RX9070XT Noctua modi V.2

Liittynyt
06.01.2026
Viestejä
8
Tuli hankittua 2kpl Noctuan NF-A12x25 G2 tuuletinta, ja pitihän se heti kokeilla miten vertautuu nykyiseen kolmen tuulettimen modiin. Edellinen modi: DIY - RX 9070 XT Noctua modi

pikkukuva.png


Tästä löytyy videota kanssa:
Tämän sisällön näkemiseksi tarvitsemme suostumuksesi kolmannen osapuolen evästeiden hyväksymiseen.
Lisätietoja löydät evästesivultamme.

Linkki: https://www.youtube.com/watch?v=9mzN4e8WPys
tässä kirjoittelussa käyn läpi pääkohdat.

Nämä 120mm tuulettimet ovat noin 11mm leveämpiä kuin itse lämpösiili, mutta koska buildissa on näyttäri pystyssä, saan ohjattua "ylijäämän" ilmavirtauksen näyttärin taakse kohti kattoa. Edellisessä buildissa toin esiin pohjasplitterin sekä sivuseinämän tuoman edun lämmöissä, ja tässä modissa parannus oli huomattavat 4C verrattuna ilman lisäosia. Osasyynä luultavasti lisävirtaus tuulettimien ylijäämästä, mikä tuo viileää ilmaa takalevyä vasten sekä tehostaa poistoilman siirtymistä.

Kahdet normalisoidut testit ajoin kun vertasin suorituskykyä kolmen tuulettimen modiin:

Ääninormalisoidut 40 dB, mitattu 13cm päästä sivupaneeli auki ja kotelotuulettimet kiinni. Itse testeissä ollut koppa kiinni ja tuulettimet päällä:

3x92mm (1310 RPM)

- Core = 63C

- Hotspot = 83C

-VRAM = 88C

2x120mm (1230 RPM)

- Core = 59C

- Hotspot = 80C

- VRAM = 84C

Lämpötila normalisoidut, 60C core:

3x92mm (1430 RPM)

- Noise = 42.5dB

- Hotspot = 81C

-VRAM = 86C

2x120mm (1200 RPM)

- Noise = 39.5dB

- Hotspot = 80C

- VRAM = 85C

Lisätesteinä ajettu 2x120mm modilla vertailu testejä alivoltitetun + tehorajoitetun sekä stock asetuksien välillä. Näissä testeissä mitattu systeemin äänitaso "tyypillisemmällä" tavalla 40cm etäisyydeltä ja kaikki tuulettimet päällä jotta saadaan kuva normaalin käytön äänitasosta.

Noctuat 1230 RPM (70%), systeemin äänitaso 32.5 dB

Stock

- Core = 63C

- Hotspot = 86C

- VRAM = 88C

UL + PL

- Core = 59C

- Hotspot = 79C

- VRAM = 84C

Noctuat 1410 RPM (80%), systeemin äänitaso 33.5 dB

Stock

- Core = 60C

- Hotspot = 84C

- VRAM = 85C

UL + PL

- Core = 57C

- Hotspot = 77C

- VRAM = 82C

Eli aika hyvin pelittää, äänitasot saatu hyvin alas eikä lämpötiloissa ole valittamista. Huomiona toki että tällaiset modi on aina erittäin systeemikohtaisia, ja omat ratkaisut eivät välttämättä toimi muilla yhtä hyvin. Itse olen kuitenkin erittäin tyytyväinen.
 
Päivitystä tännekkin päin, tein V.3 version tästä modista. Tällä kertaa pääpaino meni enemmän kuoren suunnitteluun, tavoitteena oli saada puskettua enemmän ilmaa lämpösiilin läpi muuttamatta kierroslukua.

Tässä versiossa tuulettimet eivät ole enää kiinni siilissä, vaan jätetty 10mm välikkö. Tuulettimien ja siilin väliin mallinsin tuollaisen ohjurin, jotta ilma liikkuu mahdollisimman vähäisellä turbulenssilla. Välikkö mahdollistaa sen että ilmavirta saavuttaa koko lämpösiilin, kun aiemmin jäänyt sellainen ~20mm pätkä jossa ilma ei liiku ollenkaan.
shroud3.png

shroud1.jpeg

Kuvissa tekstit englanniksi koska teen näistä videoita youtubeen "kansainvälisesti".
Väli myös mahdollistaa tuulettimen "ylijäämän" ohjaamisen takaisin siiliin.
shrpud4.png

"Bottom splitter" tässä tapauksessa jakaa pohjan tuulettimien virtauksen, jotta kortti ei syötä lämmitettyä ilmaa takaisin itseensä. Lämmin ilma ohjataan kortin takaa kohti kopan kattoa ja sieltä ulos (kortti on siis pystyssä).
Verrattain aiempaan revisioon tässä saavutetaan parempi jäähdytysteho alemmilla kierrosluvuilla, kuten alla olevasta kuvasta näkyy:
1776690883708.png


1400 RPM vaikuttaisi olevan piste, josta ylöspäin ei enää merkittävää eroa edelliseen versioon. Alemmilla nopeuksilla lämmöt parantuu ---> parempi hyötysuhde. Oma tavoitteeni pitää hotspot ja VRAM aina alle 90C, mikä onnistuu nyt noin 1000 RPM. Näillä nopeuksilla kortti käytännössä äänetön. 31.5 dB 40 cm päästä mittasin systeemin äänitasoksi, joka pysyi omilla (halvoilla) välineilläni vakiona riippumatta siitä oliko näyttiksen tuulettimet päällä tai ei. Tässä vaiheessa siis ainoa tapa saada systeemi hiljaisemmaksi on ruveta vaihtamaan kopan muita tuulettimia.

Paksuhan tuo on kuin mikä, mutta omaan silmään seillainen rujo kauneus siitä iskee. Funktionaalisuutta tässä kumminkin haettu, ja myös saavutettu.

shroud2.png
 
Viimeksi muokattu:
Hyvää tekemistä ja varmasti paljon parempi kuin alkuperäinen.
Videolta varmaan löytyisi enemmän tietoa, mutta vanhus ei jaksa niitä katsoa.
Mitkä muistipiirit Gigabyten 9070 XT:ssä oli? Eli Sampan vai Hynixin? Oletko testannut +10 PL? Furmark asetukset? Prosessorilla AIO jäähy ilmeisesti ulos puhaltamassa, vaikuttiko prosessorin lämpöihin?
Ja oletko testannut esim. Steel Nomad stressitestillä? En sano että pitäisi lisätä, kunhan kiinnostaa. Ja ne alkuperäiset lämmöt myös.
Noctuaa ei nyt ole itsellä ollut vuosiin. Satuin joskus saamaan Noctualta sellaiset muuten hiljaiset tuulettimet jotka piti ääntä aina kierrosnopeutta muuttaessa niin petyin.
 

Uusimmat viestit

Statistiikka

Viestiketjuista
305 552
Viestejä
5 174 024
Jäsenet
82 706
Uusin jäsen
Jonttu96

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom