja tätähän sääntöä kaikki sähkönmyyjät noudattaa
Samassa veneessä täälläMinulle ei ole vieläkään tullut sähköpostiin vahvistusta Lumpeen 13.9 alkavasta sopimuksesta vaikka se sivuilta löytyy.
Pitkään jaksavat vatvoa.
Ei minullekaan. Sanoivat chatissa, että tulee 3kk ennen sopimuksen alkua, mutta miksi osa saa sitten lähes samantienMinulle ei ole vieläkään tullut sähköpostiin vahvistusta Lumpeen 13.9 alkavasta sopimuksesta vaikka se sivuilta löytyy.
Pitkään jaksavat vatvoa.
Oliko sulla ennestää lumpeen asiakkuus?Tänne tuli torstaina sähköpostitse tuo Lumpeen sopimusvahvistus.
Aiemminko pystyi valitseen pitemmälle ajalle alkamisajan? Nyt rajoittuu 3kk päähän maksimi sopimuksen alkuaika.Minulle ei ole vieläkään tullut sähköpostiin vahvistusta Lumpeen 13.9 alkavasta sopimuksesta vaikka se sivuilta löytyy.
Pitkään jaksavat vatvoa.
Joo olin ottanu just kuukausi takaperin heiän toistaseks voimassa olevan pörssisähkösopparin.Oliko sulla ennestää lumpeen asiakkuus?
Kyllä Lumpeella saa yhä sovittua sopimuksen alkamaan kuuden kuukauden päähän, ei vaan sitä kuuden kuukauden kiinteää sopimusta. Sen saa vain kolmen kuukauden päähän. Kysäisin juuri äsken heidän chatistaan asiaa.Moka olisi varmaan edelleen käytössä, mutta kun jengi rupes fasessa ja jossain vauvasivustolla ihmettelemään ja mainostamaan että saa 6kk:n päähän.
Kuulostaa tosiaan, että vanhat asiakkaat saa vahvarit nopeemmin spostiin kuin me joilla ei ole mitään asiakkuutta vielä.Joo olin ottanu just kuukausi takaperin heiän toistaseks voimassa olevan pörssisähkösopparin.
Tuli tällainen vastaan. En tiedä kuinka kilpailukykyisiä hinnat ovat.
Korpelan Voima on tuonut markkinoille uuden palvelun, Korpela Virtamittari -tarjouslaskurin.
Laske määräaikainen sähkötarjous Korpela Virtamittari-tarjouslaskurilla tunnistautumalla palveluun.
Korpela Virtamittari -tarjouslaskuri tiivistetysti:
• Käytössäsi 24/7
• Kätevä, huoleton ja turvallinen vaihtoehto
• Testaa huoletta! Voit laskea itsellesi tarjouksen niin monta kertaa, kuin katsot tarpeelliseksi. Tarjouksen laskeminen ei velvoita sinua sopimuksen tekemiseen.
• Saat yksilöllisen, omaan kulutukseesi perustuvan määräaikaisen sähkönmyyntitarjouksen.
• Sopimuksen kesto on valittavista puolesta vuodesta alkaen ja voit tehdä sopimuksen alkamaan tarvittaessa jopa vuoden päähän.
Korpela Virta Virtamittari info
www.korpelanvoima.fi
Lumme myy 12kk soppareita alkamaan 6kk päästä, mutta 6kk soppareita vain 3kk päästä alkavaksi. Se on heidän linja, aspasta vahvistettu.Laki sana tais olla vähän väärä, koska kyse olikin säännöstä.
Mutta näin minulle vastattiin viime vuonna, kun kysyin myöhäsempää aloitus ajan kohtaa kiinteällle sopimukselle:
"Sähköalan sääntöjen mukaan voimme tehdä sopimuksia enimmillään 90 vrk päähän."
Ja tätähän sääntöä kaikki sähkönmyyjät noudattaa
No ei vaan sopimus on siitä hetkestä määräaikainen kiinnityksen päättymiseen. Melko surkea tuote olisi *myyjälle*, jos voisin kiinnittää nyt ensi talven hinnan ja vaihtaa sopparin pois siksi aikaa, että kiinnitys alkaa.Määräaikaiseksi pitäisi muuttua ainoastaan se aika, joka on kiinnitetty. Muille ajankohdille saa tehdä sopimuksia vapaasti?
Ei nyt sinällään jos tietää että käyttää vaikka pörssiä syyskuuhun asti ja siitä haluaa ottaa vaikka seuraavat 3kk kiinnitettynä.No tämä PKS Priima on sitten hämmentävän surkea tuote kuluttajan kannalta. Kyllähän noita 3/6kk määräaikaisia on jatkuvasti myynnissä joilla voi "kiinnitää" haluamansa kuukaudet ja tehdä sopimuksia muulle ajalle vapaasti.
Jännä, että monet tälläkin palstalla kirjottelevat ovat silti tehneet parhaimman mahdollisen sopimuksen ajankohdalle X juuri tuolla "hämmentävän surkealla" tuotteella.No tämä PKS Priima on sitten hämmentävän surkea tuote kuluttajan kannalta. Kyllähän noita 3/6kk määräaikaisia on jatkuvasti myynnissä joilla voi "kiinnitää" haluamansa kuukaudet ja tehdä sopimuksia muulle ajalle vapaasti.
Kyllä, juuri näin.Selventäkääs vielä esim. tuosta PKS Priima sopimuksesta.
Jos ei ole kiinnitettynä mitään, mennään suoraan pörssihinnoilla + marginaali (pörssisähköllä)?
Jos kiinnitän sitten syksyn 2024 esim. 7 snt/kWh, sopimus muuttuu määräaikaiseksi kiinnityksen loppuun?
Onko hinta tästä kiinnityshetkestä syksyn 2024 loppuun 7 snt/kWh +- kulutusvaikutus vai ensin pörssisähköä kiinnityksen alkamisajankohtaan asti ja sitten 7 snt/kWh kulutusvaikutuksella syksyn 2024 ajan?
Näytäpä joku muu sopimusmalli, jossa voit lyödä lukkoon halvat 2025 hinnat ja 24-25 talven tässä ja nyt ja sen lisäksi käyttää kesät pörssiä (tai kiinnittää myöhemmin). Kyllä nuo muut vaihtoehdot, jotka antavat kiinnityksen 25 loppuun ovat aika nihkeää hintatasoa. Sähköä paljon talvisin tarvitsevalle aika no-brainer vakuuttaa talvikaudet ja mennä muu aika pörssillä. Surkeaa tässä on hommassa vain se, että joku edelleen jaksaa tällaisen vaihtoehdon ollessa olemassa kytätä lyhyitä määräaikaisuuksia.Melkolailla puhdasta tuuria tuo näyttää olevan. Kulutusvaikutussopimusketjussa on enemmän keskustelua ja todellisia tuloksia. Toisinaan säästöä ja toisilla satoja euroja tappiota. Lisämausteena tuo kiinnitys mahdollisesti pitkäksikin aikaa, jos vaikka erehtyy kiinnittämään syksy 2025 hintoja. Varmasti joillekkin sopii, mutta itse pidin luonteava että määräaikaisuus koskisi ainoastaan kiinnitettyä jaksoa.
Näytäpä joku muu sopimusmalli, jossa voit lyödä lukkoon halvat 2025 hinnat ja 24-25 talven tässä ja nyt ja sen lisäksi käyttää kesät pörssiä (tai kiinnittää myöhemmin). Kyllä nuo muut vaihtoehdot, jotka antavat kiinnityksen 25 loppuun ovat aika nihkeää hintatasoa. Sähköä paljon talvisin tarvitsevalle aika no-brainer vakuuttaa talvikaudet ja mennä muu aika pörssillä. Surkeaa tässä on hommassa vain se, että joku edelleen jaksaa tällaisen vaihtoehdon ollessa olemassa kytätä lyhyitä määräaikaisuuksia.
Minun puolesta kukin saa ottaa ihan mitä haluavat. Ihmetyttää vaan Priiman haukkuminen, kun se on oikeasti virkistävä uudehko konsepti ja sitä käyttävillä sivustoilla kerrotaan harvinaisen hyvin ehdoista sun muista.Miksi tästä piti luoda vastakkainasetteluJos joku haluaa kytätä niitä määräaikaisia, niin antaa kytätä, ei kai sen tarvitse surkeaa olla. Minäkin olin ottamassa Priimaa jossain välissä ja myöhemmin toista kulutusvaikutussopparia mutta totesin että en halua esim. jättää saunomista väliin jokin perjantai kun sähkö on kallista tai sitten vaihtoehtoisesti nostaa koko kuukauden aikana kulutetun sähkön hintaa yhdellä saunomisella...
Jollekin kulutusvaikutus sopii hyvin ja toiselle taas ei.
Eikö tuo ole selvästi sanottu?Sen sijaan siellä todetaan epämääräisesti näin: Kaikki hinnat sisältävät arvonlisäveron 24%. Kuukausimaksu, toimitusmaksu ja kulutusvaikutus (profiilivaikutus) eivät sisälly hintaan.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.