Raportti: Apple on perunut "älylasien" kehityksen

  • Keskustelun aloittaja Keskustelun aloittaja Kaotik
  • Aloitettu Aloitettu

Kaotik

Banhammer
Ylläpidon jäsen
Liittynyt
14.10.2016
Viestejä
23 589
Applen on huhuttu kehittäneen Mac-tietokoneiden kaveriksi tavallisilta silmälaseilta näyttäviä lisätyn todellisuuden laseja. Nyt Bloomberg raportoi yhtiön lopettaneen projektin.

Huhujen mukaan älylasien oli tarkoitus vedota Vision Pro -XR-laseja paremmin tavalliseen yleisöön. Silmälaseilta näyttävien lasien linssit olisivat raportoidusti vaihtaneet sävytystä niille projisoitavan sisällön mukaan.

Lähde: Apple reportedly cancels AR glasses development
 
Mitenkähän noiden kanssa lopulta käy, tuoko kukaan valmistaja koskaan valmista tuotetta markkinoille.
 
Eipä taida vielä löytyä riittävän pientä, tehokasta, edullista ja vähävirtaista SoCia, jolla voisi renderöidä AR/VR ympäristöä laseille. Voisin mutuna arvata, että menee vielä 10v tai pidempään, että tuo onnistuu.

Nyt Quest 3 kypärässä on kohtainen passthrough kokemus, mutta Snapdragon XR2 (Gen2) tai vastaavaa Applen SoCia on vähän hankala sovittaa tuommoseen kokoluokkaan..
 

Statistiikka

Viestiketjuista
278 452
Viestejä
4 789 161
Jäsenet
77 755
Uusin jäsen
sjkl

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom