- Liittynyt
- 31.12.2021
- Viestejä
- 371
Sama se oli ottaa. Aloitus nyt olisi voinut olla jonkun viikon myöhemmin mutta kokonaisuuden kannalta ei mitään merkitystä. Mukavasti 9,59snt tippuu 6,98snt. Kesä veivataan pörssillä.
Follow along with the video below to see how to install our site as a web app on your home screen.
Huomio: This feature may not be available in some browsers.
Kauankohan tuo on tarjolla 6kk päähän alkamaanTuli otettua tuo 6,98snt 6kk sopimus ensi talveksi. Jo tämän talven 9,3snt 6kk sopimus tuli halvemmaksi kuin pörssisähkö meidän taloudessa.
Luulisi, että nuo pidemmät sopparit olisivat sitten halvempia, kun niihin tulee varmasti halvempia kuukausia mukaan kiinnitettäväksi. Tuo 6kk sopparin hinta näyttää vähän siltä noihin pidempiin verrattuna, että siinä on laskettu lähinnä seuraavaa 6 kuukautta eikä talven kuukausia.On niillä ollut aiemmatkin tarjoukset voimassa 6kk päähän. Ehkäpä ovat kiinnittäneet sähkönhinnan sillä tavalla ettei se vahingoita heitä.
Kauankohan tuo on tarjolla 6kk päähän alkamaanKieltämättä ihan hyvä tarjous, mutta mahtoikohan tuo mennä Lumpeelta ihan niin kuin oli ajateltu.
On niillä ollut aiemmatkin tarjoukset voimassa 6kk päähän. Ehkäpä ovat kiinnittäneet sähkönhinnan sillä tavalla ettei se vahingoita heitä.
Luulisi, että nuo pidemmät sopparit olisivat sitten halvempia, kun niihin tulee varmasti halvempia kuukausia mukaan kiinnitettäväksi. Tuo 6kk sopparin hinta näyttää vähän siltä noihin pidempiin verrattuna, että siinä on laskettu lähinnä seuraavaa 6 kuukautta eikä talven kuukausia.
Kauankohan tuo on tarjolla 6kk päähän alkamaanKieltämättä ihan hyvä tarjous, mutta mahtoikohan tuo mennä Lumpeelta ihan niin kuin oli ajateltu.
Eipä pystynyt kuin 3kk päähän alkamaan laittaa tuota Lumpeen sopparia nyt.
No eipä siinä kauaa mennyt, kun korjattiinLoppui jo. Nyt 3kk.
onnea nopeasta toiminnasta. Väreelle kävi sama moka. Ja nyt Lumpeelle.Loppui jo. Nyt 3kk.
Selasin pari sivua taaksepäin, eikä näyttänyt olevan tästä mitään: Ma tuli Fortumilta sähköposti, että nostavan Tarkka-pörssisopparin hinnan 15.4.24 alkaen 4,90€/kk:ssa ja 0,59 c/kWh:iin. Nykyiset luvut tarjouksen kanssa ovat 2,25€ ja 0,45c.
Mistä saa tämän hetken halvimman pörssisopparin, painottuen halpaan kk-hintaan? Nyk. 200kWh:n kk-kulutuksella marginaalille tulee 0,45c:llä/kWh hintaa kokonaisuudessaan vain 0,9 €.
Onko kokemusta, että varmasti pitävät tuosta kiinni, kun sen sai sinne sisään laitettua 6 kk päähän? Se hyvä Väre-soppari tuli jo peruttua, joten parempi olisi, että Lumpeella pidetään tästä nyt sitten kiinni.onnea nopeasta toiminnasta. Väreelle kävi sama moka. Ja nyt Lumpeelle.
Onnea nopeille. Hyvän diilin saivat.
Jos sieltä vahvistus tuli, niin ei siinä pitäisi olla sen jälkeen mitään sanomista.Onko kokemusta, että varmasti pitävät tuosta kiinni, kun sen sai sinne sisään laitettua 6 kk päähän? Se hyvä Väre-soppari tuli jo peruttua, joten parempi olisi, että Lumpeella pidetään tästä nyt sitten kiinni.
Muok. Ja kiitos tästä vinkanneille (kuten myös siitä eilisestä Väreestä)![]()
Kiitos, siellähän se tosiaan oli jo. Sähköpostivahvistuksessa ei tosiaan ollut mainintaa hinnasta tai aloitusajasta, ainoastaan, että ottavat pyynnön käsittelyyn. Mutta tämä nyt selvä, kun näkyy tuolla mustaa valkoisella.Oma sopimus näkyy ainakin Lumme Energian saitilta kirjautuneena, tästä löytyy sopimusnumerot ja alkamispäivät.
Ihan hyvä, mutta ei tätäkään saanut kesäkuuta pidemmälle alkavaksi..Laitetaanpa tämä tähän vaikka en itse siihen tartu.
6kk määräaikainen, kulutusvaikutuksellinen, 6,50 senttiä/kWh ja kk-maksu 3,50€.
![]()
Aalto 6 kk | määräaikainen sähkösopimus
Vakaa hinta, johon voit vaikuttaa ohjaamalla kulutustasiwww.kokkolanenergia.fi
Juuri saman totesinEipä pystynyt kuin 3kk päähän alkamaan laittaa tuota Lumpeen sopparia nyt.
Kelpaisi tännekin.Itseä kiiinnostais 24kk soppari 7snt tienoilla.
Juuri saman totesin. Olisko kellään muulla enää mahdollista ottaa syksylle alkamaan
?
Kirjautuneena näyttää saavan myös kampanjatarjouksena 1kk perusmaksun 3,99e poies tuon 6kk päähän aloituksen lisäksi.Ei lämmitä varmaan montaa, mut jos on jo Lumpeen asiakas, niin antaa tehdä 6kk päähän kirjautuneena.
Kävin katsomassa tätä. Kirjautuneena saa tosiaan aloituksen 6 kk:n päähän alkamaan. Mutta tuo kampanjatarjous 1kk 0€ koskee Sähköpakettia S, joka on kuvakaappauksen yläpuolella, eli ko. tarjousta ei siten saa 6kk määräaikaiseen.Kirjautuneena näyttää saavan myös kampanjatarjouksena 1kk perusmaksun 3,99e poies tuon 6kk päähän aloituksen lisäksi.
Tästä onkin hyvä jatkaa kesän pörssisähkön jälkeen. Ei tuosta keskiarvo varmaan kauheasti edullisemmaksi tule ja saapahan mielenrauhaa ja joustavuutta talvelle. Mitä noita futuurihintoja tarkastelee niin ei ainakaan tällä hetkellä yritykset kauheasti halvemmalla voisi kauppaa sähköllä tehdä. Tietysti tilanteet muuttuu ja kesällä voi saada halvempiakin soppareita.
![]()
Kiitos vinkistä. Edellinen soppari oli Lumpeelta päättynyt viikko sitten, mutta sai tosiaan kirjautuneena tehtyä sieltä "hallinnoi sopimuksiasi" -puolelta tehtyä tuon tilauksen alkamaan 13.9.2024.Ei lämmitä varmaan montaa, mut jos on jo Lumpeen asiakas, niin antaa tehdä 6kk päähän kirjautuneena.
Hei taas! Olisin Lumpeen pörssisähköstä siirtymässä: onko tällä hetkellä jollain muulla yhtiöillä näitä "uudet asiakkaat 6kk ilman kuukausimaksua" -tyylisiä tarjouksia? Eli pörssisähkössä pysytään, mutta täällä on niin pieni kulutus että vaihtasin tuon Lumpeen nyt kun siitä on ilmaiset (=ilman perusmaksua) kuukaudet käytetty.
Marginaalilla ei niin suurta väliä - ei nyt tietenkään ihan tolkuttomasti saa olla, mutta siellä 0,5 hujakoilla kun pysytään.
Myös pörssisähköt joissa pienimmät kk-maksut kiinnostaa, siltä varalta ettei ilmasia löydy.
Tuli eilenOnko muut saaneet väreeltä sopimusvahvistusta tuosta 1.10 alkavasta sopimuksesta?
Oli niitä joku saanu. Itse en. Otin ensin sen 7,01 ja sitten eilen 10 maissa tein uuden sopparin 6,34. Hetki sitten chatissa kyselin niiden perään ja sieltä löyty vain 7,01 soppari. Muutti kuitenkin 6,34 ilman mutinoita ja vahvistus tulee kuulemma ens viikolla.Onko muut saaneet väreeltä sopimusvahvistusta tuosta 1.10 alkavasta sopimuksesta?
Tämä näyttäisi olevan edelleen voimassa, puoli vuotta ilman kuukausimaksua: Kumppanialennus: -30% perusmaksuetu - Vattenfall
Chatin kautta pystyi tekemään vielä 6kk sopparin alkaen 13.9. Tein pari minuuttia sitten.No eipä siinä kauaa mennyt, kun korjattiinPaljonkohan ehti tulla ongelmasoppareita. Nopeus kannattaa näissä vahingoissa, puolin ja toisin
![]()
Ja näköjään jos on jo Lumme-asiakkuus. Oudosti tilkitty kyllä, jos vain osittain estivät.Chatin kautta pystyi tekemään vielä 6kk sopparin alkaen 13.9. Tein pari minuuttia sitten.
Kyseessä siis tämä Lumme-energian 6.98c/kwh -soppari.
Vähän jos selaat ylöspäin niin linkitin pari tuntia sitten Vattenfallin tarjouksen.
Minulla ei ole ennestään Lumme-asiakkuutta.Ja näköjään jos on jo Lumme-asiakkuus. Oudosti tilkitty kyllä, jos vain osittain estivät.
Chatin kautta pystyi tekemään vielä 6kk sopparin alkaen 13.9. Tein pari minuuttia sitten.
Kyseessä siis tämä Lumme-energian 6.98c/kwh -soppari.
Tein aiemmin netissä tuon sopimuksen, mutta sain sähköpostiin vastauksen, ettei onnistu; ota yhteyttä asiakaspalveluun. Varmaan sitten tämän takia antoivat chatissä tehdä 6kk päähän alkamaan.Minulle eivät ainakaan chatissa myyneet kuin 3kk päähän alkamaan.
Ei onnistu enää. Valitsin aloitukseksi 13.9, mutta se muuttuu salakavalasti 13.6 päivämääräksi kun valitset sen 6kk:n sopimuksen.Lumpeen asiakkaat saa sen edelleen tehtyä alkamaan 13.9, pitää ensin kirjautua heidän järjestelmään ja tehdä sopimus sieltä.
Minulle sanottiin chatissa, että sopimusvahvistus tulee sähköpostiin, kun sopimuksen alkuun on 3kk jäljellä.Lummeelta ei ainakaan tilausvahvaria vielä ehtiny tulemaan eli mahollisuus on vielä, että ne peruu? Näkyy kuitenki omalummessa tuleva sopimus, mutta riittäkö se vahvistukseksi ettei tässä tartte elää pelko persiisä kahta päivää.
Kysy chatissaEi onnistu enää. Valitsin aloitukseksi 13.9, mutta se muuttuu salakavalasti 13.6 päivämääräksi kun valitset sen 6kk:n sopimuksen.
Ei onnistu enää. Valitsin aloitukseksi 13.9, mutta se muuttuu salakavalasti 13.6 päivämääräksi kun valitset sen 6kk:n sopimuksen.
Käytämme välttämättömiä evästeitä, jotta tämä sivusto toimisi, ja valinnaisia evästeitä käyttökokemuksesi parantamiseksi.