ROG ally egpu

Liittynyt
02.09.2023
Viestejä
2
Heippa, tulossa ROG ally Xbox x ja sen kanssa tulee käytettäväksi egpu aoostar ag02 "telakalla" ja tässä 100w läpi lataus. Ongelmaksi tämän jälkeen muodostuu USB hub millainen sen tulisi olla / mikä olisi paras? Onko mahdollista saada Ethernet kaapeli kytkettyä jotenkin? Aoostarissa ei ole liittimiä lainkaan. Yksi USB c liitin jää vapaaksi allysta.
 

Halvimmillaan n. 15e (+postit) tuolla Amazonissa, tosin en nyt ulkoa muista oliko just siinä myös ethernet. Ottaisin itse sellaisen jossa on tuki esim. 144hz näytöille niin siitä on iloa ilman eGPU:ta työpöytäkäytössäkin :)

Paras taas on suhteellinen käsite. Se vois olla esim tämä JSAUXin telakka, jossa on monipuolisten liitäntöjen lisäksi irroitettava usb-c kaapeli, monessa halpiksessa se on jostain syystä aina kiinteä.
 
Päivitys miten toteutin. Hpn telakka käytettynä verkkokaupasta 30e. Tässä ethernet liitännät ja tarvittaessa 2x display ja hdmi. USB c kaapelin joutui päivittämään parempaan sillä telakan mukana tullut ei tukenut kuva signaalia. Egpu telakkana toimii aoostarin ag02 hintaisekseen ihan hyvä mutta miinuksena tuulettimen kova serverimäinen hurina tähän kuitenkin tottuu ja kuulokkeet päässä ei kuulu. Silti hurina hieman harmillinen kun kaikki muu hiljaista. Xbox Ally xlle täytyy antaa pisteet hiljaisuudesta ja jäähdytyksen toimivuudesta. Laitteisto toimii loistavasti. Näyttöinä toimii 2x 2k 200hz predatoreja. Ainoastaan Windowsin hitaudelle päivityksiä tehdessä täytyy antaa miinusta. Lisäksi irrallaan pelaamista varten legion go gen2 lasit jotka toimivat loistavasti allyn kanssa. Tällä hetkellä en näe paluuta tavalliseen pöytäkoneeseen. Peliä joka allylla ei olisi toiminut ei ole löytynyt. Cyberbunk ja bf6 pelattu läpi. Ja muistutuksena että nämä laitteistot toimivat vain x versiolla ei tavallisella

IMG20251228112818.jpg


IMG20251228112716.jpg


IMG20251228112704.jpg
 

Statistiikka

Viestiketjuista
296 262
Viestejä
5 067 657
Jäsenet
81 053
Uusin jäsen
Anttibay

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom