Puhelinpalvelu hakusessa

Liittynyt
24.10.2023
Viestejä
38
Paljon löytyy palveluita joilla voi lähettää tekstareita netin voip-palvelun kautta ilman että oma numero näkyy lähettäjän numerona.

F-Securen Hyppönen suosittelee tilapäisiä osoitteita ja tunnisteita käytettäväksi aina sen sijaan että joka paikkaan työntää omia henkilökohtaisia tietojaan.

Mistä löydän nettipalvelun joka tarjoaa minulle tilapäisen numeron jonka voin antaa joillekin nettisivuille jotka vaativat puhelinnumeroa rekisteröitymisen vahvistukseksi silloin kun en halua omaa numeroani kuitenkaan antaa enkä viitsi prepaidiin vaivautua.

Nykyään taitaa kaikki Facebookista ja Hotmailista lähtien vaatia jonkun vahvistusnumeron että voi rekisteröityä heidän sivuilleen jolloin systeemi menee niin, että kun rekisteröidyt heidän käyttäjäksi annat kaikkia tietoja heille niin lopuksi pitää antaa oma puhelinnumero mihinkä lähettävät jonkin tunnisteen jonka vahvistamisen jälkeen vasta homma on ok.

Tietääkö joku sellaisen palvelun?
 
Viimeksi muokattu:
Huono puoli tuossa on, kun monet palvelut sallii kirjautumisen ja salasanan nollauksenkin sillä pelkällä puhelinnumerolla. Eli jos käytät jotain randomia numeroa, niin joku randomi voi pystyä kirjautumaan tilillesi. Eli käytä vain sellaisia numeroita ja sähköpostiosoitteita, joihin ainoastaan sinä itse pääset käsiksi.
 
Itse olen kokenut noissa prepaideissä ongelmaksi sen että ne tahtoo aina mennä vanhaksi kun ei muista oikeaan aikaan ladata lisää saldoa sen minimin jotta liittymä pysyy aktiivisena.
 
En ole kokeillut, mutta googlehaulla temporary phone number löytyy monenlaista, kuten tämä
Ainakin Tiktokin vahvistusviesti tuli jälkimmäisestä valittuun satunnaiseen suomalaiseen numeroon.

Näitä ei toki kannata käyttää mihinkään kriittiseen palveluun juurikin yllämainitusta salasanan palautuksesta johtuen.
 
Viimeksi muokattu:

Statistiikka

Viestiketjuista
268 937
Viestejä
4 647 384
Jäsenet
76 349
Uusin jäsen
psysi

Hinta.fi

Back
Ylös Bottom